Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Ulica Małachowskiego będzie bardziej zielona. Ulica zamieni się w strefę zamieszkania. Wykonawca posadzi krzewy i drzewa

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W przyszłym sezonie ulica Małachowskiego w Sosnowcu zmieni swoje oblicze. Ma być bezpieczniej dla pieszych i bardziej zielono. Miejsce spotkań zyska nowy klimat
W przyszłym sezonie ulica Małachowskiego w Sosnowcu zmieni swoje oblicze. Ma być bezpieczniej dla pieszych i bardziej zielono. Miejsce spotkań zyska nowy klimat UM Sosnowiec
Remont ulicy Małachowskiego w Sosnowcu ciągnie się od miesięcy. Inwestycja jest podzielona na dwie części - zmieni się torowisko, a ulica zamieni się w strefę zamieszkania. Prace Tramwajów Śląskich trwają od dawna, ale jeszcze nie ruszyła część, za którą odpowiedzialne będzie miasto. Wykonawca ma posadzić tutaj krzewy i drzewa, więc będzie bardziej zielono.

Remont Małachowskiego w Sosnowcu niedługo wkroczy w kolejny etap

W Sosnowcu od kilku miesięcy trwa remont ulicy Małachowskiego. Prace podzielone są na dwa etapy. Za pierwszy odpowiadają Tramwaje Śląskie, i jak można się domyślać dotyczy remontu torowiska. Przede wszystkim dzięki nowemu torowisko zmniejszą się drgania oraz hałas, który pojawia się, gdy ulicą przejeżdża tramwaj.

- Ulica Małachowskiego ma zwartą zabudowę, a budynki są usytuowane blisko torów. Dlatego tak ważne jest wyciszenie torowiska – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prace związane z tym remontem mają kosztować 7,6 mln zł.

Więcej roślin na Małacha

Druga część remontu będzie w rękach miasta. To obecnie czekało, aż zakończy się sezon z ogródkami gastronomicznymi, by po pandemicznym lockdownie lokale działające na Małachowskiego mogły obsłużyć jak najwięcej klientów. Ten powoli dobiega końca, więc trwają przygotowania do drugiego etapu inwestycji.

Po remoncie na ulicy Małachowskiego będzie obowiązywać strefa zamieszkania. To oznacza, że pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami.

– Nie możemy zupełnie zamknąć ruchu na tej ulice ze względu na dojazd mieszkańców do wewnętrznych placów, ale ruch pojazdów będzie bardzo mocno ograniczony – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Na ulicy Małachowskiego pojawi się sporo zieleni. Nowością w Sosnowcu będzie zieleń wertykalna, czyli żywe zielone ściany, które staną w rejonie pomiędzy ulicą Targową a 3 Maja.

Nie przeocz

Miasto planuje nasadzić około 3500 krzewów wśród nich będą m.in. cis pośredni, kostrzewa Gautiera, rozplenica japońska, imperata cylindryczna oraz hakonechloa smukła. Nie zabraknie też drzew.

– Posadzimy ich blisko 60. Najwięcej będzie klonu polnego i lipy drobnolistnej. Nie zabraknie też grabu pospolitego – wylicza prezydent Arkadiusz Chęciński.

Więcej zieleni w tym miejscu bardzo się przyda. Obecnie jest dość szaro i betonowo. Małachowskiego to miejsce spotkań, które ożywa szczególnie nocą. Gdy remont się zakończy będzie tu jeszcze bardziej atrakcyjnie. Jak będzie wyglądała ulica po wspólnych zmianach spółki tramwajowej i miasta?

Na krótkim fragmencie drogi, od skrzyżowania z ul. Mościckiego do wjazdu prowadzącego do parkingu podziemnego i budynków mieszkalnych, droga ma być dwukierunkowa. Projekt miasta obejmuje również modernizację ulicy Kościelnej między ul. Modrzejowską a Małachowskiego. W drugiej części, czyli od wjazdu do parkingu podziemnego do skrzyżowania z ulicą Targową, droga ma być wyłączona z ruchu, poza dojazdami mieszkańców do wewnętrznych placów. Remontem ma być również objęta ulica Targowa na długości do ul. Modrzejowskiej. Ostatni fragment pomiędzy Targową a 3 Maja, również ma być dwukierunkowy.

- Wykonawca będzie miał 7 miesięcy od dnia podpisania umowy na przeprowadzenie remontu. Mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć wszystkie roboty przed rozłożeniem ogródków gastronomicznych w przyszłym sezonie. Kwotę, za jaką zostanie zrealizowana część miasta, powinniśmy poznać w październiku – dodaje prezydent Świerzawski.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera