Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: większość uczestników konsultacji za budową nowego stadionu

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
W poniedziałek poznaliśmy wyniki przeprowadzonych przez władze Sosnowca konsultacji, których przedmiotem była budowa w mieście Zagłębiowskiego Parku Sportowego. "Tak" dla inwestycji powiedziało aż 83 procent głosujących, ale udział w konsultacjach wzięło jedynie 5490 osób.

- Żaden obiekt miejski nie spełnia kryteriów, które mogłyby bez dodatkowych ustaleń i zgód funkcjonować na wyższym poziomie niż ten lokalny. Budowa nowego obiektu jest niezbędna, bo koszty modernizacji, które lada chwila się pojawią, będą ogromne - argumentuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

W lutym tego roku miasto poinformowało, że organizowany wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs na projekt nowego stadionu wygrała warszawska firma JSK Architekci Sp. z o.o., która zaprojektowała m.in. Stadion Narodowy i stadion Legii w Warszawie. Prócz stadionu piłkarskiego w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego mają powstać również lodowisko i hala sportowa. Realizację projektu oszacowano wówczas na 150 milionów złotych.

I to właśnie kwota, która może spowodować zadłużenie miasta, ale też i zlokalizowanie inwestycji na Górce Środulskiej to główne argumenty przeciwników inwestycji. Faktem jest jednak również archaiczność oddanego do użytku w 1956 roku Stadionu Ludowego, który za jakiś czas może już zostać nie dopuszczony do rozgrywek. By Zagłębie mogło grać tutaj w I lidze, trzeba było wydać 700 tysięcy złotych. Miasto rocznie na utrzymanie Ludowego wydaje 2 miliony złotych, ale pieniądze te idą głównie na - jak określono - "reanimację".

Wśród uczestników konsultacji więcej było mężczyzn niż kobiet (3761 - 1529). Warto dodać, że "tak" dla inwestycji powiedzieli mieszkańcy Środuli i nowej części Zagórza, czyli dzielnic, które będą sąsiadować z nowym stadionem. Na Środuli oddano 429 głosów "za" i 110 "przeciw", w Zagórzu - odpowiednio 569 i 118.

Najczęściej zadawane podczas konsultacji pytania to możliwość remontu i przyszłość dotychczas funkcjonujących obiektów, etapy budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego czy funkcjonowanie kompleksu.

- Obiekty funkcjonujące obecnie pozostaną do czasu, do którego będą mogły funkcjonować. Potem będziemy chcieli w miarę szybko zlikwidować wały ziemne na Stadionie Ludowym poza trybuną przy obiektach klubowych. Reszta będzie kolejnym obiektem treningowym. Stadion Zimowy jest w stanie agonalnym. Do momentu, w którym będziemy mieć dopuszczenia, będziemy go użytkować. Potem chcielibyśmy, żeby była to ślizgawka dla mieszkańców miasta. Na bieżąco będzie też remontowana hala sportowa - mówi prezydent Arkadiusz Chęciński. - Niewiele możemy powiedzieć, jeśli chodzi o źródła finansowania. Wzięcie kredytu w ramach EBI, które finansuje dzisiaj chyba wszystkie miasta województwa śląskiego, jeśli chodzi o finansowanie europejskie generuje koszt kredytu w wysokości 40 milionów złotych na okres dwudziestu lat. To jednak ostatnia forma finansowania, jaką byśmy chcieli. Chcemy szukać innych rozwiązań poprzez instrumenty finansowe, poprzez partnerstwo publiczno-prywatne - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!