MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: smogowy happening na Patelni [ZDJĘCIA]

TOS
Smog to problem, z którym nie od dzisiaj zmagają się miasta aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W Sosnowcu zawiązała się niedawno grupa inicjatywna pod nazwą Sosnowiecki Alarm Smogowy. W sobotę rano jej członków można było spotkać na sosnowieckiej Patelni, gdzie przekonywali mieszkańców do niespalania śmieci w swoich piecach. W ramach happeningu specjalną maseczkę zawiązali również Janowi Kiepurze.

W Sosnowcu normy pyłu zawieszonego PM10 i szkodliwego benzo(a)pirenu są znacznie przekraczane każdego roku. W 2014 roku zanotowano 53 dni z przekroczeniem dopuszczalnej średniodobowej normy pyłu zawieszonego. Standardy UE stwierdzają ze akceptowalne są maksymalnie 35 dni rocznie z przekroczeniem normy. W tym roku do teraz takich dni było już 51. Średnioroczne stężenia szkodliwego (substancja mutagenna i kancerogenna) benzo(a)pirenu było przekraczane kilkukrotnie, stacje pomiarowe zlokalizowane w najbliższej okolicy w Dąbrowie Górniczej i Katowicach wskazały 6-krotne przekroczenie dopuszczalnej normy.
W zeszłym tygodniu, w dniu 5 listopada, średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego w Sosnowcu (stacja pomiarowa ul. Lubelska 51) było przekroczone o ponad 400% i przekroczyło wartość progową (200µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego (300µg/m3). Za taką sytuacje odpowiada głównie emisja z palenisk domowych (spalanie węgla o niskiej jakości i korzystanie z niskosprawnych palenisk) oraz spalanie w nich odpadów.

W stolicy Zagłębia rozpoczęła funkcjonowanie inicjatywa pod hasłem Sosnowiecki Alarm Smogowy.

- To grupa ludzi, która dość niedawno zaczęła działać. Funkcjonujemy w ramach Polskiego Alarmu Smogowego, który nas wspiera. Bierzemy udział w jego akcjach, ale mamy też swoje pomysły. Docelowo chcielibyśmy założyć stowarzyszenie. Mamy też nadzieję na współpracę z miastem - mówi Rafał Psik z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego.

Społecznicy organizują w najbliższym czasie dwie akcje związane z obchodami 11. Ogólnopolskiego Dnia Czystego Powietrza. To
dystrybucja w placówkach oświatowych na terenie Sosnowca materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację Ekologiczną ARKA. Materiały zawierają historie obchodów, propozycje działań i specjalnie przygotowane scenariusze prowadzenia lekcji nt. ochrony czystego powietrza dla klas 1-3, 4-6 i gimnazjum. Sprawozdania z działań i lekcji o czystym powietrzu biorą udział w konkursie o statuetki „Kawałek Błękitnego Nieba”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!