MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec wspiera przedsiębiorców. Miasto przygotowało specjalny pakiet SOSnowiec dla mieszkańców

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Większość miejsc w Sosnowcu, w których dynamicznie toczyło się życie zamarło. Wiele lokali i restauracji nie działa. Dzięki pakietowi SOSnowiec, mieszkańcy otrzymają wsparcie. Zobacz kolejne plansze - informacje o pakiecie. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Większość miejsc w Sosnowcu, w których dynamicznie toczyło się życie zamarło. Wiele lokali i restauracji nie działa. Dzięki pakietowi SOSnowiec, mieszkańcy otrzymają wsparcie. Zobacz kolejne plansze - informacje o pakiecie. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W tych trudnych chwilach ważne jest wsparcie dla mieszkańców miast oraz osób, które prowadzą lokalne biznesy. Władze Sosnowca doskonale o tym wiedzą, dlatego przygotowały specjalny pakiet SOSnowiec, który wspomoże przedsiębiorców.

Sosnowiec wspiera przedsiębiorców. Wprowadza pakiet SOSnowiec

Żyjemy obecnie w ciężkich czasach. Wielu z nas pracuje i uczy się zdalnie. Nie powinniśmy opuszczać domów bez pilnej konieczności. Spore problemy mają obecnie właściciele firm i przedsiębiorcy. Wiele lokalnych biznesów może upaść, gdyż nie mogą być otwarty w normalnym trybie.

Zobacz koniecznie

Urząd Miasta w Sosnowcu oraz miejskie spółki i instytucje opracował pakiet wsparcia ,,SOSnowiec dla mieszkańca i przedsiębiorcy”.

- Restauratorzy, fryzjerki, kosmetyczki, kluby fitness, różne usługi odczuwają dotkliwie skutki ograniczenia ich działalności na podstawie rządowych obostrzeń. Stąd nasz pakiet w niektórych elementach jest ściśle powiązany ze świeżo znowelizowaną specustawą. Przewidujemy odroczenia płatności w podatkach lokalnych, możliwość rozkładania na rat, odroczenia płatności czynszów w miejskich lokalach użytkowych, a w uzasadnionych przypadkach umorzenia opłat, kiedy przedsiębiorca wyjątkowo dotkliwie odczuł straty w wyniku ograniczenia swojej działalności. Zapewne dużą pomocą jest możliwość złożenia deklaracji zerowej w przypadku opłaty śmieciowej, kiedy osoby prowadzące firmy tych śmieci nie wytwarzają – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu będzie częściowo dofinansował miejsca pracy u mikroprzedsiębiorców, części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych czy proponował niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy.

- Naszym priorytetem w funkcjonowaniu gminy jest utrzymanie ciągłości inwestycyjnej i organizowanie przetargów według ustalonego wcześniej harmonogramu. Zamierzamy „wpompować” w rynek dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycyjne. Wszystko po to, aby firmy budowlane, dostawcy, szczególnie działające na rynku lokalnym mogły swobodnie planować roboty i czuć pewnego rodzaju stabilizację – dodaje prezydent Chęciński.

W pakiecie znalazły się również rozwiązania bezpośrednio dotyczące mieszkańców: płatności za użytkowania wieczyste, informacje o zmianach w rekrutacji do żłobków, przedszkoli, zmiany w terminach działania programów zdrowotnych i społecznych oraz w funkcjonowaniu obsługi petentów w samym urzędzie.

Mieszkańcy Sosnowca otrzymają informacje o pakiecie w lokalnej gazecie - Kurierze Miejskim. Ma być ona dostarczana do skrzynek mieszkańców.

Pakiet SOSnowiec - najważniejsze informacje

Informacje o pakiecie możecie znaleźć w galerii. Poniżej znajdziecie także najważniejsze informacje.

Podatki lokalne i użytkowanie wieczyste

Przedłużenie mikro i małym przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, terminu płatności podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. do 30 września 2020 r.

Zmienią się także zasady egzekucji administracyjnej. Nie będą podejmowane czynności egzekucyjne do czasu 30 dni po ustaniu stanu epidemii. Dotyczy to zaległości powstałych po 8 marca 2020 roku i odnosi się przedsiębiorców, których działalność została ograniczona.

Nie przegap

Przedłużenie do 30 czerwca 2020 roku terminu zapłaty opłaty rocznej za rok 2020 z tytułu użytkowania wieczystego dla wszystkich
użytkowników wieczystych. Roczna opłata przekształceniowa za 2020 została przedłużona do 30 czerwca 2020 roku.

Przedsiębiorczość i biznes

Od kwietnia zmieni się termin płatności czynszu do 30 dnia po zakończeniu stanu epidemicznego (dla podmiotów prowadzących działalność gastronomiczną oraz pozostałych podmiotów, na wniosek, po zaprzestaniu działalności). Na raty rozłożone zostaną także zaległości, które powstaną do 8 marca.

Od 15 kwietnia do końca roku właściciele lokali za dzierżawę pod ogródki zapłacą tylko 1 grosz netto za m2 czynszu. Ponadto właściciele biznesów będą mogli złożyć deklaracji ,,zerowej” o wysokości opłaty za miesiąc, w którym nie były wytwarzane odpady komunalne.

Edukacja w Sosnowcu

Rekrutacja do żłobka została przesunięta na 1 czerwca. W przedszkolach i szkołach zostały wydłużone niektóre terminy rekrutacyjne.

Zielone szkoły będą mogły być organizowane. Decyzja ta będzie należała od rodziców. Ponadto Zespół Szkół Specjalnych nr 4, który nie może opiekować się przez pandemię dziećmi, zamieszcza na stronie internetowej różne materiały i instruktaże, które mają pomóc rodzicom w pracy domowej z dziećmi.

Sprawy komunikacyjne

Do 180 dni wydłużył się termin na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Państwa UE oraz na zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu zarejestrowanego. Ponadto do 60 dni po odwołaniu stanu epidemii zostanie odłożony obowiązek wykonywania okresowych badań lekarskich i psychologicznych kierowców wykonujących zadania z ustawy o transporcie drogowym.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni