Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Wyższa Szkoła Humanitas zainaugurowała rok akademicki już 20. raz [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
W piątek 7 października w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu po raz dwudziesty wybrzmiało uroczyste „Gaudeamus igitur”. Sosnowiecka uczelnia rozpoczęła tym samym bardzo ważny, bo jubileuszowy rok akademicki 2016/2017, któremu w ciągu najbliższych miesięcy towarzyszyć będzie szereg specjalnych wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy istnienia jednego z najważniejszych ośrodków akademickich w regionie. Tegoroczny wykład inauguracyjny z zakresu prawa wygłosił prof. dr hab. Piotr Kruszyński.

- Otwieram dziś wyjątkową inaugurację, która nie tylko rozpoczyna kolejny rok akademicki, ale otwiera również obchody roku jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Humanitas. Przeszliśmy długą drogę: od uczelni kształcącej na jednym kierunku do uczelni, która pod względem oferty kształcenia jest jedną z największych w regionie. Towarzyszyło nam w tej drodze wielu wybitnych profesorów. Przez lata z WSH związani byli tak znakomici naukowcy, jak prof. Czesław Kupisiewicz, nestor polskiej pedagogiki, prof. Oktawia Górniok, wybitna polska prawniczka, prof. Józef Nowacki, teoretyk prawa, prof. Karol Podgórski, jeden z prekursorów polskiego prawa samorządowego. Nadchodzi czas, w którym będziemy podsumowywać, ale i świętować 20 wspólnych lat - mówił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor WSH.

Do słów rektora odniósł się także kanclerz i równocześnie założyciel uczelni, mgr Aleksander Dudek, który podkreślił, że tradycja kształcenia w WSH sięga tak naprawdę blisko 30 lat. Przypomniał także, iż nazwę „Humanitas” zaproponował wieloletni rektor, a obecnie rektor honorowy uczelni, dr Jerzy Kopel, prof. WSH. – Słowo „Humanitas” utożsamiane jest z ideą człowieczeństwa, szlachetności obyczajów, kultury wysokiej i ludzkiej życzliwości. Tradycję tę staramy się pielęgnować. Wszystkim przyjaciołom, studentom i absolwentom Humanitas, a tych ostatnich jest w sumie 25 tys. osób, dziękuję za zaangażowanie i wysoki poziom zaufania do nas. Ogłaszam rok akademicki 2016/2017, rokiem obchodów 20-lecia Wyższej Szkoły Humanitas – mówił kanclerz WSH.

Podczas inauguracji nie mogło również zabraknąć sprawozdania rektora WSH z działalności uczelni w minionym roku akademickim, w którym prof. Kaczmarczyk wymienił najważniejsze osiągnięcia WSH na polu naukowym, dydaktycznym oraz współpracy z otoczeniem społecznym. Wśród nich chociażby: liczne projekty badawcze dofinansowane z grantów MNiSW, 25 konferencji naukowych, osiągnięcia pracowników naukowych WSH, nowe kierunki w ofercie studiów podyplomowych, uzyskanie akredytacji PKA na kierunkach prawo oraz administracja, utworzenie wydziału zamiejscowego WSH w Pradze, staże i praktyki międzynarodowe dla studentów i dydaktyków, dynamiczny rozwój Uniwersytetu Międzypokoleniowego, a także liczne ważne wydarzenia, takie jak XI edycja Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, II Konwent Kobiet Sukcesu, II Kongres Praktyków Biznesu, zainicjowanie Sieci Współpracy Edukacyjnej.

Piątkowa uroczystość była także okazją do wręczenia Nagród Rektora pracownikom WSH za działalność naukową i organizacyjną. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się: prof. dr hab. Władysława Łuszczuk, dr Bolesław Ćwiertniak, prof. WSH, prof. dr hab. Danuta Kokocińska, dr Anna Rogacka-Łukasik, dr Dorota Fleszer, dr Joanna Podgórska-Rykała z zespołem Uniwersytetu Międzypokoleniowego, mgr Ewa Kraus, mgr Izabela Rusin z zespołem Działu Projektów, a także wyróżniony przez studentów, mgr Tomasz Świerczek.

Najważniejszym punktem inauguracji, był tradycyjnie akt immatrykulacji nowych studentów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wśród nich znaleźli się również studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz najmłodsi żacy, reprezentujący Uniwersytety Dziecięce. - To dla was dzisiaj zabrzmi uroczyste „Gaude Mater Polonia”, abyście poczuli, że wstępujecie do społeczności akademickiej. Od chwili immatrykulacji będziecie już pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Zapraszam was do działalności nie tylko naukowej, ale i studenckiej, bo studia to przecież nie tylko nauka, ale również nowe przyjaźnie oraz działalność kulturalna, czy sportowa. Traktujcie ten okres w życiu, jako najważniejszy - mówiła dziekan WSH, prof. Maria Zrałek. Życzenia nowym żakom złożył także przewodniczący Samorządu Studenckiego WSH, Andrzej Stanek.

W tym roku wykład inauguracyjny pt. „Model postępowania karnego obecnie i w przyszłości” wygłosił prof. dr hab. Piotr Kruszyński - adwokat w Izbie Adwokackiej w Warszawie, profesor nauk prawnych, wieloletni Dyrektor Instytutu Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!