Spodek w Katowicach ma 50 lat
Miejsc niedostępnych dla gości, ale też po prostu mało znanych w Spodku nie brakuje. Mało kto wie, że jest tu ogólnodostępny basen i sala gimnastyczna, a także posterunek policji uruchamiany tylko przy okazji niektórych imprez, ale to o tutejszym backstage’u krążą legendy. Dodajmy, że w Spodku są też akwarium oraz sala bingo.
W tej ostatniej dawniej działało bardzo popularne na Śląsku kasyno. Gdy je zlikwidowano nazwa – bingo - została. Dziś to wielofunkcyjna przestrzeń, którą można aranżować na konferencje, bankiety, albo biuro prasowe. Akwarium to z kolei przeszklone pomieszczenie na antresoli hali.
Zdjęcia zakamarków katowickiego Spodka znajdziecie w galerii
- Dodatkowa przestrzeń ekspozycyjna, która może służyć na przykład do prezentacji jakiejś ekspozycji sponsora. Natomiast przy okazji meczów siatkówki powstaje tu mini muzeum siatkarskie – tłumaczy Wojciech Krzystanek, wieloletni pracownik Spodka.
Nie przegap
Przy sali bingo jest aneks kuchenny, ale w Spodku znajdziemy też pełnowymiarową kuchnię o powierzchni ponad 20 m kw. Jest dostępna dla organizatorów imprez i artystów, bo trzeba pamiętać, że wielu z nich w trasy koncertowe zabiera własnych kucharzy.
Dostępny tylko dla artystów i obsługi jest również backstage z garderobami. O tym, co tu się działo przy okazji koncertów krążą legendy.
- To generalnie przestrzeń, która jest urządzana i wyposażana zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami danego artysty – wyjaśnia Krzystanek. Jedna z zagranicznych gwiazd industrialnego rocka zażyczyła sobie na przykład, żeby wszystko w garderobach było na czarno – ściany, meble, a nawet kaloryfery. Życzenie spełniono, a czarny wystrój w jednej z garderób zachowano do dziś
Nie każdy ma jednak takie wymagania, choć standardem są - jak mówi Krzystanek - lustra. - Nie było jeszcze artysty, który nie zażyczyłby sobie w garderobie dużego lustra. Czasem potrzeba ich dwóch, albo trzech – przyznaje. Standardowym wyposażeniem w garderobach są też kanapy, fotele i wieszaki. Jest tu też zaplecze sanitarne z toaletą, prysznicem i umywalką dostępne tylko dla artystów.
Nie przegap
8 maja będzie okazja wybrać się wirtualny spacer po zakamarkach Spodka
Zaintrygowani? Okazja, aby zajrzeć do wszystkich miejsc normalnie w Spodku niedostępnych szykuje się już 8 maja. Tego dnia - dokładnie w 50. rocznicę otwarcia Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej - online będzie nadawało „Studio Spodek”.
- Pandemiczna rzeczywistość nie pozwala na realizację wielu pomysłów, które uświetnić miały jubileusz 50 lat działalności. Planowaliśmy je od lat, nikt z nas jednak nie przewidział, jak zmieni się rzeczywistość. Zmieniliśmy zatem założenia i postawiliśmy na aktywności, które sprawdzają się mimo aktualnych ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną – tłumaczy Marcin Stolarz, prezes firmy PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
"Studio Spodek" to debaty, ale również wirtualne zwiedzanie katowickiej hali. Usłyszymy sporo wspomnień ciekawostek i anegdot związanych z historią Spodka.
– Emocje, wspomnienia, przeżycia – nie brakuje ich gdy mówimy o Spodku. Przypomnimy je w rozmowach z architektami, sportowcami, osobami związanymi z obiektem oraz opowiemy o tym, co ekscytującego przed nami. Wybierzemy się również na wirtualny spacer po zakamarkach Spodka. Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin, tak jak obecnie to możliwe – zachęca Stolarz.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?