Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Przyznano nagrody w dziedzinie kultury. Nowy rok kulturalny w mieście zaingurowano w Teatrze Zagłębia

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Laureaci nagród oraz prezydent Sosnowca
Laureaci nagród oraz prezydent Sosnowca Mariusz Binkiewicz
W Sosnowcu oficjalnie zainaugurowano nowy rok kulturalny. Podczas uroczystości w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu rozdano nagrody kulturalne za wyjątkowe osiągnięcia. Odbyła się także premiera spektaklu Nikaj, który powstał dzięki współpracy Teatru Zagłębia z Teatrem Śląskim.

Nowy rok kulturalny w Sosnowcu zainaugurowany. Wręczono nagrody

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego Sosnowca. Podczas uroczystej gali 10 września (piątek) prezydent Arkadiusz Chęciński wręczył nagrody dla sosnowiczan zasłużonych w dziedzinie kultury.

– Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury są przyznawane od 1991 roku. Laureaci otrzymują statuetkę, której autorem jest sosnowiecki artysta plastyk Andrzej Czarnota oraz nagrodę pieniężną. Nagrody wręczane są corocznie podczas inauguracji roku kulturalnego w dwóch kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochrona kultury – mówi Aleksandra Marzyńska, zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Miasta Sosnowca.

W tym roku nagrody za całokształt twórczości trafiły do dwójki artystów: Ryszarda Grzyba oraz Tomasza Kostro. Ryszard Grzyb to artysta należący do ścisłej czołówki klasyków malarstwa polskiego. Zajmuje niekwestionowanie wysokie miejsce w historii sztuki polskiej oraz jest malarzem obecnym w świadomości krytyki artystycznej także poza granicami Polski. Nagrodę przyznano za dynamiczną aktywność twórczą w obszarze sztuk plastycznych, osiągnięcia na polu twórczości poetyckiej, a także aktywne uczestnictwo w życiu artystycznym miasta. Tomasz Kostro to aktywny uczestnik życia kulturalnego Sosnowca. Na przestrzeni lat dał się poznać nie tylko jako autor wielu interesujących publikacji, ale również jako twórca wydarzeń o charakterze literackim i artystycznym. Z prawdziwą pasją angażuje się w projekty i przedsięwzięcia, dla których wspólnym mianownikiem jest szeroko pojęta kultura.

Laureatem nagrody w kategorii upowszechnianie i ochrony kultury został prof. Dariusz Nawrot. Jest on jedną z najbardziej zasłużonych osób pracujących nad popularyzacją wiedzy o Zagłębiu Dąbrowskim, jego historii, kulturze, specyfice. Działalność prof. Nawrota jako dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego ma na celu przede wszystkim rozbudzenie w mieszkańcach chęci wiedzy i miłości do regionu, do „małej ojczyzny”.

Nie przeocz

Podczas tegorocznej inauguracji Towarzystwo Przyjaciół Teatru Zagłębia wręczyło również Kreatony. Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Mirosława Żak, którą można oglądać w spektaklach: „Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome`a w reżyserii Jacka Mikołajczyka, „Komedia. Wujaszek Wania” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, czy „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka.

Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć premierę spektaklu „Nikaj” Zbigniewa Rokity w reżyserii Roberta Talarczyka. Sztuka jest elementem projektu Zagłębie//Śląsk, czyli współpracy Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego na rzecz przepracowania regionalnych animozji.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera