18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny czy spisek powszechny? [OPINIE NAUKOWCÓW]

Redakcja
Franciszek Kotulski, adwokat:Polska nie była inicjatorem spisu w 2011  roku, tylko Unia Europejska. Spisy nie robi się po to, żeby dowiedzieć się, jak ktoś dojeżdża do pracy tylko dla celów podatkowych, ile jeszcze ludziom uda się śruby przykręcić. Nie jestem przekonany, że statystyka otrzymała nowe informacje. Czy z tego, że tak liczna grupa określiła się po raz pierwszy jako narodowość śląska, coś wynika? Mniejszości narodowe mają swoje prawa wynikające wprost z ustawy. Czy w związku z tym ten wynik przełoży się na to? Ta mniejszość będzie miała m.in. prawo do nauki języka, rozwoju kultury oraz preferencji wyborczych? Powątpiewam.
Franciszek Kotulski, adwokat:Polska nie była inicjatorem spisu w 2011 roku, tylko Unia Europejska. Spisy nie robi się po to, żeby dowiedzieć się, jak ktoś dojeżdża do pracy tylko dla celów podatkowych, ile jeszcze ludziom uda się śruby przykręcić. Nie jestem przekonany, że statystyka otrzymała nowe informacje. Czy z tego, że tak liczna grupa określiła się po raz pierwszy jako narodowość śląska, coś wynika? Mniejszości narodowe mają swoje prawa wynikające wprost z ustawy. Czy w związku z tym ten wynik przełoży się na to? Ta mniejszość będzie miała m.in. prawo do nauki języka, rozwoju kultury oraz preferencji wyborczych? Powątpiewam.
Spis powszechny, który zakończył się w Czechach, wykazał, że do narodowości śląskiej przyznało się 12 tys. mieszkańców. Ale tam nie wzbudziło to żadnych emocji. U nas przeciwnie - wyniki spisu rozgrzewają dyskusję do czerwoności. Z wstępnych danych wynika, że 809 tys. respondentów deklaruje "śląską identyfikację narodowościowo-etniczną". Ale wg uczonych, wyniki są niewiarygodne.

- Wyniki tego spisu są niewiarygodne, bo spis nie został przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami, pytania były nieprecyzyjne - twierdzi prof. dr hab. Jerzy Runge, demograf z Uniwersytetu Śląskiego. - A więc liczba 809 tys. nic nie znaczy.

Wczoraj w auli Wydziału Nauk Społecznych UŚ naukowcy podjęli próbę zdefiniowania wyników ubiegłorocznego spisu powszechnego.

PRZECZYTAJ TEŻ:
Relacja z debaty o spisie powszechnym na Uniwersytecie Śląskim CZYTAJ TUTAJ
Spis powszechny czy spisek? Pyta poseł Marek Plura
Spis Powszechny na Śląsku jest jak plebiscyt
RAŚ: Spis powszechny narusza prawa człowieka. To skandal!
Spis powszechny czy raczej wybiórczy

- Ta dyskusja powinna odpowiedzieć na pytania o tożsamość regionu, jej elementy, relacje między ludźmi i w ogóle jak żyjemy - przekonywał prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ. Uczelnia była współorganizatorem tego spotkania wraz z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

- Nasza śląska debata tym ma się różnić od innych, że wyłączymy ją z bieżącego, emocjonalnego dialogu - mówił prof. Ryszard Kaczmarek, historyk UŚ. Ale emocji nie zabrakło.

- Mimo nawoływań autonomistów "narodowość śląską" zadeklarowało tylko 362 tys., spośród 5,5 mln mieszkańców województw: śląskiego i opolskiego. Więcej Ślązaków, czyli 415 tys., określiło się jako polscy Ślązacy lub śląscy Polacy, co jest zupełnie czymś innym niż "narodowość śląska" - mówił historyk Roman Adler.

Prof. Andrzej Barczak, ekonomista, twierdzi, że spis 2011 to rewolucja metodologiczna, bo mieliśmy i rachmistrzów, i telefony, i internetowe samospisanie, ale nie znamy proporcji tej mieszanki. Dlatego za wcześnie na interpretację wyników. Urząd statystyczny zapowiedział, że tę metodologię poznamy dopiero w 2013 roku. - W dobie komputerów nie potrzeba na to aż tyle czasu - mówił dr hab. Nawrocki.

Po tym, jak ujawniono, ż e dane ze spisu będą przechowywane w Izraelu, Grażyna Witkowska z Urzędu Statystycznego w Katowicach zapewniała, że nasze dane są bezpieczne.

Teresa Semik

CZYTAJ OPINIE O SPISIE POWSZECHNYM:
Prof. Szczepański: Magia spisowych liczb. Jestem daleki od podejrzeń, ale...
GUS odpowiada prof. Markowi Szczepańskiemu

Prof. Runge: mamy do czynienia z grupą etniczną anie narodowością
Smolorz kontra Runge: Ostatni dzwon spisowej trwogi[/b]

Wyniki spisu nie są wiarygodne? Co sądzicie o dyskusji na ten temat? Piszcie i komentujcie

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni