Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki Rower Miejski już dostępny. W mieście powstała nowa stacja, w przygotowaniu nowe trasy dróg rowerowych i velostrady

Adam Tobojka
Adam Tobojka
UM Sosnowiec
Rozpoczął się kolejny sezon rowerowy. Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z wiosennej przejażdżki, a nie dysponują własnym jednośladem, mogą skorzystać z oferty Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. W mieście pojawiły się również plany budowy nowych dróg rowerowych, przygotowywany jest również projekt fragmentów velostrady, które wybudowane zostaną na terenie miasta.

Po zimnym, deszczowym, a nawet śnieżnym początku kwietnia do naszego regionu w końcu zawitała prawdziwie wiosenna pogoda. Prognoza na najbliższe dni zapowiada słońce i temperatury zbliżające się do dwudziestu stopni Celsjusza – to świetna okazja, żeby zainicjować sezon na aktywny wypoczynek i skorzystać z oferty Sosnowieckiego Roweru Miejskiego.

Sezon rozpoczął się 1 kwietnia, jednak przez złe warunki pogodowe mało kto decydował się na skorzystanie z oferty roweru miejskiego. Teraz może się to zmienić. Na wszystkich chętnych czeka flota 270 rowerów, w tym klasyczne rowery miejskie, rowery cargo, trójkołowce, tandemy, rowery z fotelikami i rowery dziecięce. Co ważne, nie zmienia się koszt użytkowania rowerów: tak samo jak w latach ubiegłych, pierwsze pół godziny od wypożyczenia jest darmowe, kolejne pół to koszt w wysokości 1 złotego, druga godzina płatna jest 2 złote, trzecia – 3 złote, a czwarta i każda następna – 4 złote.

Zmiany dotknęły za to stacje roweru miejskiego. Tych przybyło – w dzielnicy Milowice przy ulicy Baczyńskiego, w sąsiedztwie hali sportowej w ubiegłym roku powstała nowa stacja. Dawna dzielnica górnicza została pominięta przy pierwszej fazie planowania rozmieszczenia baz dla roweru miejskiego, przez co najbliższą dostępną dla mieszkańców była ta znajdująca się na Stawikach. Mimo tego, na mapie pokrycia miasta wciąż są dziury. O ich „załatanie” apeluje radny Wojciech Nitwinko.

- Potrzebna jest jeszcze stacja w okolicach osiedla Kalety, przy wejściu do parku Tysiąclecia od strony ulicy Podjazdowej. Jest też pomysł na powstanie stacji przy skrzyżowaniu ulic Grota-Roweckiego i Skłodowskiej, co uzupełni lukę w dzielnicy Pogoń – mówi radny Nitwinko.

W mieście powstają również nowe drogi rowerowe. W ciągu remontowanej właśnie ulicy 3 Maja przed rondem Ludwik powstanie nowy łącznik, niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Kontynuowana będzie również budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wawel.

- Największym projektem jest jednak zbliżająca się budowa sosnowieckich odcinków velostrady. Jesteśmy już po podpisaniu umowy na projekt funkcjonalno-użytkowy z firmą Baltra z Banina. Jego zadaniem będzie wyznaczenie przebiegów, wskazanie rozwiązań technologicznych które trzeba będzie zastosować – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy urzędu miasta w Sosnowcu.

Na opracowanie dokumentacji technologicznej gmina Sosnowiec otrzymał dotację w wysokości 500 tysięcy złotych z kasy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Sosnowcu powstanie łącznie 11 kilometrów velostrady w dwóch odcinkach: pierwszym, przebiegającym wzdłuż ulicy Kresowej i Piłsudskiego do centrum Sosnowca i drugim, łączącym główny odcinek z sąsiednimi miastami Zagłębia: Będzinem, Czeladzią i Dąbrową Górniczą.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera