Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Technikum nr 5 rusza z nowym kierunkiem - technik spawacz. To dobrze płatny zawód, jest na niego zapotrzebowanie

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Od nowego roku szkolnego w Technikum nr 5 (Kiliński) uczniowie będą mogli rozpocząć naukę na kierunku technik spawalnictwa. To zupełnie nowy kierunek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od nowego roku szkolnego w Technikum nr 5 (Kiliński) uczniowie będą mogli rozpocząć naukę na kierunku technik spawalnictwa. To zupełnie nowy kierunek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CKZiU Sosnowiec
Technikum nr 5 w Sosnowcu uruchamia nowy atrakcyjny kierunek dla młodzieży po szkole podstawowej. Już od nowego roku szkolnego będą mogli uczyć się, by uzyskać tytuł technika spawalnictwa. Jak przyznaje wicedyrektor szkoły, na spawaczy na rynku jest ogromne zapotrzebowanie, a jest on także dobrze płatny. W szkole uczniowie będą mogli korzystać z nowych sprzętów i pracowni.

Technikum nr 5 rusza z nowym kierunkiem. Młodzież będzie mogła zostać spawaczem

Młodzież po szkole podstawowej będzie wybierać, w której szkole chce się uczyć. Warto rozważyć różne opcje, a w Sosnowcu wiele szkół oferuje atrakcyjne kierunki. W nowym roku szkolnym Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne im. Jana Kilińskiego w Sosnowcu w CKZiU wprowadza do swojej oferty nowy zawód technik spawalnictwa. Jest to o tyle ciekawe, że wcześniej zawód spawacza można było zdobyć wyłączne w formach kursowych.

- Rozeznaliśmy się na rynku. Jest duże zapotrzebowanie na absolwentów tego zawodu. Jako spawacz możemy duża zarobić. Wiemy, że młodzież poszukuje atrakcyjnych kierunków, po których pracodawca dobrze płaci - mówi Barbara Kowalik, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu. - Mamy nadzieję, że młodzi ludzie przekonają się do zawodów które cieszą się popularnością wśród pracodawców - dodaje.

Pensja spawacza to obecnie kwota powyżej 10 tysięcy złotych albo kilku tysięcy euro, jeśli pracuje się za granicą. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że spawacz jest najbardziej poszukiwanym zawodem nie tylko w Polsce, ale także na międzynarodowym rynku pracy.

Otworzenie nowego kierunku w Technikum nr 5 było możliwe dzięki decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, które w 2020 roku dopuściło możliwość nauki tego zawodu w w ramach technikum pięcioletniego dla absolwentów szkoły podstawowej.

W sosnowieckim „Kilińskim” zajęcia odbywać się będą pod okiem doświadczonej kadry. Zajęcia teoretyczne będą uzupełniane przez ćwiczenia praktyczne. W ciągu pięciu lat uczniowie nauczą się obsługiwać różne sprzęty, projektować, poznają fachowe słownictwo - również w języku obcym. Nauka zawodu odbywać się będzie w pracowni, która dzięki funduszom unijnym została wyposażona w nowoczesne urządzenia do spawania metodami: MMA, MIG, MAG i TIG.

- Mamy duże doświadczenie w kształceniu w tej branży. W latach 2000-2012, za poprzedniej reformy edukacji, prowadziliśmy zajęcia w specjalizacji spawalniczej na kierunku technik mechanik. Kadra i baza istnieje. Dostosowaliśmy ją do nowych warunków. Posiadamy własną spawalnie. Tam uczniowie mogą uczyć się spawania różnymi sposobami - powiedział Michał Waśniewski, kierownik warsztatów szkolnych CKZiU.

Nie przeocz

Kadra nauczycielska dopasowuje program nauczania o nowoczesne rozwiązania technologiczne i do wymagań rynku pracy. W budynku obok (Technikum Transportu) otwarto nowe pracowanie, z których uczniowie i nauczyciele z "Kilińskiego" będą mogli korzystać, by uczyć się zawodu. Szkoła posiada swoje warsztaty i pracownie, więc nie musi realizować praktycznej nauki zawodowej u pracodawców. Jeśli klasa ma patrona wtedy program zajęć jest układany tak, by część nauki odbywała się w szkole, a część w zakładzie pracy. Nauczyciele chcą, by uczniowie zderzyli się z rynkiem pracy jak najwcześniej.

- W tej klasie duży nacisk chcemy położyć też na naukę komputerowego wspomagania projektowania CAD. Uczniowie będą projektować części maszyn, złącza spawane. Uczniowie najpierw będą musieli nauczyć się projektować sprzęt, by później móc go wykonać – mówi Barbara Kowalik.

Uczniowie będą uczyć się w grupie, która prawdopodobnie będzie liczyć 15 osób. Ten kierunek może zainteresować osoby, które pasjonują się mechaniką. Uczniowie muszą lubić technikę i zajęcia z komputerem. Płeć nie gra roli. Nauka potrwa pięć lat. Szkoła obecnie prowadzi rozmowy z pracodawcami, którzy mogliby objąć klasę patronatem.

Technikum nr 5 prowadzi nauczanie także na kierunkach technik pojazdów samochodów oraz technik mechatronik. Działa tu także Szkoła Branżowa I stopnia. Szkoła otworzy także Szkołę Branżowej II stopnia dla dorosłych, która będzie kształcić w branży samochodowej. Można wtedy pogodzić naukę z pracą.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera