Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych w zakładach Magneti Marelli. Pracę straci 130 osób

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
PAP
PAP
Kryzys na rynku motoryzacyjnym zmusił Magneti Marelli do podjęcia drastycznych środków. Pracy zostanie pozbawionych 130 osób.
Kryzys na rynku motoryzacyjnym zmusił Magneti Marelli do podjęcia drastycznych środków. Pracy zostanie pozbawionych 130 osób. arc
130 osób straci pracę w sosnowieckich zakładach Magneti Marelli, wyspecjalizowanych w produkcji komponentów dla motoryzacji. Działające w fabryce związki zawodowe podpisały z pracodawcą porozumienia, precyzujące zasady zwolnień grupowych - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

Porozumienie w sprawie zwolnień grupowych w zakładach Magneti Marelli. Pracę straci 130 osób

Powodem decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w spółce jest kryzys na rynku motoryzacyjnym. Magneti Marelli w Sosnowcu zatrudnia ok. 1,5 tys. osób w dwóch zakładach: produkującym lampy samochodowe oraz wytwarzającym tłumiki. Jak poinformował przewodniczący Solidarności w Magneti Marelli Aleksander Jacuniak, w rozmowach z zarządem spółki związkowcy dążyli do maksymalnego złagodzenia skutków restrukturyzacji zatrudnienia w firmie. Wynegocjowano m.in. zwiększone odprawy dla odchodzących pracowników. 

Wysokość odpraw zależy od stażu pracy. Osoby ze stażem do dwóch lat otrzymają 3-miesięczne odprawy, powyżej dwóch lat - 4-miesięczne. Dla pracowników ze stażem co najmniej 5 lat jest to półroczne wynagrodzenie. Pracujący w firmie co najmniej 8 lat dostaną 8-miesięczne odprawy, 15 lat - 10-miesięczne, 20 lat - odprawy roczne, a powyżej 25 lat - odprawy 15-miesięczne. W przypadku zatrudnionych małżeństw, zwolnienie może dotyczyć tylko jednego ze współmałżonków. Osoby, którym do emerytury został rok, mogą być zwolnione z obowiązku świadczenia pracy, ale zachowają prawo do wynagrodzenia do czasu przejścia na emeryturę. 

- W naszej ocenie to dobre porozumienia - korzystnie dla załogi, a odprawy są dość atrakcyjne. Świadczy o tym fakt, że chętnych do odejścia z pracy na proponowanych warunkach jest więcej niż miejsc - skomentował związkowiec, zastrzegając jednak, że zwolnienia nie mają charakteru programu dobrowolnych odejść.

- Pracodawca będzie zwracał się do wytypowanych pracowników najpierw z pytaniem, czy nie chcą zmienić stanowiska na pracę fizyczną na produkcji. Jeśli się nie zgodzą, wówczas dana osoba odejdzie z zakładu i zostanie jej wypłacona odpowiednia odprawa - wyjaśnił przewodniczący, cytowany w informacji śląsko-dąbrowskiej „S".

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty