Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer cmentarzu żydowskim w Częstochowie [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Spacer po częstochowskim cmentarzu żydowskim
Spacer po częstochowskim cmentarzu żydowskim Piotr Ciastek
Cmentarz żydowski to jeden z niewielu śladów działalności częstochowskich żydów jakie pozostały w mieście. Zobaczcie, jak wygląda dziś.

Cmentarz żydowski położony przy ul. Złotej założony został na początku XIX w. przez gminę żydowską. To czwarta co do wielkości
nekropolia tego typu w Polsce, z liczbą macew i grobów sięgających 5 tysięcy. Najstarszy ocalały nagrobek pochodzi z początku XIX w. Na części nagrobków są jeszcze ślady oryginalnych polichromii. Tutejszy ohel zmarłego w 1920 r. cadyka Pinkusa Mendla Justmana jest corocznie odwiedzany przez chasydów z całego świata.

Podczas II wojny światowej teren cmentarza był miejscem egzekucji częstochowskich Żydów – ich szczątki złożono w zbiorowych mogiłach.

Grób żydowskiej inteligencji

Masowy grób 127 osób zamordowanych przez Niemców 20 marca 1943 r. Byli to głównie żydowscy lekarze, inżynierowie, adwokaci i nauczyciele wraz z rodzinami.

Bratnia mogiła robotników Hasagu

Masowy grób około 500 osób, żydowskich robotników z zakładów Hasag Pelcery i magazynów policyjnych na ul. Garibaldiego, a także kilkudziesięciu policjantów żydowskich z rodzinami. Zamordowano ich 20 lipca 1943 r. na cmentarzu żydowskim. Nad grobem wzniesiono pomnik.

Pomnik żobowców

Pomnik żobowców, którzy 4 stycznia 1943 r. stawili zbrojny opór Niemcom. Na Rynku Warszawskim, przed bramą małego getta, członkowie częstochowskiej ŻOB z grupy Nadrzeczna 66 zaatakowali dwóch dowodzących akcją policyjną Niemców. Zginęli wówczas dwaj żydowscy bojowcy, a 25 innych Żydów Niemcy zabili w ramach odwetu. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz, a nad ich grobem wzniesiono pomnik, który upamiętnia także innych poległych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej w Częstochowie.

Zbiorowa mogiła

Zbiorowa mogiła wojenna poległych w dniu 26 lipca 1943 r. członków Żydowskiej Organizacji Bojowej w bunkrze na terenie getta częstochowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!