Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia odpadów w Bielsku-Białej: cofnięto pozwolenie!

KLM
Marszałek Województwa Śląskiego wycofał pozwolenie dla EKO-TOP na prowadzenie Zakładu Utylizacji Odpadów
Marszałek Województwa Śląskiego wycofał pozwolenie dla EKO-TOP na prowadzenie Zakładu Utylizacji Odpadów Dziennik Zachodni
Marszałek Województwa Śląskiego wycofał pozwolenie dla EKO-TOP na prowadzenie Zakładu Utylizacji Odpadów przy ul. Armii Krajowej w Bielsku Białej. To pokłosie kontroli WIOŚ. O tym, że spalarnia truje mieszkańcy bezskutecznie alarmowali urzędników od kilku miesięcy.

O cofnięciu pozwolenia Urząd Marszałkowski poinformował w piątek. Decyzja Marszałka cofa wydane wcześniej pozwolenie dla tej firmy na wytwarzanie odpadów. Dotyczyło ono zbierania i przetwarzania odpadów w Zakładzie Utylizacji Odpadów przy ul. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Dla mieszkańców Bielska- Białej oznacza to, że rzeszowska spółka EKO-TOP nie będzie mogła prowadzić działalności w zakładzie dzierżawionym od szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

- Postępowanie w sprawie zakładu prowadziliśmy zgodnie z obowiązującymi procedurami. W grę wchodziło zdrowie i jakość życia społeczności lokalnej. Chcieliśmy mieć pewność, że decyzja, którą podejmiemy nie będzie wzbudzać wątpliwości bielszczan. Zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w spalarni. Ważne, że do badań powietrza zaangażowano niezależną firmę. Wyniki pomiarów powietrza potwierdziły właściwy kierunek naszych działań - powiedział członek Zarządu Województwa Śląskiego, Kazimierz Karolczak, odpowiedzialny za ochronę środowiska.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Bielsko-Biała: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zanieczyszczenia powietrza przez spalarnię

W Bielsku-Białej firma EKO-TOP działa od jesieni 2013 roku. Wówczas marszałek udzielił firmie z Rzeszowa pozwolenie na wytwarzanie odpadów na okres 10 lat. Unieszkodliwianie odpadów odbywało się przy użyciu linii technologicznej do termicznej utylizacji niebezpiecznych odpadów medycznych i weterynaryjnych o nominalnej wydajności 300 kg odpadów/ godzinę oraz 6,9 Mg odpadów /dobę (przy maksymalnym czasie pracy instalacji 8000 h/rok, co pozwala na termiczne przekształcenie 2400 Mg odpadów w ciągu roku).

W październiku 2014 mieszkańcy dzielnicy Olszówka w Bielsku-Białej wystąpili do Marszałka Województwa Śląskiego z wnioskiem w sprawie zaskarżenia pozwolenia na wytwarzanie odpadów. W grudniu minionego roku Urząd Marszałkowski rozpoczął kontrolę zgodności działalności firmy EKO-TOP z udzielonym pozwoleniem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Spalarnia w Bielsku-Białej do zamknięcia. Normy przekroczone. Ludzie okupowali delegaturę [ZDJĘCIA]

W jej wyniku zakwestionowano sposób magazynowania odpadów i stwierdzono, że spalane są odpady pochodzące spoza województwa śląskiego, co narusza tzw. zasadę bliskości. Firma została wezwana do usunięcia naruszeń stwierdzonych podczas kontroli.

W styczniu br., Marszałek Województwa Śląskiego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

W lutym br., Urząd Marszałkowski skierował wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o przeprowadzenie kolejnej kontroli instalacji. Badania wykonane przez niezależną firmę wykazały przekroczenie standardów emisyjnych (w tym dla dioksan i furanów o ponad 3700%). Wojewódzki Inspektor wydał decyzję o wstrzymaniu pracy instalacji. Z uwagi na stwierdzone realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

O problemie spalarni odpadów medycznych w Bielsku-Białej sąsiadujący z nią mieszkańcy dzielnicy Olszówka alarmowali urzędników od kilku miesięcy. Dopiero przeprowadzone w lutym badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały rażące przekroczenia norm - 38-krotnie zostały przekroczone normy na dioksyny i furany.

W miniony wtorek, 31 marca, odbyło się spotkanie na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej z powodu spalarni odpadów medycznych. Wzięli w nim udział przedstawiciele wojewody śląskiego i Urzędu Marszałkowskiego.

- Na miejscu stwierdziliśmy, że spalarnia jest nieczynna, trwało uprzątanie odpadów i przewożenie ich do instalacji, które mają stosowne zezwolenia - wyjaśnia Maciej Thorz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Dodaje, że do wydziału dotarł protokół kontroli WIOŚ (ten, który wykazuje przekroczenia norm). - Po przeanalizowaniu protokołu podejmiemy stosowną decyzję - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera