W Sosnowcu odsłonięto tablice ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku miała miejsce ogromna tragedia, z którą wielu Polaków do dziś nie może się pogodzić. Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także 94 innymi osobami poleciał na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Samolot wyleciał z Polski do Katynia o godz. 7.27. Przed godziną 9 do mediów zaczęły spływać informacje, że samolot miał problemy z lądowaniem. Kilkanaście minut później dowiedzieliśmy się, że doszło do ogromnej katastrofy, której nikt nie przeżył.
Zobacz koniecznie
W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Zginęli w niej prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, załoga samolotu oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W tym roku mija 11 rocznica od narodowej tragedii. W Sosnowcu zamontowane zostały tablice, na których upamiętnione zostały ofiary katastrofy. Tablica stanęły niedaleko Urzędu Miejskiego, przy ulicy Zwycięstwa 10. Już w piątek, 9 kwietnia, mieszkańcy mogli je zauważyć. Były jednak zakryte i odpowiednio zabezpieczone.
Nie przeocz
- Chcemy upamiętnić i uczcić tych, którzy ponieśli śmierć w tej największej tragedii naszych czasów. 10 kwietnia przy al. Zwycięstwa 10 zostanie odsłoniona tablica z imionami i nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy. W niewielkiej grupie, z radnymi wszystkich opcji, 10 kwietnia, złożymy pod tablicą kwiaty. Ze względu na pandemię nie planujemy w tym roku większych uroczystości – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Odsłonięcie tablic i złożenie kwiatów nastąpiło w sobotę o godzinie 10.
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?