Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: stadion Ludowy ma szansę na rozbudowę?

Tomasz Szymczyk
Makiet i wizualizacji nowego Stadionu Ludowego było już wiele. To jedna z nich. Póki co, powstały jedynie boiska i budynki widoczne po prawej stronie. Obiekt główny wciąż wygląda tak jak dawniej
Makiet i wizualizacji nowego Stadionu Ludowego było już wiele. To jedna z nich. Póki co, powstały jedynie boiska i budynki widoczne po prawej stronie. Obiekt główny wciąż wygląda tak jak dawniej sportowezaglebie.pl
Zagłębiacy zazdrośnie obserwują budowy nowych stadionów na Śląsku. Czy leciwy już sosnowiecki Stadion Ludowy też ma szansę na rozbudowę?

Dokładnie za sześć dni - 21 października - przypadać będzie 58. rocznica otwarcia Stadionu Ludowego. Nie da się ukryć, że obiekt, na którym rozgrywają swoje spotkania piłkarze Zagłębia Sosnowiec, to już dzisiaj emeryt. O planach budowy nowego boiska słychać było wiele razy w ciągu ostatnich kilkunastu lat, ale zwykle na tych planach się kończyło. Teraz - przynajmniej teoretycznie - pojawiła się szansa, że w sprawie "Ludowego" wreszcie coś drgnie. Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski pochwalił się niedawno, że po wielu latach starań w ubiegłym tygodniu miasto stało się wreszcie właścicielem wszystkich gruntów, na których stoi stadion.

Brak budowy nowego lub rozbudowy starego stadionu to jedna z rzeczy, którą mieszkańcy Górskiemu dość często wypominają. Kibice Zagłębia nieraz śpiewali na meczach: "Gdzie jest ten stadion, ej Górski, gdzie jest ten stadion?". W urzędzie słyszymy jednak, że wszystkiemu winne są właśnie nieuregulowane od lat pięćdziesiątych stosunki własnościowe.

- Prezydent był przekonany, że uda się to wcześniej załatwić. To nie jest nasza zła wola. Negocjacje były trudne i żmudne, ale wreszcie udało się doprowadzić tę sprawę do końca. W tej chwili trwają prace studialne, ale za wcześnie jest, by cokolwiek o tym powiedzieć - mówi nam Arkadiusz Kaczor, doradca prezydenta ds. komunikacji społecznej.

Z uregulowania kwestii własnościowych cieszą się również w klubie. Prezes Zagłębia Marcin Jaroszewski przyznaje, że Stadion Ludowy to już dzisiaj obiekt nieco archaiczny.

- Nie jest to obiekt piłkarski przystający do polskiej rzeczywistości. Jeśli chodzi o II ligę (de facto trzeci poziom rozgrywek - red.), to jest to jednak jeden z fajniejszych obiektów. Jest dobra baza, budynek, szatnie, zaplecze, restauracja - wylicza Jaroszewski. - My musimy robić wyniki sportowe, a właściciele muszą dbać o stadion - dodaje.

Czy jest zatem w Sosnowcu wreszcie szansa na nowoczesny obiekt piłkarski, podobny do tych, które powstają na Górnym Śląsku: w Tychach czy Zabrzu lub stadion Piasta, który stoi już w Gliwicach?

- Taki stadion musi na siebie zarabiać. Trzeba mierzyć siły nad zamiary. Stadion nie może świecić pustkami, bo miasta zwyczajnie na to nie stać - uważa Arkadiusz Kaczor, który pojemność ewentualnego nowego stadionu szacuje na 12 tysięcy miejsc.

Marcin Jaroszewski myśli z kolei o zadaszonym obiekcie z 8-10 tysiącami miejsc na widowni.

- Dzisiaj średnia frekwencja na Stadionie Ludowym to 1,5-2,5 tys. miejsc. Okazjonalnie gości u nas 5-6 tys. kibiców. Najważniejsze jest jednak, żeby nowy stadion wreszcie powstał. Im szybciej, tym lepiej - mówi prezes Zagłębia. Jego zdaniem, dobrym pomysłem byłoby pozostawienie stadionu w obecnej lokalizacji. - Stadion Ludowy wpisał się w to miejsce. Ludzie się przyzwyczaili i przeżywali tutaj wiele pięknych chwil. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszty budowy, a to teren dawnych rozlewisk - przypomina Jaroszewski.
Sosnowieccy politycy nie byliby sobą, gdyby temat stadionu nie pojawił się w programach wyborczych kandydatów na prezydenta miasta. Oby tylko nie skończyło się - jak zwykle - na planach, bo - tu wątpliwości nie ma żaden kibic - Zagłębie Dąbrowskie powinno mieć chociaż jeden nowoczesny stadion z prawdziwego zdarzenia.

Trochę historii

  • Stadion Ludowy otwarto 21 października 1956 roku.
  • W pierwszym meczu ówczesna Stal Sosnowiec zremisowała 1:1 z Gwardią Bydgoszcz. Pierwszego gola zdobył Czesław Uznański. Mecz ten oglądało 40 tysięcy widzów.
  • Stadion wybudowano w Szopienicach. Dopiero potem zmieniono granice miast i cały teren przyłączono do Sosnowca.
  • Gdy stadion budowano, nie dbano o sprawy własnościowe. W latach 90. okazało się, że m.in. pole karne ma... prywatnego właściciela.

Najlepsze w regionie

Nawiązujące do tradycji powstałego w 1906 r. KS Milowice Zagłębie to najbardziej utytułowany klub regionu. Ma na koncie 35 sezonów gry w ekstraklasie i cztery Puchary Polski. Zagłębie to też klub z największą w regionie liczbą kibiców. Przed oddaniem Ludowego do użytku piłkarze grali przy al. Mireckiego, na dzisiejszym boisku Czarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!