Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny: Ilu Ślązaków i Niemców na Górnym Śląsku? [SZCZEGÓŁOWE DANE GUS]

Agata Pustułka
Gminy w woj. śląskim i opolskim, w których łączny udział osób deklarujących w pierwszym lub drugim pytaniu spisu powszechnego inną niż polska przynależność narodowo-etniczną wynosił co najmniej 10%
Gminy w woj. śląskim i opolskim, w których łączny udział osób deklarujących w pierwszym lub drugim pytaniu spisu powszechnego inną niż polska przynależność narodowo-etniczną wynosił co najmniej 10% GUS
Narodowy Spis Powszechny 2011: W ponad 100 gminach województw śląskiego i opolskiego co najmniej 10 proc. mieszkańców zadeklarowało przynależność do innego narodu niż polskiego. Wzrosłą liczba Ślązaków, Niemcy trzymają się dzielnie SZCZEGÓŁOWE WYNIKI SPISU POWSZECHNEGO GUS

ZOBACZ KONIECZNIE:
Najnowsze dane spisu powszechnego komentują Jerzy Gorzelik i Dietmar Brehmer CZYTAJ TUTAJ

W 76 gminach województwa śląskiego i w 36 gminach województwa opolskiego łączny udział osób deklarujących w pierwszym lub drugim pytaniu Narodowego Spisu Powszechnego 2011 inną niż polska przynależność narodowo-etniczną wyniósł co najmniej 10 proc.! Poznaliśmy dzisiaj szczegółowe wyniki spisu powszechnego, które w części potwierdzają przypuszczenia dotyczące śląskich województw.

ZOBACZ KONIECZNIE, ILU JEST ŚLĄZAKÓW:
Wyniki Spisu Powszechnego 2011

Jak czytamy w raporcie GUS "wyniki ostatniego spisu wskazują na wzrost poczucia odrębności etnicznej społeczności regionalnych w Polsce, chociaż w większości przypadków wiąże się to z jednoczesnym odczuwaniem polskiej tożsamości narodowej".

Do najliczniejszych innych niż polskie identyfikacji narodowo-etnicznych należy bowiem zaliczyć deklaracje śląskie i kaszubskie.

W sumie jako odpowiedź na pierwsze lub drugie pytanie etniczne odnotowano 847 tys. deklaracji śląskich, przy czym mniej niż połowę z tego (376 tys.), wyrażono jako identyfikację pojedynczą, częściej natomiast wskazywano identyfikację śląską łącznie z polską - 431 tys.

Wśród 233 tys. osób deklarujących przynależność kaszubską, 216 tys. stanowiły takie, które zadeklarowały przynależność polsko-kaszubską, zaś 16 tys. - wyłącznie przynależność kaszubską.

W 2011 roku odnotowano nieco mniejszą niż w poprzednim spisie liczbę osób deklarujących przynależność niemiecką - w sumie 148 tys. (wobec ponad 150 tys. w NSP 2002), z czego 45 tys. zadeklarowało narodowość niemiecką jako jedyną, a 64 tys. - wraz z narodowością polską.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!