Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny czy spisek? Pyta poseł Marek Plura

Agata Pustułka
Marek Plura
Marek Plura Mikołaj Suchan
Poseł PO Marek Plura pyta, czy GUS celowo kamufluje wyniki spisu dotyczące liczby ludności narodowości śląskiej? Chce sprawą zainteresować premiera.

16 lutego miało się odbyć posiedzenie sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych, podczas którego posłowie chcieli pytać przedstawicieli GUS o wyniki spisu dotyczące liczby osób, które zadeklarowały narodowość śląską. Nagle okazało się, że posiedzenia komisji nie będzie, bo prezes GUS w przesłanym do sejmu piśmie stwierdził, że dane na temat mniejszości będą dostępne dopiero w… drugiej połowie 2012 roku!

NARODOWY SPIS POWSZECHNY: CZY TO BYŁ SPIS CZY SPISEK?

- To dla mnie szok. Najpierw mówiono o marcu, a teraz znów przesunięcie terminu. Przecież to są najłatwiejsze do opracowania dane. Czy GUS celowo kamufluje te informacje? Nie rozumiem tego i nie odpuszczę. Napiszę w tej sprawie do premiera - mówi nam poseł Plura. Jego zdaniem wiarygodność spisu stoi pod znakiem zapytania. Czeka na sygnały mieszkańców o nieprawidłowościach.

- Dziwi także fakt, iż mimo opublikowania wyników wstępnych narodowego spisu, często wymagających analiz porównawczych nie znajdujemy wśród nich danych opisujących łatwą do zsumowania liczebność członków mniejszości narodowych, etnicznych i językowych, choć są one ważne zarówno dla poczucia tożsamości, jak i dla realizacji praw setek tysięcy obywateli Polski - ocenia Plura.

Poseł Marek Plura wyjaśnia, że z zapewnień Prezesa GUS przedkładanych w roku 2010 sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych wynikało, iż spisem, w różnych jego formach, zostanie objętych praktycznie 100 proc. obywateli Rzeczpospolitej. - Napływają do mnie jednak informacje o licznych przykładach osób, które w spisie nie zostały spisane, ponieważ nie dokonały samospisu przez Internet, nie zadzwonił do nich teleankieter, ani nie odwiedził rachmistrz spisowy - dodaje poseł i podkreśla, że w kwestii praw obywatelskich członków mniejszości narodowych, etnicznych i językowych niezwykle ważna jest pełna, precyzyjna wiedza.

Język mniejszości może zostać uznany za pomocniczy język urzędowy w gminie, w której liczba mieszkańców należących do mniejszości ustalona jako wynik ostatniego spisu powszechnego stanowi nie mniej niż 20 proc. ogółu mieszkańców gminy.

SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ

W posiedzeniu sejmowej mieli wziąć udział przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska oraz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Teraz wszyscy zastanawiają się nad wspólnym wystąpieniem w sprawie spisu.

Jak się dowiadujemy śląskie sprawy w komisji ds. mniejszości otrzymają wzmocnienie w postaci wpływowej posłanki Danuty Pietraszewskiej, która weszła w skład komisji i ma zostać jedną z wiceprzewodniczących. Posłanka Pietraszewska jest zwolenniczką uznania śląszczyzny za język regionalny.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!