Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki dworzec będzie biurowcem z kolejową biblioteką?

Piotr Sobierajski
Budynek sosnowieckiego dworca ma przejść metamorfozę
Budynek sosnowieckiego dworca ma przejść metamorfozę Fot. Arkadiusz Gola
Wolne pomieszczenia w budynku Dworca Głównego w Sosnowcu zajmie śląski oddział Polskich Linii Kolejowych, który obecnie mieści się w biurowcu koło katowickiego Spodka.

Co to oznacza w praktyce? Wiele wskazuje na to, że dla podróżnych zamknięty zostanie główny hol, służący za poczekalnię. Dziś jeszcze można swobodnie do niej wejść z poziomu parkingów. Obsługa pasażerska zostałaby wtedy sprowadzona praktycznie do podziemi dworca.

Są też dobre strony przeprowadzki, czyli konieczność modernizacji dworcowych wnętrz, które będą musiały pomieścić co najmniej 130 pracowników PLK. Do budynku dworca trafia też zbiory ogromnej biblioteki kolejowej, która ma być tu dostępna dla wszystkich.

Dla podróżnych zamknięty zostanie główny hol, służący za poczekalnię

- Po przygotowaniu projektu budowlanego zmian okaże się, jakie przeróbki będą konieczne. Wiele zależeć będzie od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi Janusz Żmuda z Zakładu Linii Kolejowych PKP w Katowicach.

Kolej przymierza się do zamknięcia głównego holu, przyznając, że obecnie i tak nie jest wykorzystywany w pełni przez pasażerów, a oprócz wygospodarowania pomieszczeń biurowych trzeba będzie gdzieś umieścić także biblioteczne zbiory.

- Prace powinny się rozpocząć w ciągu najbliższych miesięcy, a całkowite przenosiny zaplanowaliśmy na połowę przyszłego roku - informuje Janusz Żmuda.

Sosnowiczanie mają na razie na temat tych planów różne opinie. Część uważa, że to nie najgorszy pomysł. - Mało, kto tutaj czeka na przyjazd pociągu, a ławki okupowane są przez osoby bezdomne. To nie jest najlepsze miejsce dla nich. Może gdyby coś z tym zrobić, to hol bardziej tętniłby życiem. Uważam, że nie powinien być jednak zamknięty, bo co nam po takim dworcu? - mówi Jarosław z Sosnowca. - Liczę, że PKP będzie miało fajne pomysły na zagospodarowanie dworca. Jeśli będzie tu gospodarz, to powinno być także czyściej - mówi Barbara Makuch z Sosnowca.
Porządek i czystość pewnie byłyby na medal, gdyby do pustych dotychczas pomieszczeń dworca wprowadziła się Straż Miejska. - Mieliśmy takie plany, bo byłaby to bardzo dogodna lokalizacja dla strażników. Prowadziliśmy rozmowy z PKP, ale stawki, jakie podyktowano nam za wynajem pomieszczeń okazały się zdecydowanie za wysokie. Będziemy jednak dalej konsultować się z koleją w sprawie hali dworcowej, tak by mogła być jednak dostępna dla pasażerów - podkreśla Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

O ostatecznym kształcie modernizacji dworca przesądzi jednak opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków, bo wybudowany w 1859 roku obiekt ma ogromną wartość historyczną. Zaprojektował go włoski architekt Enrico Marconi, a projekt wzorowany był na wybudowanym wcześniej gmachu dworca wiedeńskiego w Warszawie.

- Projekt budowlano-wykonawczy, sporządzony przez inwestora, będzie musiał być zgodny z wytycznymi konserwatorskimi. Może być konsultowany z nami na etapie powstawania, albo po jego ocenie wprowadzone zostaną ewentualne poprawki. Do każdego budynku podchodzimy indywidualnie. Na pewno jednak będzie musiał spełniać po modernizacji wymogi przeciwpożarowe, nie może także stracić swojego zabytkowego charakteru - tłumaczy Magdalena Lachowska zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dobrą wiadomością mogą okazać się przenosiny kolejowej biblioteki, której zbiory nie były dotychczas udostępniane na szeroką skalę.

- Chcemy otworzyć się na wszystkich czytelników, tak by można było z książek korzystać na miejscu i je wypożyczać. Mamy wiele pozycji dotyczących nie tylko zagadnień związanych z koleją, ale także wieloma innymi dziedzinami- zachęca Janusz Żmuda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!