MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowieckie egzotarium już spakowane. Egzotyczne rośliny i zwierzęta opuszczają stary pawilon

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak wyglądają obecnie opustoszałe pawilony z egzotycznymi roślinami. Egzotarium szykuje się do przeprowadzki.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądają obecnie opustoszałe pawilony z egzotycznymi roślinami. Egzotarium szykuje się do przeprowadzki.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Egzotarium w Sosnowcu
Po tym jak w końcu rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego Egzotarium. Jego pracownicy zaczęli przenoszenie roślin ze starego pawilonu Egzotarium. Na Facebooku opublikowali zdjęcie opustoszałych pawilonów. - Kaktusiarnia już prawie pusta - czytamy na facebookowym koncie Egzotarium. Roślinom będzie lepiej w nowym, przestronnym obiekcie, a taki powstanie tu w ciągu trzech lat.

Stare Egzotarium przechodzi do historii

Przypomnijmy. Sosnowieckie Egzotarium przejdzie wkrótce do historii, przynajmniej w kształcie jakie znamy od ponad 64lat. Stanie się to za sprawą nowej inwestycji, jaką zaplanowano w tym miejscu.

W miejscu niewielkiego, jak na potrzeby palmiarni pawilonu, stanie ponad 22-metrowa oranżeria, w której znajdą się rośliny z dotychczasowego Egzotarium. Przetarg na budowę nowego Egzotarium. wygrało konsorcjum firm Mostostal Zabrze i spółka Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich. Cała inwestycja, czyli budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu powstanie za niespełna 64 miliony złotych.

Sosnowieckie Egzotarium: rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin

Sosnowiec: Egzotarium, jakie znacie, wkrótce przejdzie do hi...

Gdzie trafią rośliny i zwierzęta z Egzotarium?

Kierownictwo Egzotarium niechętnie podchodzi do ujawnienia miejsca, w którym będą przez prawie trzy lata przebywały, zarówno rośliny jak i zwierzęta, zamieszkujące w obecnym budynku.

- Wszystkim już znaleźliśmy miejsca, w którym przeczekają budowę nowego obiektu – mówiła nam jeszcze w ubiegłym roku, Bożena Wojtyła, która kieruje sosnowieckim Egzotarium. Nie chciała jednak zdradzić konkretnych miejsc.
Podobnie będzie ze zwierzętami np. dwoma kajmanami okularowymi, agamą brodatą czy wężami oraz rybami akwariowymi. Niewykluczone, że trafią tymczasowo do ogrodu zoologicznego.

W nowym Egzotarium swoje miejsce znajdzie nawet charakterystyczna rzeźba dziewczynki z dzbankiem autorstwa Stefana Chorembalskiego, która dziś wciąż wita odwiedzających sosnowieckie Egzotarium.

To wielka inwestycja, planowana od lat

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego Egzotarium w Sosnowcu była inwestycja planowaną od wielu lat. Na jej realizację w ramach większego projektu – Zagłębiowski Park Linearny – miasto otrzymało dotację w wysokości 12 mln złotych. Wciąż jednak pechowo nie udawało się od ubiegłego roku rozstrzygnąć przetargu na tę inwestycję.

W grudniu ubiegłego roku przetarg mający wyłonić wykonawcę tej inwestycji unieważniono. Powód? Najniższa z cen, zaproponowanych przez biorące udział w przetargu firmy, o ponad 50 milionów złotych przekroczyła budżet miasta, zakładany na ten cel. Ogłoszono kolejny przetarg.

Dla Sosnowca budowa nowego Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium była jedną kilku priorytetowych inwestycji. I właśnie jako priorytetowa, miała się stać w ciągu kilku najbliższych lat wizytówką miasta. Miała też zastąpić stare, niefunkcjonalne Egzotarium, jakie od 1956 roku funkcjonuje w niezmiennej formie do dziś. Rosnące tam 80-letnie palmy i fikusy nie mieszczą się już pod przestarzałą konstrukcją Egzotarium. Budowa nowego obiektu jest już koniecznością.

Egzotarium ma już 64 lata

Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowe Egzotarium ma zastąpić stary i niefunkcjonalny szklany pawilon stojący dziś przy ulicy Kresowej. Stare Egzotarium oddano do użytku w 1956 roku. Od tego też czasu rosną w nim niektóre, olbrzymie już dziś rośliny – jak palmy czy fikusy. Pracownicy Egzotarium przycinają je regularnie, bo 80-letnie rośliny nie mieszczą się w niskim, jak na dzisiejsze standardy palmiarni – pawilonie.

Nie przeocz

Nowe Egzotarium będzie również pełniło funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (CEE) będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii.

Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera