Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Odstrzału nie było, bo dziki po prostu zniknęły

Tomasz Szymczyk
arc
W Sosnowcu po bataliach mieszkańców uzyskano zgodę na dodatkowy odstrzał dzików, uprzykrzających im życie. Wtedy dziki zniknęły...

Mieszkańcy sosnowieckich dzielnic Ostrowy Górnicze, Bory czy Cieśle powinni w końcu odetchnąć od problemów, jakie od wielu miesięcy sprawiały im dziki. Zwierzęta niszczyły ogródki i trawniki. O sprawie pisaliśmy jesienią. Po ich monitach władze Sosnowca podjęły w końcu decyzję o dodatkowym odstrzale redukcyjnym. Ostatecznie strzałów prawdopodobnie w tej okolicy nie usłyszymy...

- Nim podjęta została ta decyzja, wykorzystaliśmy wszystkie inne możliwości. Instalowane były m.in. odłownie, czyli klatki z jedzeniem, ale żaden dzik się nie złapał. Leśnicy rozdawali też środki odstraszające i kontrolowali teren, na którym wcześniej zwierzęta się pojawiały - wyjaśnia Anna Jasi-kowska-Bożyk z biura prasowego sosnowieckiego Urzędu Miejskiego. - Do dodatkowego odstrzału nie doszło, bo leśniczy stwierdził, że dzików nie ma - dodaje.

Mieszkańców to nie uspokoiło, bo w październiku i listopadzie ubiegłego roku dziki wałęsały się wśród domów w rejonie ulic Gałczyńskiego i Niecałej, gdzie nie bały się wchodzić nawet do przydomowych ogródków. Często gościły też na drodze, którą dzieci z Borów chodzą do szkoły w Ostrowach Górniczych. Jak więc mogły zniknąć?

CZYTAJ WIĘCEJ:
Sosnowiec: dziki grasujące w rejonie Ostrów Górniczych zostaną odstrzelone

- Dziki były, są i będą. Teraz ich liczba i tak jest mniejsza niż rok temu o tej samej porze. Przyczyniły się do tego poletka zaporowe i planowe odstrzały - mówi Dariusz Kalarus, łowczy z sosnowieckiego Koła Łowieckiego Grzywacz. - Trzeba się oswoić z naturą. Urbanizacja coraz bardziej wkracza na tereny leśne. Ktoś buduje dom w lesie, a potem dziwi się, że przychodzą do niego dziki czy lisy - dodaje.

Trudno oszacować dzisiaj liczebność dzików we wschodnich dzielnicach Sosnowca. Rozpoczynający się tutaj kompleks leśny sięga aż po Olkusz i Trzebinię. - Miesiąc temu mieszkańcy widzieli dziki w rejonie ulicy Maczkowskiej - mówi Krystyna Cencek, szefowa Rady Dzielnicy Ostrowy Górnicze.

Dzielnicowi radni chcą skierować w tej sprawie kolejne pisma do UM. - Dziki nadal grasują, a ludzie są w strachu - podkreśla przewodnicząca rady dzielnicy. W UM podkreślają, że strażnicy leśni cały czas kontrolują lasy w okolicach Ostrów Górniczych. Jeśli problem będzie się powtarzał, być może w końcu dojdzie do zwiększenia planu łowieckiego. Zgodnie z prawem, zbiorowe polowania na dziki można organizować od 1 października do 15 stycznia. Gdyby jednak wbrew zapewnieniom leśniczego ktoś zauważył dzika, powinien skontaktować się z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego - tel. 32 292 02 96.

Nie tylko w Sosnowcu

Dziki dają się we znaki mieszkańcom wielu miast województwa śląskiego.
W Jaworznie w ostatnich latach spotkać je można było w dzielnicy Góra Piasku oraz w parku na osiedlu Podłęże. W Bielsku--Białej dziki stały się zmorą mieszkańców dzielnic Kamienica, Straconka i Wapienica, gdzie wchodzą na prywatne posesje, niszczą ogródki i sady. Problem istnieje również w Katowicach.

Dokładnych danych tamtejsi leśnicy nie posiadają, ale pewne wyobrażenie daje fakt, że rocznie odławia się w stolicy województwa ok. 500 sztuk! Zwierzęta szczególnie upodobały sobie okolice Ligoty, Piotrowic, Ochojca i Panewnik, ale można je spotkać także w Brynowie i w parku Kościuszki.

Jak postępować w razie spotkania dzika? Przede wszystkim pozostawić zwierzę w spokoju. Obserwować go jedynie z oddali, nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów, nie próbować przepędzać. Wtedy zwierzę nie będzie dla nas niebezpieczne. Tylko w sytuacji zagrożenia, ranna zwierzyna, a zwłaszcza locha z młodymi, może zaatakować człowieka.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!