Sosnowiec. Tak wygląda pobyt w Areszcie Śledczym. Osadzeni biorą udział w ciekawych zajęciach i kształcą się w wielu zawodach

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Areszt Śledczy w Sosnowcu - tak wygląda budynek, spacerniak czy zajęcia (jedne przed pandemią, drugie w trakcie). Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Areszt Śledczy w Sosnowcu
Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda pobyt w Areszcie Śledczym? Porozmawialiśmy z przedstawicielami Aresztu Śledczego w Sosnowcu, którzy opowiedzieli nam o zajęciach, rozrywkach, pracach czy przywilejach, jakie są dostępne dla osadzonych. Przebywa tu obecnie blisko 300 skazanych osób.

Areszt Śledczy w Sosnowcu. Przebywa tu obecnie prawie 300 osadzonych

Areszt Śledczy w Sosnowcu dysponuje łącznie 350 miejscami. To jednostka przeznaczona tylko dla mężczyzn. Działa tu także oddział zakładu karnego typu półotwartego (czyli o zmniejszonym rygorze) dla recydywistów penitencjarnych. Obecnie przebywa tutaj 282 osadzonych (dane na 19 marca).

Pracuje tutaj aktualnie 123 funkcjonariuszy. Służbę pełnią w dziale ochrony, penitencjarnym, ewidencji, finansowym, kwatermistrzowskim oraz zajmują stanowiska samodzielne. Służba Więzienna dostarcza osadzonym 3 posiłki w ciągu dnia – śniadanie, obiad i kolację. W przypadku sosnowieckiego aresztu posiłki dostarczane są do cel mieszkalnych, nie ma tutaj stołówki.

 
Osadzeni mają prawo korzystać z tzw. samoinkasujących aparatów telefonicznych, które umieszczone są na korytarzach oddziałów mieszkalnych. W przypadku korzystania z telefonów przez tymczasowo aresztowanych konieczna jest wówczas zgoda organu dysponującego. Ci, którzy są zakwaterowani w warunkach zakładu karnego typu półotwartego mogą dzwonić bez ograniczeń w godz. 8-18.

- W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi obostrzeniami funkcjonariusze Służby Więziennej umożliwiają osadzonym wykonywanie dłuższych połączeń. Skazanym umożliwia się także kontakt z rodziną za pomocą komunikatora internetowego Skype - przekazuje nam por. Grzegorz Kantor, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego.

Osadzeni w Sosnowcu mogą korzystać z rozrywki

 
Dla osadzonych przygotowane są świetlice, które znajdują się w każdym pawilonie mieszkalnym – są one wyposażone m.in. w proste przyrządy do ćwiczeń, gry. Na placu spacerowym oddziału zakładu karnego typu półotwartego znajdują się urządzenia do ćwiczeń. Osadzeni mają również możliwość korzystania z biblioteki oraz zajęć kulturalno-oświatowych.

Osadzeni mają do wyboru różne spotkania i programy. Prowadzi je kadra wychowawców i psychologów. Są to m.in. programy przeciwdziałania przemocy i radzenia sobie z przykrymi emocjami, profilaktyki uzależnień, programy ekologiczne, nabywania umiejętności poznawczych i społecznych, przeciwdziałania prokryminalnym postawom czy przeciwdziałania negatywnym skutkom długotrwałej izolacji. W jednostce prowadzone są programy dla sprawców przemocy w rodzinie, osób skazanych za jazdę pojazdami pod wpływem substancji psychoaktywnych, młodocianych, seniorów, osób skazanych za niealimentację.

Funkcjonariusze działu penitencjarnego prowadzą również zajęcia kulturalno-oświatowe i koła zainteresowań. Kadra penitencjarna prowadzi także nabór i nadzoruje kursy zawodowe w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój, który pozwala osadzonym zdobyć pożądane wykształcenie zawodowe. W ubiegłym roku zrealizowane zostały kursy elektryka, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, ogrodnika czy brukarza.

- Warto wspomnieć, że to głównie wychowawcy – w trakcie diagnozowania drogi wykolejenia społecznego osadzonego – muszą zdefiniować deficyty, które przyczyniły się do popełnienia przez skazanego przestępstwa, a następnie zaprogramować wobec niego oddziaływania. Innymi słowy, to wychowawcy zazwyczaj kierują skazanych do udziału w określonych programach - mówi por. Kantor.

Połowa osadzonych w Sosnowcu podejmuje teraz pracę

Jak podkreśla por. Grzegorz Kantor, praca to jeden z ważniejszych środków oddziaływania resocjalizacyjnego – przyczynia się do wzbudzenia u osadzonych nawyku pracy, sumienności, obowiązkowości, sprawia, że osadzeni podnoszą swoją samoocenę, czują się przydatni i dostrzegają, że można żyć w inny sposób niż dotychczas.

- Z drugiej strony ich praca przekłada się na wymierne korzyści dla społeczeństwa – w szczególności, gdy skazani wykonują prace na rzecz społeczności lokalnej (takie jak prace porządkowe, remontowe czy interwencyjne), pozwala przeciwdziałać monotonii przebywania w zakładzie karnym, jest swoistym sprawdzianem przed ewentualnym udzieleniem skazanemu przepustki, a finalnie warunkowego przedterminowego zwolnienia - wyjaśnia por. Kantor.

Dzięki zatrudnieniu osadzeni otrzymują pieniądze, które mogą wykorzystać na własne potrzeby, by płacić grzywny czy alimenty, które zostały na nich nałożone lub wspomóc swoją rodzinę.
 
W Areszcie Śledczym w Sosnowcu 2 marca zatrudnionych było 131 osadzonych – to prawie połowa osadzonych przebywających w jednostce. Część z skazanych zatrudniona jest odpłatnie, część nieodpłatnie.

Nie przeocz

- Ponadto część skazanych jest zatrudniona, lub jest przewidziana do zatrudnienia, poza terenem jednostki w systemie bez konwojenta. Służba Więzienna z Aresztu Śledczego w Sosnowcu współpracuje z wieloma kontrahentami, by realizować ministerialny program “Praca dla więźniów”. Ponadto funkcjonariusze umożliwiają skazanym podjęcie pracy na terenie jednostki: w kuchni, w warsztacie, w bibliotece, na stanowisku fryzjera, na stanowiskach porządkowych terenu, oddziałów mieszkalnych czy administracji.
 

Areszt Śledczy w Sosnowcu współpracuje z różnymi instytucjami czy stowarzyszeniami

Współpraca nie jest obca osadzonym oraz funkcjonariuszom Aresztu Śledczego. Jednostka współpracuje z wieloma instytucjami, fundacjami i stowarzyszeniami. W ostatnim czasie funkcjonariusze z Sosnowca po raz kolejny wsparli Fundację Bajtel z Mysłowic, przekazując Fundacji rękodzieła wykonane przez skazanych w ramach programu readaptacyjnego oraz zajęć kółka plastycznego. Takie samo wsparcie uzyskało od sosnowieckiej Służby Więziennej Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu oraz Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła.

Zobacz koniecznie

W zeszłym roku przekazano maseczki ochronne (uszyte przez osadzonych w ramach programu readaptacyjnego) Caritas Archidiecezji Katowickiej i Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Ponadto w maju 2020 roku wychowawcy za pośrednictwem zajęć kulturalno-oświatowych oraz programu readaptacyjnego zmotywowali osadzonych do wsparcia zbiórki na leczenie malutkiego Teosia, podopiecznego fundacji "Siepomaga.pl".

- Można zatem stwierdzić, że przy odpowiednich oddziaływaniach wychowawczych jesteśmy w stanie zmotywować osadzonych do angażowania się w pożyteczne inicjatywy, uzmysławiając im niejednokrotnie, że są oni w stanie zrobić coś dobrego w swoim życiu - powiedział por. Grzegorz Kantor.

Areszt Śledczy w Sosnowcu współpracuje również ze Stowarzyszeniem AA, Stowarzyszeniem “Dąbrowiacy”, Fundacją “Pomost”, Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Wyższą Szkołą Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, licznymi placówkami oświatowymi na terenie Sosnowca, związkami wyznaniowymi, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej funkcjonującego w ramach Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie