MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowieckie dworce pięknieją, a dąbrowskie nadal są w ruinie

T. Szymczyk, K. Jurkiewicz
W wyniku prac remontowanych zmieni się nie tylko sam dworzec w Maczkach, ale i jego otoczenie
W wyniku prac remontowanych zmieni się nie tylko sam dworzec w Maczkach, ale i jego otoczenie mat. prasowe
Spółka PKP SA ogłosiła przetarg na prace na dworcu w Maczkach. W sąsiedniej Dąbrowie Górniczej sytuacja z dworcami dalej jest patowa.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach to bezcenna pamiątka historii polskiej kolei. Pamiętający połowę XIX wieku, od lat niszczał. Teraz wiadomo już, że w ramach Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej kształcić się tutaj będą studenci. Żacy, jak również ich wykładowcy, w Maczkach pojawić się mają już w październiku 2016 roku. Właściciel dworca, spółka PKP SA, ogłosił właśnie przetarg na wykonanie prac remontowych w budynku dworca.

- Przetarg na wybór wykonawcy dla przebudowy dworca Sosnowiec-Maczki został ogłoszony 31 lipca. Termin składania ofert w postępowaniu mija 10 września. Szacunkowa wartość zamówienia to ok. 37 mln zł netto - mówi Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

- Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest, aby łączyć pewne cele. W tym przypadku udało nam się to zrobić. Chcemy, żeby rewitalizować takie piękne zabytki, które mamy w dyspozycji, a które przez wiele lat nie były utrzymywane w takim stanie, w jakim powinny być. Nie było pomysłu, co z nimi zrobić, a ich podstawowa funkcja nie była potrzebna. Dzięki współpracy z samorządem, bo to jest zawsze bardzo ważne, i współpracy z politechniką, która jest novum na terenie całej Polski, wyszło to bardzo fajnie - mówił niedawno Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

W wyniku przebudowy zmienić ma się nie tylko sam dworzec, ale też jego otoczenie. Powstaną tu m.in. parking, stołówka i przestrzeń publiczna.

W Sosnowcu zmienia się nie tylko dworzec w Maczkach, ale również ten w centrum Sosnowca, gdzie niedawno ponownie otwarto kasy biletowe w dworcowym holu. Podróżnych ma też przestać straszyć zdewastowany dworzec w dzielnicy Dańdówka, który kolej chce wyburzyć. Szczęścia do dworców nie mają za to mieszkańcy sąsiedniej Dąbrowy Górniczej. Jest tutaj kilka dworców ciekawych z punktu widzenia architektury, niestety ich stan jest od wielu lat tragiczny.

- Jest tutaj bardzo brzydko, nawet na wsiach są ładniejsze dworce. Gdy czasem przyjeżdża do mnie rodzina, to dziwi się, co to w ogóle jest. Miasto jest przecież takie piękne, a tu taki budynek w opłakanym stanie. A przecież dworzec powinien być wizytówką miasta. Obecnie ludzie tutaj marzną, gdy jest zimno, nie ma nawet toalet. Sosnowiec ma nawet ładny dworzec.

Wstydzę się dworca w Dąbrowie - mówi Zofia Ziemlańska, mieszkanka Dąbrowy Górniczej.

- To wstyd, żeby miasto praktycznie nie miało dworca. Chyba wszyscy mieszkańcy by chcieli, aby tu coś postawili. Jest XXI wiek, a to tak źle wygląda, nawet mniejsze stacyjki mają lepsze dworce. Przydałoby się miejsce, gdzie ludzie mogliby poczekać lub coś zjeść, szczególnie gdy pociągi się spóźniają - dodaje Danuta Czarniak.

W dąbrowskim Urzędzie Miasta podkreślają, że ze strony magistratu podejmowane były próby uporządkowania dworców.

- Podpisaliśmy nawet porozumienie, w którym na siebie wzięliśmy opracowanie i sfinansowanie koncepcji zagospodarowania całego terenu wokół budynku w centrum, jednak kolej z tego porozumienia się wycofała. Sprawy nie ułatwia podział PKP na spółki, które same ze sobą nie mogą dojść do porozumienia - informuje Anna Zubko z biura prasowego Urzędu Miasta. - Dostaliśmy też propozycję przejęcia budynku dworca w centrum (w międzytorzu). Ale co miasto może zrobić z terenem otoczonym torami? Dzisiaj dla nas najważniejszy jest przyzwoity peron w centrum, o który obecnie zabiegamy - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera