Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Park Tysiąclecia zaprasza na weekendowy spacer. To unikalne w skali regionu miejsce, dające poczucie obcowania z przyrodą

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W Parku Tysiąclecia czeka na nas dzika przyroda, miejsca do relaksu i ścieżki edukacyjne. Warto się tam wybrać już dzisiaj!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Parku Tysiąclecia czeka na nas dzika przyroda, miejsca do relaksu i ścieżki edukacyjne. Warto się tam wybrać już dzisiaj!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Czasem potrzebujemy ucieczki od miejskiego zgiełku, ciszy, spokoju i chwili obcowania z naturą. Wszystko to gwarantuje Park Tysiąclecia - jeden z największych sosnowieckich parków, dający okazję do wyciszenia i spaceru pod koronami drzew.

Park Tysiąclecia mieści się w sosnowieckiej dzielnicy Milowice, przy ulicy Baczyńskiego. Może poszczycić się ponad stuletnią historią. Powstał w miejscu dawnego folwarku w 1912 roku. Nadano mu wtedy imię Księcia Józefa Poniatowskiego. Szczyt jego popularności przypada na okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”).

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Zadbany wówczas park miał wysypywane tłuczniem ścieżki, był też ogrodzony i posiadał zamykane na noc bramy. W czasie II wojny światowej został bardzo zniszczony. Po jej zakończeniu udało się go odrestaurować, a w latach sześćdziesiątych został nawet ogrodzony – wtedy zyskał też nazwę Parku Tysiąclecia - lecz do czasów dawnej świetności już nie powrócił. Przez lata nie było nad nim właściwej opieki, więc zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany. To cenne przyrodniczo miejsce, które do dziś odwiedzają mieszkańcy.

W 2021 park przeszedł gruntowną renowację. Dokonano rewitalizacji ścieżek i stawu, który pogłębiono i wyregulowano linię brzegową, zamontowano oświetlenie i niską architekturę w postaci ławek, stołów piknikowych i drewnianych zadaszeń. Powstały tu dwie ścieżki edukacyjne. Dłuższa, prawie 1,5 km, została wybudowana z myślą o młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej zostały ustawione tablice opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, nazywana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”, jest skierowana do dzieci. Wzdłuż niej ustawiono budki dla ptaków, drewniane grzybki i umieszczono tropy zwierząt.

Zadbano wówczas również o znajdującą się parku roślinność. Usunięto gatunki inwazyjne, zastępując je rodzimymi. Dokonano bliku 11 tysięcy nasadzeń - głównie krzewów i bylin. Flora parku powiększyła się wówczas o 500 nowych drzew. Park przebudowany został w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą z Funduszu Spójności przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt obejmował również modernizacji Parku Bioróżnorodności i przebudowy Egzotarium.

Odwiedzający park cenią sobie jego ciszę i możliwość obcowania z przyrodą. Aktywni z pewnością zaś skorzystają z możliwości przejazdu jedną z czterech tras rowerowych, które początek biorą właśnie tam, tym Trasą Dawnego Pogranicza.

Wszystkich mieszkańców Sosnowca i okolic zachęcamy do odwiedzenia tego parku – to naprawdę unikalne na skalę regionu miejsce, idealne do wyciszenia i relaksu.

W Parku Tysiąclecia czeka na nas dzika przyroda, miejsca do relaksu i ścieżki edukacyjne. Warto się tam wybrać już dzisiaj!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec. Park Tysiąclecia zaprasza na weekendowy spacer. T...

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera