Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: wybuchy, sztuczna krew i ciekły azot, czyli młodzi biotechnolodzy w akcji ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Studenci ŚUM pokazali, że biotechnologia może być ciekawa i widowiskowa
Studenci ŚUM pokazali, że biotechnologia może być ciekawa i widowiskowa PAS
Każdy, kto wybrał się w sobotę 13 kwietnia na plac Stulecia w Sosnowcu, albo po prostu tamtędy przechodził, mógł wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu.

Były nim warsztaty “DNA Encyklopedia życia”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodych Biotechnologów, które miały miejsce w godzinach 9 – 16. Na wszystkich czekały m.in. widowiskowe doświadczenia z ciekłym azotem, wytwarzanie sztucznych nasion i wiele innych ciekawostek. Były także: konkursy z nagrodami, pogadanki związane z tematyką biotechnologiczną, pomiary diagnostyczne prowadzone przez członków Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych.

- Z powodu niesprzyjającej pogody nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania naszą propozycją, ale jak widać chętnych, by do nas zajrzeć jest bardzo wielu – przyznał Łukasz Stachowicz, student biotechnologii i jednocześnie koordynator warsztatów “DNA Encyklopedia życia”. - Staramy się zainteresować wszystkich wiedzą na temat medycznej nauki. Jako studenci biotechnologii staramy się też zachęcić młodych ludzi do tego, by to właśnie w naszej uczelni kontynuowali edukację po szkole średniej. Pokazujemy, czym jest biotechnologia, co oferuje oraz jakie ma zastosowanie - podkreślił Łukasz Stachowicz.

Przy okazji studenci wykonywali również badania diagnostyczne, przy współpracy z innym stowarzyszeniem, działającym na uczelni. Proponowali również wszystkim, by spojrzeli na doświadczenia bardziej z domowej strony.

- Dlatego mamy na przykład wykrywanie witaminy C. Pokazujemy w jakich produktach się znajduje, jak możemy ją oznaczyć w sposób chemiczny i przy okazji dosyć widowiskowy. Mamy reakcję utleniania nadmanganianu potasu, podczas którego widać wybuchy i jest to dosyć efektowne. Zapraszamy też do oglądania preparatów. Mamy fragmenty ludzkich tkanek. Pokazujemy różne stadia fazy mitozy, czyli podziału komórkowego. Można również zobaczyć preparaty roślinne, a także zbadać enzymy w ziemniakach. Mocno ciekawi też wszystkich mrożenie w ciekłym azocie, bo nie jest on dostępny na co dzień – dodał.

Stowarzyszenie Młodych Biotechnologów to organizacja zrzeszająca studentów biotechnologii medycznej na Wydziale Farmaceutycznym z OML w Sosnowcu SUM. Członkowie stowarzyszenia dążą do integracji środowiska biotechnologów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Głównym celem organizacji jest promowanie kierunku biotechnologia medyczna, podkreślenie roli owej profesji, propagowanie postępów w nauce, a także szerzenie wiedzy na tematy biotechnologiczne wśród społeczeństwa.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak pracuje myjnia pociągów Kolei Śląskich

Strajk nauczycieli na Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo