Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec stawia na ekologię. W mieście pojawił się automat, gdzie za pieniądze oddawać można puszki aluminiowe i plastikowe butelki

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W Sosnowcu uruchomiony został pierwszy w Polsce automat, skupujący jednocześnie puszki aluminiowe i butelki typu PET. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu uruchomiony został pierwszy w Polsce automat, skupujący jednocześnie puszki aluminiowe i butelki typu PET. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W Sosnowcu zainaugurowano test nowego systemu kaucyjnego, który rozpoczął dzisiaj działanie na terenie województwa śląskiego. Przy sklepach sieci Carrefour Polska pojawiły się automaty, do których oddawać można puszki aluminiowe i butelki typu pet, by w zamian otrzymać bony na zakupy. Inicjatorem akcji jest EKO-Punkt Organizacja Odzyskiwania Opakowań.

11 stycznia w sosnowieckim Centrum Handlowym Plejada odbyło się uroczyste uruchomienie pilotażowego projektu systemu kaucyjnego, za przygotowanie którego przygotowanie odpowiadają sieć sklepów spożywczych Carrefour Polska i EKO-Punkt Organizacja Odzyskiwania Opakowań. W Kędzierzynie-Koźlu oraz dziewięciu miastach województwa śląskiego: Rybniku, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Pszczynie, Zabrzu i Sosnowcu, w którym odbyło się inauguracja akcji, przy sklepach Carrefour stanęły specjalne automaty, do których wrzucać można plastikowe butelki i puszki aluminiowe.

Za każdy zrecyklingowany w ten sposób pojemnik otrzymać można 15 groszy, który trafi na specjalny bon, który wykorzystać będzie można później w trakcie zakupów. Co ważne, puszki i butelki które trafią do automatu, powinny być opróżnione z płynów, czyste, niezgniecione i posiadać widoczny kod kreskowy. Bon ważny będzie jedynie w dniu jego otrzymania, honorowany będzie jedynie przez sklepy Carrefour. Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Akcja stanowi wyjście naprzeciw planowanym nowym regulacjom prawnym opracowywanym przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu, których celem jest wprowadzenie w Polsce nowego systemu kaucyjnego.

- Chcielibyśmy motywować mieszkańców do selektywnej zbiórki, przekonać ich, że odpady mają wartość, można nimi gospodarować, poddać recyklingowi i żeby zobaczyli, że to realna korzyść, że przynosząc butelki do naszych automatów zostaną one poddane recyklingowi, a dodatkowo otrzymają wynagrodzenie – mówi Renata Sarnecka, członek zarządu EKO-Punkt Organizacja Odzyskiwania Opakowań.

W uroczystym otwarciu programu dział wzięli Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Justyna Orzeł, Wiceprezeska Zarządu i Sekretarz Generalna Carrefour Polska a także Leszek Pieszczek Przewodniczący Rady Nadzorczej EKO-Punktu Organizacji Odzysku Opakowań.

- Mocno wspieramy takie działania i zaczęliśmy od siebie. W Urzędzie Miejskim oraz naszych jednostkach już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami ustawiliśmy osiem automatów do których można wrzucać butelki PET, a każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 20 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: drużyny piłki nożnej i hokeja Zagłębia Sosnowiec i koszykarskie CTL Zagłębie Sosnowiec. Cieszę się z kolejnego automatu i liczę na więcej. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z tej możliwości. Kibicujemy takim proekologicznym inicjatywom i cieszę się, że Carrefour i EKO-Punkt wybrały na ten projekt właśnie Sosnowiec. To pomoże nam w szybszym spełnieniu wymogów ustawowych w zakresie poziomów recyklingu w naszej gminie - mówił podczas otwarcia prezydent miasta.

Wspomniana przez prezydenta Sosnowca akcja trwa od 2018 roku. W jej trakcie zebrano 445 848 butelek PET i 2976 puszek aluminiowych, pozyskując tym samym na rzecz sosnowieckich klubów blisko 100 tysięcy złotych.

Jak pokazują dane GUS z ostatnich lat, statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350  kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%). Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035.

W Sosnowcu uruchomiony został pierwszy w Polsce automat, skupujący jednocześnie puszki aluminiowe i butelki typu PET. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec stawia na ekologię. W mieście pojawił się automat,...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera