Spis powszechny: Mniejszości? Na Śląsku najwięcej Niemców. A po nich Romów [WYNIKI SPISU]

Michał Wroński
Odsłonięcie dwujęzycznej tablicy z nazwą Chrząstowic
Odsłonięcie dwujęzycznej tablicy z nazwą Chrząstowic Witold Chojnacki
Nad wynikami ostatniego spisu powszechnego głowią się nie tylko osoby deklarujące swą przynależność do narodowości śląskiej. Kłopot z ich interpretacją mają też chyba zamieszkujące nasz region mniejszości narodowe i etniczne. Podczas wczorajszego spotkania w Katowicach z przedstawicielami policji oraz władz regionu usłyszeli oni od Piotra Spyry, wicewojewody śląskiego, że wedle wyników spisu powszechnego wzrósł odsetek wszystkich mniejszości narodowych.

- Ludzie nie wstydzą się już tego, że należą do mniejszości narodowej - stwierdził Spyra, czym wprawił w lekką konsternację Dietmara Brehmera, przewodniczącego Niemieckiej Wspólnoty Roboczej "Pojednanie i Przyszłość".

- Ja widzę zupełnie inny trend. Mniejszość niemiecka się kurczy, a nie rozwija - powiedział Brehmer.

W sumie, jak poinformowało nas biuro prasowe urzędu wojewódzkiego, podczas spisu powszechnego w roku 2011 narodowość niemiecką w naszym regionie zadeklarowało około 34,8 tysiąca osób.

Drugą pod względem liczebności mniejszością okazali się Romowie, których w naszym regionie jest dokładnie 1733. Poza nimi, na kolejnych miejscach w statystykach GUS-u, znaleźli się: Ukraińcy (1041 osób), Rosjanie (829), Czesi (580), Żydzi (557), Białorusini (352), Słowacy (264), Litwini (188), Łemkowie (126), Ormianie (167), Tatarzy (74) oraz Karaimowie (42).

CZYTAJ WIĘCEJ:
RAŚ: Spis powszechny narusza prawa człowieka. To skandal!
Spis powszechny czy spisek powszechny? [OPINIE NAUKOWCÓW]
Spis powszechny: Ilu Ślązaków i Niemców na Górnym Śląsku? [SZCZEGÓŁOWE DANE GUS]

Występujący wczoraj w roli gospodarza Dietmar Brehmer podkreślił, że od samego początku istnienia III RP mniejszość niemiecka deklarowała pełną lojalność względem Polski.

- Braliśmy przykład z mniejszości niemieckiej w Danii. Chcemy budować swoje relacje z Polską na zasadzie pełnego partnerstwa - dodał Brehmer.

CZYTAJ TAKŻE:
Na Śląsku znów przybyło Ślązaków? NIK to zbada! [RAPORT GUS]
Rząd RP zgubił 800 tys. Ślązaków w raporcie o mniejszościach narodowych

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za mniejszości narodowe uznaje się: Białorusinów, Czechów, Litwinów, Niemców, Ormian, Rosjan, Słowaków, Ukraińców i Żydów (najliczniejsi są Niemcy, których w całym kraju jest niemal 153 tysiące).

Z kolei Romowie, Karaimowie, Łemkowie i Tatarzy uznawani są w Polsce za mniejszości etniczne.

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bubek

"nie tylko osoby deklarujące swą przynależność do narodowości śląskiej. Kłopot z ich interpretacją mają też chyba zamieszkujące nasz region mniejszości narodowe i etniczne."

Bardzo dziwaczne i idio tyczne te 2 zdania, chora polska nibylogika.

Aha i jeszcze cos: taki temat w rekach akurat tow.Spyry, to jakas farsa !!!!!!!!!

G
Gość

A co to takiego ? Cos w rodzaju republiki naddnjestru czy wojewodztwo brynickie czy cos w tym stylu ?

H
HERBERT

NIY PRZEJMUJ SIE OKREŚLENIAMI TYPU WULC I HADZIAJ .WULC TO MIYSZKANIEC HOTELU ROBOTNICZEGO OD NAZWISKA WŁASCICIELA SIECI NOCLEGOWNI WULTZE W DAWNYCH CZASACH OBECNIE STRACIŁO RACJĘ BYTU BO HOTELE ROBOTNICZE NIE ISTNIEJĄ.A OKREŚLENIE HADZIAJE TO OKREŚLENIE PRZESIEDLEŃCÓW Z WSCHODNICH TERENÓW POD WSPÓLNYĄ NAZWĄ BEZ OKREŚLANIA SKĄD ICH WYSIEDLONO Z LITWY, PODLASIA. WOŁYNIA,LWOWA A KTO TO WYMYŚLIŁ NIE WIADOMO WESZŁO W OBIEG I CHYBA JUŻ NIE FUNKCJONUJE ,OBA SŁOWA STRACIŁY ZNACZENIE.

R
Rodowity Ślonzok

Do ciebie karzdy co mo inne zdanie a jak ci to udowodnic ze ni yno jak to godocie szlezjer to oczywiscie gorolsko nazwa bo wszyscy wiemy ze czegos takigo ni ma no własnie to jak ci to udowodnic ze prawdziwi SLONZOKI tez was mają pełno rzic i to ci godo prawdziwy slonzok a ty i tak pomyslisz swoje nie dosz sie powiedziec twoja sprawa

f
feszter

... skuli tego 'powszechnego spisku". Przeca kożdy Ślōnzŏkwiy, ize eźli juz je Ślōnzŏkym to czy pŏradzi być kims inkszym? Kozdy tyż wiy, że toniy bōl richtig żodyn spisok yno ajnfachowo "polsko fuszerka", kero miała yno powadzic ze sobōm Ślōnzŏkōw ze Polokōma.Czamu?
-Co to za spis, eźli niy spytali sie wszyjskich miyszkańców, a yno "jakiśich wybiyranych , a to dŏwo władzy możebnoś zwyrtanio faktōma wedle polskigo "widzi mi sie", żōnglować danymi na jejich politikŏwe potrzeby, bo za pierōna niy chcōm uznać "narodowości ślōnskij" na przeca " ycki polskim Śląsku", " przeca sam ôd dycki byli yno Polŏki" chocioż eszcze ônych niy bōło.
Blank ajnfach lepszy było wszyskich "wciepać do jednego miecha" i szlus, bōło by po prŏkach, a niy sztyjc fandzolic ô "polskich" abo "niymieckich" Ślōnzŏkach, wadzić sie kerych je wiyncyj, a kerych je myni, wiela procyntōw je w Ślōnzŏku "gorola", kōmu barzi przaje. Ślōnzŏk, egal kaj miyszko mo miieć recht klarownie
sie pedzieća we papiōrach mo mieć naszkryflane: "jo żech je Ślōnzŏk", a besto wszyjstek bydzie jasne Nacyjo Ślōnskŏ. Merknijcie sam Fajniste Ślōnzŏki, iże kożdy polski abo niymiecki Ô K U P A N T Gōrnygo Ślōnska fkludzo sam dycki swoji "kryteryja", Niymce - wkludziyli "folkslista", potajlŏwali Ślōnzŏkōw na bardzi abo myni "niymieckich Ślōnzŏkōw', jednych stych "polskich Ślōnzŏkōw" pozawiyrali a zagazowali we Auschwitz, tych bardzij "niymieckich Ślōnzŏkōw zebrali do Wehrmachtu , jedne snich padl na frōncie, inkszych za "byci niymieckim" Ślōnzŏkym ze Ślōnska po wojnie wyciepli abo wysiedlyli a eszcze inkszcych we polskich lagrach zagłodziyli abo ajnfach ryczkōm zakatrupiyli (Szlomo Morel we lagrze Zgoda Świiętochłowice rŏd tak katrupiył). Polsko "weryfikacjo" Ślōnzŏkōw twie sam ôd 1945 r. do dzisio a wedle tej weryfikacyje "Ślōnzŏk" je "Polŏkym", "Czechym" abo "Niymcym". Eli kery Ślōnzŏk postawiył se pytani, fto a pojakimu kiejś uzajś bydzie tych "polskich, czeskich, niymieckich Ślązaków", zawiyroł katrupiył abo wysiedloł, eźli za pŏra lot sie tokerymuś gizdowi niy spodobo?Historyjo Ślōnska pokŏzała, ize nic sam niy je zicher, nic niy je dane na dycki, na wieki, O K U P A N T Ó W sam bōło juz mocka a przidōm uzajś inksi
Ślōnzŏk a Nacyjo Ślōnsko ôbstoji yno wtyczos, eźli ôdetnie sie ôd cudzych, eźliŚlōnzŏk" bydzie yno ajnfach nojtralnym "Ślōnzŏkym', eźli niy bydzie suzył we żodnej armiji, a jakōm godkōm gŏdo,abo kerymu Ô K U P A N T O W I barzi bydzie przoł, skerym sie skamraci, kerego bydzie kfolył abo niynawidziył, to juz bydzie ôd tego Slōnzŏka sprawa. Ślōnzŏku ! Chcesz ôbstoć? Chcesz coby ôbstoli twoji wnuki? Eźli ja, to weluj yno za "Nacyjōm Ślōnskōm". za frajnym Ślōnskim Norodym , za frajnym Ślōnskym.

i spisok bydzie yno wtynczos doporzōndku, eźli rachmajstry spytajōm sie gynał o "narodowojś:

777

TO WYJDZE że SOM POLAKAMI.

777

GĘGOR gynsi.

777

a TY CZYM MyŚLISZ jaKO POLAK tym cO STAJE?.

777

na PRZEProszanie?.

:::

jako tako logicznej sprzeczności nie ma bo po wskazaniu kryteriów wskazuje się te które wymienione kryteria spełniają.
Ale oczywiście zgadzam się ze zachodzi pytanie o uznaniowość w podciąganiu pod te kryteria szczególnie np. "kryterium istotnego odróżniania się językiem"
Wystarczy stwierdzić ze ślaski to polski i już można odmówić przynaleznosći Ślazaków do mniejszości

t
tw

albo stosujemy paragraf 3, który sam z siebie wskazuje "grupy obywateli polskich", które uznajemy za mniejszości etniczne, albo trzymamy się sztywnej listy z paragrafu 4.

Który punkt z paragrafu 3 zakazuje uznania Ślązaków na mniejszość etniczą?

R
ReM

A jak mówisz Oberschlesien to też ci staje? Czy już ci nie staje? :)

A
A

A co pan powie o określeniach typu: polactwo, polakostwo, guberniane pomioty ? Takie określenia nie przeszkadzają panu? A są bardzo częste na forum DZ.

Ś
Ślązak

Złota, to obok ma być GoldStrasse, to jest piękne, i to mi się podobo! I wola powiedzieć Ich komme aus Oberschlesien... to mnie podnieca i pobudza i chwyta za serce!

G
Gregor

Wielu wyemigruje, a wschód wpakuje nóż w plecy...

Dodaj ogłoszenie