Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny kalkulator określi ryzyko złamania nogi lub ręki. Pionierska aplikacja śląskich naukowców

aga
Jest już specjalny kalkulator, który określi ryzyko złamania nogi lub ręki
Jest już specjalny kalkulator, który określi ryzyko złamania nogi lub ręki slawomir mielnik
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej opracowali pierwszy w Polsce algorytm do oceny ryzyka złamań związanego z rozwojem osteoporozy. To efekt kilkuletnich badań prowadzonych na grupie kobiet po 55 roku życia z terenu powiatu raciborskiego.

- Obecnie wiemy, jak w miarę skutecznie leczyć rozwiniętą osteoporozę. Przełomem byłoby jednak znalezienie sposobu na wczesne wykrycie procesu chorobowego, które pozwoliłoby ustrzec pacjentów przed skutkami tej choroby, czyli złamaniami. To jest cel naszego badania - tłumaczy prof. Wojciech Pluskiewicz, pomysłodawca opracowanego algorytmu, kierownik Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obserwacja rozpoczęła się w 2010 roku. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. W. Pluskiewicza szczegółowo przebadała populację niemal tysiąca kobiet w wieku 55 plus. U każdej z pacjentek zgromadzono ponad 200 danych dotyczących klinicznych czynników ryzyka osteoporozy. Następnie każdego roku w ankiecie telefonicznej zbierano informacje dotyczące występowania nowych złamań́. W ciągu 5 lat u 78 badanych zanotowano 92 takie przypadki.

Dane z tych obserwacji posłużyły do stworzenia kalkulatora ryzyka złamań́. Opracowania algorytmu podjęły się dr inż. Aleksandra Werner i dr inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej.

Największą trudność stanowiła duża liczba zebranych parametrów opisujących każdą badaną osobę – przyznaje dr inż. Aleksandra Werner.

- Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech, by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat - tłumaczy Aleksandra Werner.

Algorytm będzie przydatny w codziennej praktyce lekarskiej, a uzyskany wynik stanowić́ wskazówkę̨ w dalszym postępowaniu terapeutycznym. Z algorytmu będą mogły także korzystać kobiety po 55 roku życia, czyli grupa najbardziej narażona na wystąpienie osteoporozy. Naukowcy liczą, że pacjenci będą używać kalkulatora w celu samooceny i wdrożenia działań prewencyjnych.

Osteoporoza staje się chorobą cywilizacyjną. Według naszych badań cierpi na nią co dziesiąta Polka po 55. roku życia. Zwykle przebiega bezobjawowo, stąd określenie „cichy złodziej kości”. Z powodu powszechności występowania uzyskała miano „cichej epidemii”.

- Pierwszym sygnałem choroby bardzo często jest złamanie, które świadczy już o jej o znacznym zaawansowaniu. Dlatego kobiety po menopauzie powinny regularnie poddawać się badaniu gęstości kości - radzi prof. Wojciech Pluskiewicz. - Teraz, dzięki opracowanemu przez nas kalkulatorowi, dysponując wynikiem takiego badania każda kobieta będzie mogła samodzielnie sprawdzić procentowe ryzyko wystąpienia złamań i w razie potrzeby udać się do specjalisty.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera