Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec zamyka ul. Małachowskiego na weekend. Ogródki letnie pojawią się w Jaworznie i Czeladzi

Tomasz Szymczyk, Piotr Sobierajski
Na razie w Sosnowcu pod parasolami można posiedzieć na „Patelni”
Na razie w Sosnowcu pod parasolami można posiedzieć na „Patelni” Dziennik Zachodni
W weekendy w Sosnowcu będą zamykać ul. Małachowskiego, by można było korzystać z ogródków. Parasole i stoliki pojawią się też w Czeladzi i Jaworznie. W Dąbrowie Górniczej trwają przetargi

Mimo chwilowego ochłodzenia, wielu przedsiębiorców z branży gastronomicznej zdecydowało się już na wystawienie przed swoje lokale letnich ogródków. Okres ich popularności dopiero się rozpoczyna. W Sosnowcu ogródki zobaczyć można już m.in. na popularnej „Patelni”, ale jeszcze w tym roku mają się pojawić na ul. Małachowskiego.

- Chcielibyśmy, żeby ogródki funkcjonowały od czerwca. W naszym mieście rok temu została zmieniona uchwała o ogródkach gastronomicznych, która zachęca przedsiębiorców ich organizowania. Metr kwadratowy ogródka kosztuje 10 gr dziennie. Mając ogródek 20-metrowy płacimy więc 2 zł dziennie za taki ogródek. To korzystne dla przedsiębiorców - mówi Michał Mercik, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta w sosnowieckim Urzędzie Miasta.

By ogródki gastronomiczne dla sosnowiczan były bardziej komfortowe, władze planują zamykanie w weekendy ruchu samochodów na ul. Małachowskiego. Jeździłyby wówczas tędy tylko tramwaje, a mieszkańcom wjazd umożliwiałyby specjalne karty. Rozważane jest też wprowadzenie tutaj strefy, gdzie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Całkowite zamknięcie ruchu nie wchodzi w grę, bo mieści się tu m.in. Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego.

- Na pewno zapadła decyzja władz miasta i radnych, aby wesprzeć przedsiębiorców, którzy działają na ul. Małachowskiego poprzez udostępnienie pasa drogowego na stworzenie ogródków gastronomicznych w celu rewitalizacji miasta i przyciągnięcia większej liczby odwiedzających. Kiedy mamy do czynienia z jednym lokalem, przychodzi dwóch chętnych, kiedy z dwoma lokalami - sześciu. To efekt synergii - podkreśla Michał Mercik.

Ogródki, które na ul. Małachowskiego mają działać przez cały tydzień, mają nie być uciążliwe dla mieszkańców. Sami przedsiębiorcy zadeklarowali, że po godzinie 22 będą wyciszać je tak, aby wszystko odbywało się w zgodzie z ciszą nocną, której oczekują mieszkańcy. Na miejscu mają się też pojawiać patrole policji, które będą natychmiast reagować na zakłócanie spokoju.

Ogródki gastronomiczne pojawią się też na rynku w Jaworznie. Funkcjonują tam od czasu zakończenia remontu placu. Na razie miejsc pod parasolami jeszcze nie ma, ale zainteresowani właściciele pubów już teraz mogą kontaktować się z Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych w sprawie dzierżawy stanowisk. Ogródków nie zabraknie również na rynku w Czeladzi.
- Podobnie, jak w ubiegłym roku, również teraz chcemy ożywić to miejsce. Działać będą dwa ogródki. Zainaugurujemy ich działalność koncertem na Rynku 30 kwietnia o godz. 19.30 - zapowiada Tomasz Michałek z Urzędu Miasta w Czeladzi.

Problem pojawić się może w Dąbrowie Górniczej. Niedawno zdemontowano tutaj wieloletnią „ogródkową” infrastrukturę na placu Wolności przy Pałacu Kultury Zagłębia. Póki co, nie wiadomo czy nadal podobne ogródki będą istnieć, bo - na razie - miastu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na ich funkcjonowanie.

- Przetarg na oddanie w najem trzech miejsc pod ogródki letnie odbył się 6 kwietnia. Wpłynęła jedna oferta na miejsce nr 2. Ponieważ oferta nie spełniała wymogów formalnych, przetarg zakończył się wynikiem negatywnym - informuje Hanna Żurawska z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Czy to oznacza, że w tym roku ogródków letnich nie będzie? Tego nie wiadomo. Chętni już mogą przygotowywać się do kolejnego przetargu, który wkrótce zostanie ogłoszony przez Urząd Miejski.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Dąbrowy Górniczej z 16 lutego tego roku, miasto przygotowało pod najem trzy lokalizacje na placu Wolności, znajdujące się w rejonie miejskiej fontanny. Każdy z oferentów będzie mógł wybrać sobie jedną z części, których powierzchnia wynosi od 220 do 320 metrów kw.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się tu lokalizację obiektów tymczasowych, związanych z organizacją okolicznościowych imprez kulturalno-rozrywkowych. Nowością będzie to, że pozwolenie na prowadzenie działalności handlowo-gastronomicznej ma być ograniczone do czterech miesięcy. Nie wiadomo jeszcze, czy na placu Wolności staną np. tylko stoliki i dystrybutor z piwem, czy ponownie pojawi się stała aranżacja i zadaszone pawilony.

Drugi przetarg ma zostać rozstrzygnięty 4 maja. Co ciekawe, zawarcie umowy najmu nie jest równoznaczne z otrzymaniem od gminy pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Oto Ksawery! Ten noworodek ma prawie 6 kg. Musicie go zobaczyć. Gratulujemy mamie!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera