Sosnowiecki multimedalista! Artur Pióro z sześcioma medalami Mistrzostw Europy Niesłyszących

Maciej Bednarczyk
Zakończone 7 lipca Pływackie Mistrzostwa Europy Niesłyszących odbywające się w Lublinie, były bardzo udane dla Reprezentacji Polski. Podopieczni trenera Marka Jabczyka zdobyli łącznie 21 medali. Sporą ich część wywalczył sosnowiczanin Artur Pióro, zdobywając aż sześć z nich.

Do tegorocznych mistrzostw polska kadra podchodziła w roli gospodarza, co stanowiło dodatkową motywację dla naszych pływaków. Reprezentanci spisali się wyśmienicie zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, ustępując jedyne wschodnim sąsiadom z Rosji oraz Ukrainy.

Prawdziwą gwiazdą tej imprezy był wielokrotny mistrz świata i Europy – Artur Pióro. Na szyi zawodnika MKSu Pałac Katowice zawisło łącznie sześć krążków. Już pierwszego dnia zmagań Artur dał swoim kibicom możliwość wysłuchania polskiego hymnu, triumfując na 400 m stylem dowolnym. To zwycięstwo nie mogło nikogo dziwić, zawodnik ten jest bowiem rekordzistą Europy na tym dystansie i był niekwestionowanym faworytem.

W kolejnych dniach zmagań Pióro dołożył do swojego indywidualnego dorobku: srebro na 1500 m oraz brąz na 200 m stylem dowolnym. Ponadto przy pomocy swoich kolegów zdobył srebro w sztafecie 4x200 m również stylem dowolnym oraz dwa brązowe medale w konkurencjach 4x100 m stylem dowolnym oraz zmiennym.

Brawa należą się również drugiemu zawodnikowi trenującemu w klubie z Katowic. Pochodzący z Częstochowy Juliusz Sawka dorównał medalowym dorobkiem swojemu koledze i również zdobył sześć krążków. Sawka zdobył trzy brązowe medale w sztafecie, a indywidualnie również trzykrotnie stawał na podium. Po wywalczonych krążkach ze srebra oraz brązu, Juliusz wygrał na 200 m stylem grzbietowym udowadniając swoim rywalom, że jest to jego koronny dystans.