Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczna Agencja Najmu powstanie w Dąbrowa Górniczej . Zaoferuje mieszkania z tańszym czynszem, pierwsze w lipcu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W poniedziałek 15 maja w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej zaprezentowane zostały szczegóły projektu, w ramach którego powstanie w mieście Społeczna Agencja Najmu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek 15 maja w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej zaprezentowane zostały szczegóły projektu, w ramach którego powstanie w mieście Społeczna Agencja Najmu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Wkrótce pierwsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli skorzystać ze wsparcia Fundacji Habitat for Humanity Poland, która na realizowany wspólnie z miastem projekt pozyskała 3 mln zł dofinansowania z rządowego programu “Wzajemnie potrzebni”. Efektem wspólnego działania miasta i fundacji będzie uruchomienie Społecznej Agencji Najmu, dzięki której łatwiej będzie wynająć mieszkanie, nie płacąc za taką możliwość góry pieniędzy. Szczegóły projektu poznaliśmy w poniedziałek 15 maja podczas spotkania w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia.

Pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni” szansą na lokum

To nowość w polityce mieszkaniowej i społecznej Dąbrowy Górniczej, a zarazem pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni”, na który rząd przeznaczył 18 mln zł i który będzie realizowany w pięciu miejscach w Polsce.

- Społeczna Agencja Najmu powołana została po to, by umożliwić i dać wsparcie samorządowi do pozyskiwania dodatkowych lokali mieszkalnych oraz ich niedrogiego wynajęcia mieszkańcom, również z rynku prywatnego. Pomoże nie tylko w samym zarządzaniu nieruchomością, ale też świadczeniem dodatkowych usług, które są potrzebne często osobom, które w tych zasobach zamieszkają. Mam tu na myśli np. osoby niepełnosprawne – podkreśla Agnieszka Ścigaj, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która w poniedziałek 15 maja przyjechała do Dąbrowy Górniczej.

- Dąbrowa Górniczą jest dobrze przygotowana do tego projektu, otwarta na innowacje społeczne, co jest niezbędne do tego, by robić coś, co po raz pierwszy dzieje się w Polsce. To rzeczywiście będzie nowa agencja, która będzie działać na całkowicie nowych zasadach – dodaje.

Działania SAN-u będą polegać na pozyskiwaniu mieszkań, a następnie ich remoncie i wynajmowaniu mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, w tym rodzinom uchodźczym. Ze wsparcia SAN-u będą mogły skorzystać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. osoby niepełnosprawne, seniorzy i uchodźcy, których dochód uniemożliwia samodzielny wynajem mieszkań. Szczegółowe kryteria określi uchwała Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

- Wszystko to dzieje się w ramach wspomnianego, pilotażowego projektu „Wzajemnie potrzebni”, który ma szanse stać się rządowym programem. To projekt łączący politykę mieszkaniową, edukację i również aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski – podkreśla Agnieszka Ścigaj.

W Polsce zarejestrowało się już 1,5 miliona osób, które przybyły z Ukrainy.

- To pokazało nam, jak duże problemy mieszkaniowe są dziś w kraju. Poprzez remonty, adaptację pustostanów zwiększymy dostępność do tych mieszkań. To są rozwiązania, które przysłużą się wszystkim, którzy są w tak zwanej luce czynszowej, czyli nie mogą kupić mieszkania na wolnym rynku czy osobom, które wymagają wsparcia. To są rozwiązania dla wszystkich – wyjaśnia Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat For Humanity Poland.

Jak przyznała Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej w tym mieście jest dziś 600 dzieci ukraińskich w szkołach i przedszkolach. Te rodziny wynajmują mieszkania na wolnym rynku lokalnym, ale są też takie, których nie stać na taki wynajem.

- Mamy ośrodek „Azyl”, gdzie opiekę znalazło 130 osób. To głównie kobiety z dziećmi, kilka starszych osób. Część z nich na pewno będzie mogła skorzystać z propozycji Społecznej Agencji Najmu. Będziemy chyba pierwszym miastem, które w ramach tego projektu najwcześniej zacznie wynajmować mieszkania. Najwcześniej na początku lipca te trzy wyremontowane mieszkania zostaną już zasiedlone. Kolejne cztery są w trakcie remontu, dalsze będą przygotowywane. Gmina zaproponowała tu lokale z własnego zasobu mieszkaniowego, ale mamy też kilka prywatnych mieszkań. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się rozpropagować Społeczną Agencję Najmu i wielu mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy mają puste mieszkania, zdecydują się je wynająć fundacji. Gwarantem tego wynajmu jest gmina – podkreśla Bożena Borowiec.

Według danych statystycznych około 7 procent osób, żyjących w miastach, nie stać na wynajem lub kupno własnego lokum. Wśród grupy o niskich dochodach to jest aż 20 procent, tak więc co piąte gospodarstwo domowe ma problemy ze znalezieniem własnego mieszkania. Po prostu ponosi zbyt wysokie koszty.

Wynajmujący też mogą liczyć na profity i spokój

Właścicielom mieszkań SAN zapewni gwarancję stabilnego i długotrwałego najmu, zarządzanie nieruchomością oraz regulowanie opłat czynszowych. Najemcy zyskają wsparcie w postaci czynszu poniżej kwoty rynkowej oraz możliwość otrzymania dopłat do czynszu. Dodatkowo Fundacja Habitat for Humanity zaoferuje najemcom pomoc współpracujących z nią specjalistów od spraw społecznych, zawodowych i edukacyjnych.

W Polsce jest dziś dużo pustych mieszkań. Według danych ze spisu powszechnego to aż 12 procent. W tej grupie są mieszania będące w złym stanie technicznym od lat, są mieszkania tak zwane inwestycyjne, kupione jako forma lokaty kapitału, ale są też mieszkania osób, które wyemigrowały z kraju.

- Osoby, które nie widzą siebie, jako tego wynajmującego, mogą skorzystać z tej atrakcyjnej oferty, jaką są Społeczne Agencje Najmu. W tych miastach gdzie powstaną SAN-y, prowadzone np. przez organizację pozarządową lub spółkę komunalną, to one dzierżawią mieszkania od właścicieli. Właściciele dochód z tej dzierżawy będą mieli zwolniony z podatku, a następnie te mieszkania są wynajmowane tym, którzy spełniają kryteria określone przez gminę. Gmina np. decyduje się udostępniać te mieszkania dla samotnych rodziców czy osób, które mają za mało pieniędzy, by kupić mieszkanie na wolnym rynku. Wtedy te osoby składają wniosek do gminy, po weryfikacji mogą wynająć mieszkanie od SAN-u – tłumaczy Katarzyna Przybylska.

Do udostępnienia w ramach SAN-u planowanych jest w Dąbrowie Górniczej 30 mieszkań. Cztery mieszkania zostały pozyskane od osób prywatnych, a 26 pochodzi z zasobu gminy. Trzy z nich są już wyremontowane, cztery są w trakcie remontu, a pozostałe zostaną wyremontowane w drugiej połowie 2023 roku.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięły też udział Rishana Haniffy, dyrektor krajowej Fundacji Habitat For Humanity Poland oraz Astrid Castelein, dyrektor biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców w Krakowie.

Społeczne budownictwo z sejmowym i rządowym wsparciem

W budownictwo społeczne zaangażowany jest także dąbrowski poseł PiS Robert Warwas. Inicjator zespołu parlamentarnego ds. budownictwa społecznego.

- Już na etapie przygotowywania ustawy w tej sprawie gmina Dąbrowa Górnicza była bardzo aktywna, poszukiwała takich właśnie nowych rozwiązań kwestii mieszkaniowych. Była prekursorem działań w różnych obszarach. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że udało się przygotować pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni” , by pomagać też uchodźcom zza wschodniej granicy. Cieszy mnie to, że powstał projekt z dofinansowaniem 3 mln złotych. Mam nadzieję, że ten program stanie się wkrótce takim oficjalnym, rządowym programem – mówił poseł Robert Warwas w trakcie poniedziałkowego spotkania.

Jak dodał w tej kadencji sejmu RP powstało kilka ustaw, wspierających budownictwo społeczne. Powstały też elementy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

- W Dąbrowie Górniczej działa też TBS, a miasto pozyskało pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, co pozwoliło na rozpoczęcie budowy 168 mieszkań dla tych osób, które mają wkład własny w granicach 30 procent, by zamieszkać we własnym lokum. Program „Wzajemnie potrzebni” pomoże tym osobom, których nie stać na mieszkanie na wolnym rynku. To trafiona propozycja, połączona z pomocą społeczną. Ten projekt będzie w Dąbrowie Górniczej dobrze zrealizowany, co pomoże też innym gminom, które będą mogły podpatrywać wdrożone rozwiązania. Przyjęliśmy też ustawę o kooperatywie mieszkaniowej, pozwalającej grupom osób łączyć się i wspólnie nabywać ziemię pod budowę mieszkań. Ta ustawa też wymaga współpracy z samorządem, zachęcamy więc też gminę Dąbrowa Górnicza to wspierania tych działań. Działa też SIM Zagłębie, w ramach których dziesięć gmin buduje mieszkania dla swoich mieszkańców – podkreśla Robert Warwas.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera