Sosnowiecki bon żłobkowy pomoże rodzicom. Od stycznia mogą z niego skorzystać, szukając opieki dla swoich dzieci

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Żłobek w sosnowieckiej dzielnicy Maczki został otwarty w sierpniu 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Żłobek w sosnowieckiej dzielnicy Maczki został otwarty w sierpniu 2021 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KJ/Pixabay(zdj.ilustracyjne)
Udostępnij:
Od stycznia 2022 roku w Sosnowcu rodzice dzieci w wieku do 3 lat mogą ubiegać się o przyznanie sosnowieckiego bonu żłobkowego. Ta wygodna forma wsparcia pomoże w znalezieniu odpowiedniego miejsca dla malucha w każdej niepublicznej placówce, a miasto dofinansuje jego pobyt.

To wsparcie finansowe dla rodziców, opiekunów dzieci do lat 3, którzy ze względu na aktywność zawodową lub inne okoliczności uniemożliwiające im sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, decydują się na korzystanie z usług niepublicznych żłobków lub klubów dziecięcych funkcjonujących na terenie gminy Sosnowiec, ponosząc z tego tytułu wysokie koszty, związane z pobytem dziecka w tych placówkach.
 
Dotychczas dotacja wypłacana była tylko tym niepublicznym żłobkom, które zostały wybrane w konkursie ofert, a wsparcie trafiało bezpośrednio na konto placówki. Takie rozwiązanie pozwalało na współfinansowanie kwotą 500 zł miesięcznie pobytu dla ok. 600 dzieci. W skali roku to 3,6 mln zł. Od nowego roku kwota została zwiększona do prawie 4,6 mln zł, co pozwoli dofinansowanie pobytu nawet 809 dzieci. Dotacja wypłacana będzie na podstawie wniosku rodzica, zgodnie z przedstawionym potwierdzeniem dokonania opłaty za żłobek za dany miesiąc.

– To oznacza, że rodzice nie muszą martwić się i szukać niepublicznej placówki, która w konkursie otrzymała dofinansowanie. Można powiedzieć, że teraz dotacja będzie „szła” za dzieckiem – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Co ważne, taką formę wsparcia w Sosnowcu oferuje się już niemal od 10 lat, a teraz będzie ona po prostu jeszcze bardziej wygodna dla rodziców i opiekunów.

Warto przypomnieć, że 2015 roku w Sosnowcu było 240 miejsc w oddziałach żłobka miejskiego. Już na początku 2022 roku będzie ich prawie 600. Pomimo wzrostu liczby miejsc lista rezerwowa wcale się nie zmniejsza, a to dlatego, że rodzice i opiekunowie mają coraz większe zaufanie do miejskiego żłobka, którego reputacja jest bardzo dobra.

Aby ubiegać się o bon należy:

  • zamieszkiwać wraz z dzieckiem na terenie Sosnowca;
  • być zatrudnionym lub wykonywać inną pracę zarobkową;
  • nie przebywać na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym na dziecko, na które ubiegamy się o bon;
  • zapisać dziecko do niepublicznego żłobka lub klubu dziecięcego;
  • zrezygnować z ubiegania się o objęcie dziecka opieką przez jednostkę miejską – Zespół Żłobka i Klubów Dziecięcych w Sosnowcu w przypadku, gdy dziecko na które ubiegamy się o bon znajduje się na liście oczekujących na miejsce;
  • złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami

Nie przeocz

Bon zostanie przyznany także jeżeli:

  • nie jesteśmy zatrudnieni lub nie wykonujemy innej pracy zarobkowej ponieważ:
  • jesteśmy osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym;
  • kontynuujemy naukę w systemie dziennym
  • odbywamy staż, przygotowanie zawodowe lub uczestniczymy w programach aktywizacji zawodowej

Świadczenie wypłacane będzie w okresach miesięcznych, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który zostało przyznane pod warunkiem udokumentowania przez rodzica poniesienia opłaty za pobyt dziecka w placówce niepublicznej. Wnioski można składać przez cały rok kalendarzowy, począwszy od 1 stycznia 2022 r., zarówno w formie papierowej, jak również elektronicznie poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wzór wniosku wraz z załącznikami dostępny jest do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Sosnowiecki Bon Żłobkowy. Wydział Polityki Społecznej udziela informacji w sprawie bonu żłobkowego pod adresem: e-mail: [email protected] oraz numerami telefonów: 32 296 23 01 lub 32 296 23 14.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie