Sosnowiec pogodzony z Katowicami wchodzi do...

  Sosnowiec pogodzony z Katowicami wchodzi do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec jednak wejdzie do metropolii. Uchwała została przegłosowana
  1/34
  przejdź do galerii

  Sosnowiec jednak wejdzie do metropolii. Uchwała została przegłosowana ©Tomasz Szymczyk

  Sosnowieccy radni na nadzwyczajnej sesji w piątek 26 maja przegłosowali uchwałę dotyczącą wstąpienia miasta do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wcześniej podjęli decyzję warunkującą członkostwo w metropolii od umieszczenia w jej nazwie członu wskazującego na Zagłębie.
  W projekcie uchwały, którą w najbliższy poniedziałek podjąć mają radni Katowic pojawiła się ostatecznie nazwa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia, co nie zyskało aprobaty po małopolskiej stronie Brynicy, zwłaszcza w Sosnowcu. Prezydenci Sosnowca Arkadiusz Chęciński i Katowic Marcin Krupa uzgodnili jednak konsensus i słowo Silesia w drodze autopoprawki ma zostać usunięte z projektu katowickiej uchwały.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Nie będzie metropolii Silesia: Prezydent Katowic słucha Zagłębia i idzie na ustępstwo z nazwą


  Marcin Krupa, podobnie jak prezydent Zabrza i szefowa Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik przyjechali w piątek do Sosnowca, by wziąć udział w dyskusji. Arkadiusza Chęcińskiego wspierali przedstawiciele innych zagłębiowskich samorządów - burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba i wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak. Wobec uzgodnionego wcześniej kompromisu niemal wszyscy wypowiadali się jednak w podobnym tonie.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach Ustawę Metropolitalną - zobacz wideo:
  - Dla nas Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna nazwa. Dla regionu zagłębiowskiego bardzo ważna jest nasza identyfikacja, tak samo jak dla regionu śląskiego - podkreślał prezydent Chęciński. - To nazwa, która łączy, a nie dzieli, a przede wszystkim nie oszukuje - zaznaczył zastanawiając się też, czy łacińskie słowo Silesia w nazwie metropolii nie jest złamaniem Ustawy o języku polskim.
  Zobacz galerię
  - Nazwa jest bardzo ważna, ale nie na tyle, żebyśmy pokłócili się na początku. Zagłębie ma swój ogromny wkład w tworzenie metropolii. Chcemy tę metropolię budować razem. Sosnowiec jest w metropolii bardzo ważny - odpowiadała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

  Marcin Krupa stwierdził, że Silesia w nazwie metropolii miała być wyróżnikiem w cudzysłowie. - Uznaliśmy, że z punktu widzenia marketingowego to dobry pomysł. Uznaliśmy, że nie jest to żaden problem. Brakło jednak czasu, żeby skonsultować to z prezydentami miast Zagłębia - przyznał. - Rozumiem, że ten człon jest dla państwa problematyczny. Wprowadzę więc poprawkę do projektu uchwały. Będzie to nazwa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia bez dopisków i nazw skróconych - stwierdził prezydent Katowic.

  Sonda

  Czy usunięcie słowa Silesia z nazwy metropolii wprowadzi zgodę między Katowicami a Sosnowcem?


  Uchwała sosnowieckich radnych przeszła jednogłośnie.

  - Jako Zagłębiacy i sosnowiczanie nie mamy kompleksów i cieszymy się z miejsca, w którym jesteśmy. Różnice są wartością dodaną. My jesteśmy zachodnią Małopolską, wy jesteście Górnym Śląskiem. Dużo mieszkańców Sosnowca pracuje w Katowicach czy jeździ na Mariacką, ale osoby z Katowic czy Gliwic studiują w sosnowieckiej Żylecie czy wypoczywają nad Pogorią w Dąbrowie Górniczej. Nie chcemy być w metropolii po to, żeby dobrnąć do wymaganych 2 milionów mieszkańców, ale po to, by nasz głos był uwzględniony - mówił radny Kamil Wnuk.

  - Nie jesteśmy Ślązakofobami, ale szanujemy swoją tożsamość - podkreślał radny Paweł Wojtusiak.

  Na koniec Arkadiusz Chęciński i Marcin Krupa wymienili się prezentami. Do Katowic powędrowały dżemy Sosnowoc, zaś do Sosnowca... koszulka GKS-u Katowice.

  - Jaka szkoda, że nie zagramy razem w ekstraklasie - ripostował Chęciński.

  Katowicki radny Maciej Biskupski komentuje: Czy Sosnowiec zażąda zmiany nazwy województwa? A może Kolei lub Tramwajów Śląskich? [CZYTAJ WIĘCEJ]

  CZYTAJ TAKŻE:
  Metropolia Silesia: ta nazwa podzieli Śląsk i Zagłębie?


  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Karolczak: Nazwa metropolii? Nie próbujmy godzić Silesią na siłę Gość Dnia DZ i Radia Piekary


  Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach Ustawę Metropolitalną - zobacz wideo:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION