Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści IT ze Śląska są wykształceni. Świetni fachowcy

Bartosz Wojsa
Paweł Łopatka
Paweł Łopatka mat. promocyjne
Rozmowa z Pawłem Łopatką, związanym z firmą SoftServe od 2015 roku. Swoje międzynarodowe doświadczenie zdobywał w firmach takich jak Redknee, Nokia i BBC Scotland.

Dlaczego akurat w Gliwicach, na Śląsku, firmy poszukują specjalistów IT?
Według nas, Gliwice są bardzo dobrym miastem regionalnym na tego typu biznes, w którym po prostu brakowało firm o naszej specjalizacji, choć jest tam potężny potencjał, jeśli chodzi o kadrę techniczną. Między innymi właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na otwarcie, a teraz już właściwie kolejne poszerzenie aktualnego oddziału naszej firmy w Gliwicach.

Gliwicki oddział firmy SoftServe ma zostać powiększony do liczby 70 osób. A jak pan ocenia naszych specjalistów w tej branży?
Specjaliści ze Śląska są bardzo dobrze wykształceni, wykazują wysoką dojrzałość, mają niezwykłe umiejętności techniczne i interpersonalne, dobre podejście do klienta. Zresztą o tym, jak dobrzy są, świadczy chociażby fakt, że bardzo dużo projektów realizujemy nie tylko w Polsce, ale też w Europie i poza nią, na przykład w Singapurze czy Abu Dhabi.

To oznacza, że branża IT ma się w regionie dobrze czy może mamy coś jeszcze do nadrobienia?
Myślę, że ma się bardzo dobrze, choć wydaje mi się, że wszyscy rozpoznają Śląsk i branżę IT głównie poprzez Katowice. Na pewno różnego rodzaju imprezy związane z branżą IT, jak chociażby Intel Extreme Masters w Katowicach, służą popularyzacji korzystania z usług informatycznych. W ogóle jeśli chodzi o wydarzenia techniczne czy branżowe, mogłoby ich być na Śląsku jeszcze więcej. Uważam, że mamy pod tym względem duży potencjał lokalny, który można bardziej rozwinąć. Z pewnością im więcej tego typu imprez, tym lepiej dla naszego rynku. Chciałbym również podkreślić, że pomimo dużych wydarzeń związanych z branżą, które odbywają się w Katowicach, my chcemy też na to spojrzeć trochę z boku, z perspektywy nieco mniejszego miasta, jakim są Gliwice. Zresztą, zamiast podróżować w katowickim korku do pracy, można to zrobić bez niego i wrócić równie szybko (śmiech). Dzięki temu nasi pracownicy mają szansę pracować lokalnie w danym regionie, nie muszą przeprowadzać się do Warszawy czy Wrocławia, dojeżdżać w korkach do miejsca pracy. To jest też tak, że te pieniądze wydane lokalnie na lokalnym, gliwickim rynku pozostają. To też zapewne duży plus dla samego miasta.

Współpracują państwo również z uczelniami wyższymi w regionie. W jakim zakresie?
W zakresie zatrudniania młodych specjalistów IT w firmie. To na razie sam początek współpracy, ale już widać, że będzie ona owocna. Uczelnie są bardzo otwarte na wspólne działania, służą pomocą, chcą wejść we wszelkiego rodzaju projekty, które pomogą między innymi w popularyzacji Śląska oraz pokazaniu, jak dobra jest tutaj kadra techniczna. Prowadzimy rozmowy z Politechniką Śląską w Gliwicach, być może wkrótce na tej liście pojawią się też inne uczelnie.

Pod koniec tego roku chcą państwo otworzyć w Gliwicach własną Akademię IT. Na co będzie mogła liczyć osoba, która do takiej akademii trafi i jak może to zrobić?
Akademia IT to coś, co właściwie prowadzimy w firmie od wielu, wielu lat, ale będzie nowością w Gliwicach. Początek był tak naprawdę na Ukrainie, skąd firma pochodzi, mając mocne korzenie akademickie - założyli ją profesorzy z Politechniki Lwowskiej. Projekt zakłada, że rekrutujemy do akademii wybrane osoby, które szkolimy przez okres 3-4 miesięcy w różnych technologiach. Spośród konkretnej, zazwyczaj ośmioosobowej grupy, najlepszych studentów zostawiamy w firmie i zapewniamy im zatrudnienie. Co istotne, rekrutacja jest publicznie otwarta w formie normalnych ogłoszeń: jak ktoś chce, może aplikować. Jeszcze w tym roku będziemy informować, jakie grupy powstaną i gdzie można się zgłosić. Uczestnictwo jest oczywiście bezpłatne. Czasem zdarza się jednak, jeśli wspieramy akurat jakąś inicjatywę charytatywną, że prosimy uczestników o wsparcie jej poprzez ewentualne datki. Warto brać w tym udział, bo efektem może być stałe zatrudnienie.

W tym roku firma skończyła 25 lat. Jakie, oprócz Akademii IT, mają państwo plany na dalszą działalność?
Firma bardzo mocno się rozwija, więc na pewno zwiększana będzie liczba zatrudnienia. Trzy lata temu SoftServe zatrudniała 3,5 tys. osób, dziś jest to prawie 6 tys. pracowników, a do końca roku z pewnością przekroczymy tę liczbę. Firma ma cały czas świetny wzrost, jeśli chodzi o dochody i klientów. Z tym wiąże się również rozwój placówek, które mamy w Polsce, a dziś jest to 5 dużych oddziałów: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku oraz Gliwicach. Inwestujemy w nowe biura, wybieramy powierzchnie, aby dać pracownikom jak najlepsze warunki i zapewnić atmosferę wykonywania pracy. Zatrudniamy ciągle nowych, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Wspominaną już Akademię IT otwieramy zaś w trzech oddziałach: Gliwicach, Wrocławiu i Białymstoku. Naszym głównym założeniem jest stabilny, zaplanowany wzrost oraz ciągłe dokształcanie i inwestowanie w aktualnych współpracowników.

Skoro o tym mowa, to jakimi rozwiązaniami chcą państwo przekonać do siebie młodych pracowników?
Zależy nam na tym, by jak najlepiej czuli się w miejscu pracy, stąd na przykład tak zwane pokoje relaksu, chyba standard już w większości firm. To miejsca, gdzie pracownik może przez chwilę odpocząć od swojej codziennej pracy. Tam się zrelaksuje, posiedzi, a nawet pogra w piłkarzyki czy na konsoli PlayStation. Może też posiedzieć na pufie, pogadać z kolegą lub zwyczajnie się wyciszyć.

Na koniec pytanie praktyczne: co trzeba zrobić, by znaleźć u państwa pracę?
Wszystkie oferty pracy mamy na swojej stronie, prowadzimy otwarty program rekrutacyjny. Mamy jednak dosyć mocne wymagania techniczne, przeprowadzamy liczne rozmowy, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrze ocenić poziom kandydata i dzięki temu dostosować do niego na przykład odpowiednie wynagrodzenie, które będzie odpowiadać zarówno jego doświadczeniu, jak i posiadanym umiejętnościom.

Rozmawiał: Bartosz Wojsa

SoftServe to największa firma IT pochodząca z Ukrainy, specjalizująca się w rozwijaniu oprogramowania oraz usługach doradczych. Jest globalnym liderem rozwiązań cyfrowych, którego głównymi obszarami działalności są: platformy cyfrowe, obliczenia w chmurze, bezpieczeństwo informatyczne przedsiębiorstw, projektowanie UX, Internet Rzeczy i Big Analytics. Przedsiębiorstwo wyróżnia się bogatym, 25-letnim doświadczeniem oraz zespołem złożonym z kilku tysięcy specjalistów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Musztra paradna na Święto Niepodległości w Dąbrowie Górniczej

Niezwykłe widowisko w Rybniku na Święto Niepodległości

Hymn na Rynku w Gliwicach na Święto Niepodległości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo