Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Teatr Zagłębia zostanie rozbudowany. Na widowni będzie mogło usiąść nawet 700 widzów. Budynek ma być ekologiczny

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie nareszcie rozbudowany. Pierwsze pomysły przedstawiono na konferencji prasowej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie nareszcie rozbudowany. Pierwsze pomysły przedstawiono na konferencji prasowej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Teatr Zagłębia w Sosnowcu zyska nowy budynek. Wielka rozbudowa to coś, na co czekano tutaj od wielu lat. Nowa scena będzie nowoczesna i dzięki niej w teatrze pomieści się aż 700 osób. Nowy budynek ma być ekologiczny, a przeniesione zostaną do niego różne pracownie. W Sosnowcu powstanie więc kolejny nowoczesny obiekt. Inwestycja ma kosztować ok. 60 mln zł. Będziemy musieli jednak na nią kilka lat poczekać.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany. Czekano na to przez lata

Teatr Zagłębia w Sosnowcu przejdzie ogromną przemianę. Wybudowany zostanie nowy budynek, w którym znajdzie się nowa scena. Ta ma pozwolić pomieścić nawet 400 widzów. To pierwsza taka inwestycja w mieście, bo Teatr Zagłębia powstał jeszcze zanim powstało miasto Sosnowiec.

Miasto szacuje, że przebudowa będzie kosztowała 50-60 mln zł. Wszystko jednak zależy od projektu. Nowy budynek ma stanąć na działce, która należy już do Teatru Zagłębia. Umowa na organizacje konkursu została już podpisana. Konkurs na wyłonienie projektu nowego obiektu oraz modernizacje starego budynku potrwa 8 miesięcy. Plany rozbudowy teatru były od lat.

- Teatr czekał od wielu lat na rozbudowę. Te koncepcje się pojawiały i rozpływały. W tej chwili, dzięki konsekwencji pracowników oraz dyrekcji i dzięki przychylności miasta, w końcu się udało. Wszystko dobrze zagrało i jest. Cieszymy się z tego - mówi z uśmiechem Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Co znajdzie się w nowym budynku Teatru Zagłębia? Budynek ma być ekologiczny

Nowa scena będzie nowoczesna. Ma posiadać rozsuwane ściany, tak by można ją było odpowiednio modelować. Dzięki temu będzie można stworzyć dwie niezależne przestrzenie, w tym również otworzyć się na ogród teatralny. Wtedy równolegle będzie można pokazywać widzom dwa spektakle. Jednego wieczoru będzie mogło tu czas wolny spędzić 700 osób. Będą mogły odbywać się tutaj nie tylko wydarzenia teatralne, ale również społeczne czy edukacyjne. Budynek będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Pracownicy liczą, że dzięki większej ilości miejsc zwiększy się zysk z biletów. Zwiększy się także teatralny repertuar, z czego ucieszą się z pewnością widzowie, a także aktorzy. Na deskach teatru będzie można wystawiać nowe formy teatralne, a twórców ograniczać będzie mogła tylko wyobraźnia.

Powstaną nowe parkingi. Do teatru będziemy wchodzić przez ogród zimowy, który będzie prowadził do klasycznej sceny teatru, a także tej nowej. Wewnątrz będzie restauracja, księgarnia, kasy biletowe, szatnie, toalety czy dział do współpracy z widzami. Nie zabraknie także sali konferencyjnych.

W nowym budynku znajdą się również pomieszczenia i pracownie techniczne, które dziś mieszczą się w innym budynku. Umieszczone zostaną tu m.in. stolarnie, malarnie, modelatornie, magazyny, pracownie krawieckie, pralnie czy garaż na samochód. Pojawi się też strefa administracji, która teraz też znajduje się w innym budynku. Wszystkie działy więc będą znajdować się w jednym miejscu.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu już teraz stosuje różne ekologiczne rozwiązania. Tych ma nie braknąć również w nowym budynku.

- Działania ekologiczne są dziś koniecznością, to nie moda. Zaczęliśmy je od pracy z zespołem. Zbudowaliśmy wewnętrzny regulamin, rozbudowaliśmy malutki ogród, postawiliśmy ule. Mamy nadzieję, że nowy obiekt będzie nowoczesnym, proekologicznym, może pasywnym zielonym ogrodnictwem. Liczymy na rozwiązania fotowoltaiczne, pompy ciepła. Wszystko zależy od pomysłowości architektów - powiedziała dyrektor Teatru Zagłębia.

Wśród pomysłów jest m.in. stworzenie łąki kwietnej, postawienie budek dla ptaków, wykorzystanie deszczówki, oczyszczanie powietrza metodą elektrostatyczną czy zastosowanie 20 proc. materiałów recyklingowych w inwestycji.

Rozbudowa Teatru Zagłębia to ważna miejska inwestycja

Prezydent miasta cieszy się, że uda się zrealizować tę inwestycje i podkreśla, że jest ona ważna.

- Wszystkie inwestycje kulturalne, które w ostatnich latach działy się w Sosnowcu pokazują, że mieszkańcy oczekują rozbudowania miejsc kultury w mieście. Sala koncertowa Muzy, Mediateka, domy kultury czy amfiteatr przeszły modernizację, a liczba osób, która dziś z nich korzysta pokazuje, że to był strzał w dziesiątkę. Miasto musi inwestować w kulturę żeby się rozwijać - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Myślę, że jak już ściągniemy maseczki i będziemy mogli przyjść normalnie do teatru to będzie wielka radość, a będzie jeszcze większa, gdy za parę lat będziemy mogli korzystać z nowego obiektu. Jesteśmy pokoleniem, które pamięta o historii, dlatego cieszymy się, że stara sala teatru pozostanie i że możemy szukać nowych rozwiązań, które zmniejszą odległość między artystą a widownią - dodaje.

Miasto w ramach przebudowy po raz kolejny współpracuje ze Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

- Dziękuję za okazane zaufanie. Współpracujemy razem nie po raz pierwszy. Cieszy nas, że to teatr. Budynek ważny społecznie i historycznie. Liczę, że architekci dopiszą, bo nasze konkursy cieszą się dobrą renomą. Liczę, że do końca roku rozstrzygniemy konkurs - mówi Mikołaj Makulik, prezes katowickiego oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Teatr w czasie remontu powinien funkcjonować bez zmian

Pracownicy Teatru Zagłębia liczą, że będą mogli normalnie pracować przez długi czas prowadzenia prac budowlanych.

Nie przeocz

- Zależy nam na tym, żeby nie przerywać działalności artystycznej teatru. Są różne scenariusze. Jeden z nich zakłada, że najpierw powstanie nowy obiekt, a my będziemy mogli pracować na tej scenie. Później my przeniesiemy się do nowego budynku, a ten stary przejdzie remont - powiedział nam Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu ds. artystycznych. - Jest też opcja, że będziemy musieli przez pewien czas znaleźć sobie nowe miejsce, a tutaj będą trwały prace remontowe i budowlane. Jeszcze nie wiadomo jak to będzie, czas pokaże - dodaje.

Pomysły na nowy budynek brzmią cudownie i zdecydowanie przyciągną więcej osób do teatralnej sceny. Jednak zanim zasiądziemy na widowni w nowym obiekcie minie jeszcze sporo lat.

- Trudno w dzisiejszych czasach mówić o terminach, bo przez pandemię ciągle się przesuwają. Mamy nadzieję, że za 6 lat, na 130-lecie, być może usiądziemy już w nowej przestrzeni lub będziemy ją jeszcze trochę dopieszczać - przekazała nam Iwona Woźniak.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera