Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec pozyskał tereny po KWK Kazimierz-Juliusz. Akt notarialny już podpisany

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Sosnowiec pozyskał już oficjalnie tereny po KWK Kazimierz-Juliusz.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sosnowiec pozyskał już oficjalnie tereny po KWK Kazimierz-Juliusz.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sosnowiec
Sosnowiec oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisali akt notarialny, dzięki któremu oficjalnie działki po dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz przeszły w ręce miasta. Sosnowiec stał się właścicielem działek o łącznej powierzchni gruntu 2,8524 ha i wartości rynkowej 3,7 mln zł. SRK przekazało je bezpłatnie.

Sosnowiec pozyskał tereny po KWK Kazimierz-Juliusz

Choć informowaliśmy już o tym, że Sosnowiec pozyska tereny po dawnej KWK Kazimierz-Juliusz, teraz stało się to faktem. Teren po głównej siedzibie KWK „Kazimierz-Juliusz” przy ul. Ogrodowej, wraz z wieżą wyciągową, stał się własnością miasta. Akt notarialny pieczętujący umowę darowizny pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń a gminą Sosnowiec, został podpisany przez obie strony w poniedziałek 30 listopada.

Dzięki umowie gmina została właścicielem blisko 3 hektarów terenów wraz z budynkami. Co to oznacza? Miasto od teraz będzie zarządzało budynkiem stacji ratowniczej, kompleksu BHP, a przede wszystkim budynkiem wieży wyciągowej, maszyny wyciągowej i nadszybia.

– To zwieńczenie długich i trudnych negocjacji z SRK, jednocześnie dopiero początek drogi. Teraz, gdy jesteśmy właścicielem obiektów, możemy rozpocząć żmudne przygotowania związane ze staraniami o środki zewnętrzne na rewitalizacje budynków, a to nie jest łatwa sprawa. Z rozmów z innymi miastami wiemy, jak wiele pracy trzeba włożyć w takie projekty i ile lat są później realizowane – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Wiele osób zarzucało nam, że nie chcemy przejąć tych budynków, że nie chcemy zachować choćby w części historii. Chcieliśmy, ale na partnerskich zasadach i tak się właśnie stało. Żałuję, że poprzednie władze miasta nie zdecydowały się na zachowanie historii innych sosnowieckich kopalń – dodaje prezydent Sosnowca.

Miasto stało się właścicielem kilku działek: 852/2, 1492/3, 1492/4, 1493/6, 1493/7 i 1493/8, o łącznej powierzchni gruntu 2,8524 ha i wartości rynkowej 3,7 mln zł. SRK przekazało je bezpłatnie.

– Przed nami ogrom pracy związany ze sposobem zagospodarowania obiektów i projektowaniem – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Nie przeocz

Z pozyskania działek ucieszył się radny Łukasz Krawiec. Dla radnego teren ma również dużą wartość osobistą. Pracował tutaj jego ojciec, dziadek i pradziadek.

- To szczególna dla mnie chwila i zwieńczenie długiej drogi. Takie było moje marzenie, aby jeszcze przed Barbórką, KWK Kazimierz-Juliusz przeszła pod własność miasta - napisał Łukasz Krawiec.

Kopalnia była jednym z najważniejszych elementów miasta. Pracowały tutaj różne pokolenia, a dzięki niej miasto mogło się rozwijać.

- Przez dziesięciolecia kopalnia była matką-żywicielką tej części Sosnowca i nie tylko dawała zatrudnienie pokoleniom, ale również budowała okoliczne dzielnice. To dzięki niej powstały bloki czy park. Kopalnia tworzyła życie kulturalne we wschodnim Sosnowcu, bo dzięki niej i górnikom powstał m.in. Dom Kultury czy amfiteatr. Górnictwo to część naszej dzielnicy i naszej historii, dlatego pielęgnujemy po niej pamięć – mówił nam radny.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera