Sosnowiec: Wypożyczalnie rowerów i nowe ścieżki rowerowe...

  Sosnowiec: Wypożyczalnie rowerów i nowe ścieżki rowerowe MAPA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wypożyczalnia rowerów w Katowicach
  1/6
  przejdź do galerii

  Wypożyczalnia rowerów w Katowicach ©arc.

  Dziewięć wypożyczalni rowerów jeszcze w tym roku ma się pojawić na terenie Sosnowca. Dzięki 130 rowerom i 17 kilometrom ścieżek rowerowych mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego po mieście poruszać się będą mogli na dwóch kółkach. Sosnowiec podpisał bowiem umowę z firmą Nextbike Polska, największym krajowym operatorem systemów rowerowych. Po Katowicach i Gliwicach sosnowiecka inwestycja będzie trzecią taką na terenie województwa śląskiego. Sieć miejskich wypożyczalni będzie kosztować 1,7 mln zł, ścieżki rowerowe - 8,6 mln zł.
  - Warto też podkreślić, że będziemy pierwszym miastem, które oprócz tandemów udostępni trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych, a cała sieć wypożyczalni zostanie połączona ścieżkami rowerowymi. Będziemy też rozmawiać z władzami Katowic, by rowerzyści mogli zostawić wypożyczony w Katowicach rower w Sosnowcu i odwrotnie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  – Rowery publiczne powoli zaczynają opanowywać aglomerację śląsko-dąbrowską.
  Dotychczas byliśmy obecni tutaj tylko z „City by bike” w Katowicach, a teraz w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy w Gliwicach, jesteśmy w Sosnowcu, który zdecydował się na podobny ruch. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą zwiększające się natężenie ruchu ulicznego i problemów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, możemy tylko cieszyć się, że coraz więcej miast dostrzega atuty proekologicznej komunikacji miejskiej na każdą kieszeń – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

  Wypożyczalnie rowerów miejskich w Sosnowcu pojawić się mają przy tzw. „Ślimaku”, w rejonie kładki na Środuli, przy dawnej kop. Sosnowiec, przy szkole muzycznej, przy dworcu Sosnowiec Południowy, przy rondach Gierka i Uznań-skiego i przy Egzotarium. Ścieżki rowerowe mają z kolei powstać wzdłuż ulic: Andersa, 1 Maja, Mościckiego, 3 Maja, Wawel, Narutowicza, Kresowej, Piłsudskiego, Naftowej, Kościelnej, Zegadłowicza, Jagiellońskiej, Grota-Roweckiego, Orlej, Żeromskiego i al. Mireckiego. Część z nich ma być gotowa do końca 2017 r., pozostałe - do końca czerwca 2018 roku. Projekt zakłada, że ścieżki zyskają nawierzchnię z czerwonego asfaltu syntetycznego.

  Wypożyczalnie w Sosnowcu powstaną jako element modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej, obejmującej budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych.

  - To pierwszy w kraju przypadek tak zadaniowego zaprojektowania systemu rowerowego. W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.
  Zobacz galerię
  Za wypożyczenie roweru zapłacić będzie można kartą i SMS-em, ale też szybkim przelewem i kartą ŚKUP. Nie są jeszcze znane ceny, choć prawdopodobne jest, że wypożyczenie do 30 minut będzie bezpłatne. Kolejne pół godziny ma kosztować 1 zł, druga godzina 2 zł, trzecia - 3 zł, a czwarta i każda następna aż do 12 - 4 złote. Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru będzie kosztować 2 tysiące złotych.

  Wypożyczalnie rowerów w Katowicach już działają


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał