Sosnowiec. Próbna matura z matematyki w Technikum nr 6 CKZiU. Do próbnego egzaminu podeszło 67 uczniów

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Uczniowie Technikum nr 6 w CKZiU w Sosnowcu pisali maturę próbną z matematyki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uczniowie Technikum nr 6 w CKZiU w Sosnowcu pisali maturę próbną z matematyki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
Sosnowiec: trwają próbne egzaminy maturalne. W czwartek 4 marca uczniowie pisali egzamin z matematyki. Podeszło do niego 67 uczniów. Dla wielu z nich to był pierwszy raz, gdy od wielu miesięcy widzieli się w takim gronie. Cichy budynek szkoły na trochę odżył. Zobaczcie zdjęcia.

Matura próbna w Technikum nr 6 w CKZiU w Sosnowcu

W Polsce trwają matury próbne. Dla wielu uczniów to pierwsza od wielu miesięcy okazja, żeby spotkać się ze swoimi nauczycielami i kolegami z klasy. Odwiedziliśmy Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich w CKZiU w Sosnowcu podczas matury próbnej z matematyki. Do próbnego egzaminu podeszło tutaj 67 osób. Uczniowie byli podzieleni na 6 sal.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

- Sytuacja pandemiczna wymusiła na nas inną organizację próbnych matur. Postawiliśmy na to, że jest o wiele więcej komisji. Staraliśmy się, żeby w jednej sali nie było więcej niż 12 uczniów. Stanowiska są od siebie odpowiednio oddalone, mamy pojemniki do dezynfekcji rąk - mówi Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Szkoła nie rozważała organizacji egzaminów próbnych zdalnie.

- Chcieliśmy zrobić próbny egzamin, tak aby przypominał ten rzeczywisty. To jest bardzo ważne. Uczniowie zapoznają się z procedurami. Do maja już niedaleko. Nie chcemy żeby wtedy zdarzyło się, że o czymś zapomną lub będą pierwszy raz w danej sytuacji. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić egzaminy w szkole - powiedział Zbigniew Zalas.

Zobacz koniecznie

Nauka zdalna jest trudna w technikach i szkołach branżowych. Są problemy z praktykami

Nauka w Technikum nr 6 trwa częściowo zdalnie. Kształcenie zawodowe odbywa się w ramach zajęć praktycznych. Uczniowie przychodzą na zajęcia praktyczne w mniejszych grupach.

- Uczniowie rzeczywiście przychodzą, sami sygnalizują nam, że chcą na nie przychodzić. Choć możemy przeprowadzić tylko 10 godzin w tygodniu - mówi wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Jak mówi wicedyrektor Zalas szkoły zawodowe i branżowe zostały pozostawione same sobie. Praktyka jest w nich bardzo ważna. Organizowane są egzaminy, w których zadania są z wykonaniem.

- Jeśli uczeń nie nauczy się pewnych rzeczy w szkole, to przyjdzie na egzamin z wykonaniem i zdawalność jest niska. Egzaminator ocenia także sposób wykonania, estetykę, wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Mamy w szkole np. technika elektryka. Jeśli on w szkole nie nauczy się jak łączyć różne elementy zgodnie ze schematem, jeśli tych ćwiczeń jest mniej, to trudniej jest wykonać i zdać egzamin na wysokim poziomie. Egzamin zawodowy ma wysoki próg, żeby uczeń go zdał to w części praktycznej musi mieć 75 proc., a w części teoretycznej 50 proc. Liczą się najdrobniejsze rzeczy np. kwestia założenia okularów ochronnych. Uczeń może czytać, może wiedzieć, ale stres egzaminacyjny sprawia, że zapomni coś zrobić i straci punkty. Dlatego ważne jest ćwiczenie pod okiem nauczyciela - wyjaśnia Zbigniew Zalas.

Wicedyrektor przyznaje, że efektywność uczniów podczas nauki zdalnej jest mniejsza. Chodzenie do szkoły stacjonarne związane było z pewną dyscypliną.

- Zdarzają się przypadki, że nauczyciel wywołuje ucznia, a tego nie ma, choć się zalogował. Czasem w realnych warunkach nauczyciele muszą się nagimnastykować, by zmobilizować ucznia do wykorzystania czasu na lekcji w maksymalny sposób, a podczas nauki zdalnej jest to jeszcze trudniejsze - nakreśla problem wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W technikach organizuje się teraz praktyki zawodowe. Od 1 marca na praktyki poszły kolejne klasy z Technikum nr 6. Również u pracodawcy nie może być więcej niż 10 godzin w tygodniu. To duży problem, bo trzeba stworzyć nową formę praktyk. W CKZiU odbywają się mieszane praktyki - forma stacjonarna odbywa się u pracodawcy, a projekt edukacyjny we współpracy z pracodawcą prowadzony jest zdalnie.

Nie przeocz

CKZiU będzie miał nowe profile zawodowe w przyszłym roku szkolnym

Powoli rozpoczyna się okres rekrutacji dla uczniów po szkole podstawowej. W Technikum nr 6 popularnością cieszą się kierunki technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik logistyk. Pracodawcy chętnie interesują się absolwentami kierunków technik elektryk, technik geodeta i technik analityk. W całym CKZiU w Sosnowcu pojawią się nowe kierunki, wśród nowości będą m.in. nowe profile: technik odnawialnych źródeł energii oraz technik spawalnictwa.

- Przy pierwszym z zawodów otwieramy budynek z nowymi pracowniami przy ul. Killińskiego 31. Wiemy, że zapotrzebowanie na energię odnawialną jest ogromne. To przyszłość. Rynek się rozwija, potrzebni są fachowcy. Technik spawalnictwa to nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa branżowego. Kiedyś mieliśmy zawód technik mechanik ze specjalnością spawalniczą, pracodawcy zabiegali wtedy o naszych absolwentów - zapowiada wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W Technikum nr 6 wykorzystano czas nieobecności uczniów na remonty. Powstały trzy nowe pracownie, w tym językową i geodezyjną. Poprawiono także estetykę sal lekcyjnych.

CKZiU organizował co roku Festiwal Zawodów. Uczniowie szkół podstawowych oraz ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą, popatrzeć na to jak pracują uczniowie technikum. Mogliśmy zobaczyć m.in. doświadczenia chemiczne, jak zaprojektować sobie logo czy kubek, czy stworzyć prosty obieg jako elektryk. W tym roku nie uda się zrobić targów w sposób stacjonarny. Festiwal Zawodów odbędzie się online. Uczniowie CKZiU będą wykonywali różne ćwiczenia praktyczne i prezentowali zawody, a całość będzie emitowana na żywo.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie