Społeczny szczyt klimatyczny w Katowicach PROGRAM To...

  Społeczny szczyt klimatyczny w Katowicach PROGRAM To dopełnienie COP 24 w Katowicach. Wystawy, warsztaty, spotkania z ekspertami

  MAO

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Społeczny szczyt klimatyczny w Katowicach PROGRAM To dopełnienie COP 24 w Katowicach. Wystawy, warsztaty, spotkania z ekspertami
  1/5
  przejdź do galerii

  ©ARC

  W niedzielę, 2 grudnia, w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. Równolegle do COP24 odbywa się społeczny szczyt klimatyczny, który ma zwiększyć świadomość społeczeństwa i przekonać, że walka o klimat jest walką tu i teraz. Społeczny szczyt klimatyczny to szereg wydarzeń rozgrywających się poza strefą eksterytorialną. W tym czasie w mieście odbędzie się mnóstwo wydarzeń, które będą otwarte dla mieszkańców. Zaplanowano m.in. przegląd filmów o tematyce klimatycznej w kinoteatrze Rialto, wystawę fotograficzną o smogu w Galerii Szara czy Zielone Laboratorium Idei, podczas którego zostanie stworzony apel do lokalnych władz przedstawiający zieloną wizję dla Śląska.
  - Zielone Laboratorium Idei ma być głosem mieszkańców, aktywistów, a może bardziej ich krzykiem. Chcemy przygotować i przedstawić cztery manifesty dotyczące zielonego Śląska i energetyki. To niezwykle ważne w momencie, gdy ze stanowisko rządu wynika, że podstawowym paliwem polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat powinien być węgiel. My widzimy alternatywę w OZE – mówi Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto które jest współorganizatorem Społecznego Szczytu Klimatycznego.

  Partnerów i organizatorów jest więcej. 3 grudnia w Galerii Szarej w Katowicach rozpoczęła się wystawa: Joël van Houdt Permafrost/Topniejąca zmarzlina (korytarz zewnętrzny Ronda Sztuki, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice).

  - Ciężko jest oddać dramatyzm zmian klimatycznych na fotografii, łatwo za to zatracić skalę problemu. W dzisiejszych czasach, w obliczu globalnego ocieplenia, musimy zmierzyć się z nieodwracalnym zagrożeniem - mówi Łukasz Dziedzic z Galerii Szarej. - Wraz ze wzrostem temperatury naszej planety, zmarzlina zaczyna się topić, a co za tym idzie – emitować do atmosfery gromadzony przez dziesiątki tysięcy lat dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, na przykład metan.To istne błędne koło: gazy ocieplają Ziemię, co prowadzi do topnienia jeszcze większej ilości zmarzliny. W sierpniu i wrześniu holenderski fotograf Joël van Houdt przebył rosyjską Republikę Sacha – Jakucję w północnej Syberii – uwieczniając na zdjęciach topniejącą zmarzlinę i ludzi, którzy na niej żyją. Przez ostatnie 20 lat mieszkańcy Jakucji silnie doświadczyli zmian w klimacie. Jak donoszą naukowcy, temperatura w tej największej powierzchniowo republice Rosji wzrosła o 2,5-3˚C w ostatnim stuleciu. Specjaliści ostrzegają, że wkrótce nie będzie żadnego sposobu na to, by ten proces odwrócić – wyjaśnia Łukasz Dziedzic.

  Sztuka, performance, warsztaty, a nawet marsz nieposłusznych i oburzonych obywateli. To także czeka nas w ramach wydarzeń prezentujących społeczne zaangażowanie w Szczyt Klimatyczny. O tym, co dokładnie dziać będzie się w Katowicach chce wiedzieć zaangażowany w obronę klimatu były prezydent USA, Al Gore, który nie przyjedzie do Katowic, ale bezpośrednio połączy się z polskimi liderami swojej organizacji. W rozmowie i programie Ala Gore’a 24 Hours of Reality™ 4 grudnia wystąpi m.in. polski aktywista z Climate Reality Project Ala Gore’a – Patryk Białas.

  Z kolei 5 i 6 grudnia wieczorem będzie można spotkać się z jednym z najważniejszych ekspertów obnażających zmiany klimatu – fizykiem i analitykiem megatrendów Marcinem Popkiewiczem. 5 grudnia w kinoteatrze Rialto spotkanie połączone będzie z pokazem filmu „Niewygodna prawda 2”. 6 grudnia o godz. 18.00 Marcin Popkiewicz będzie za to gościem Miejscownika. Kulturalnego na Warszawskiej, gdzie opowiadać będzie o swoich książkach, w tym o najnowszej „Nauka o klimacie”.

  7 grudnia z kolei odbędą się seminarium i warsztaty „Pionierzy energetyki obywatelskiej”. Poświęcone będą wiodącej roli samorządów w rozwoju OZE i efektywności energetycznej. Głównymi bohaterami spotkania będą nowo wybrani samorządowcy, którzy przed wyborami samorządowymi wzięli udział w akcji „Popieram energetykę obywatelską”. Jednym z prelegentów będzie nowy radny Katowic, działacz, społecznik i aktywista – Patryk Białas. Udział w spotkaniu potwierdził także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

  8 grudnia w samo południe z placu Wolności w Katowicach rusza Marsz dla Klimatu. Organizujące go organizacje chcą obudzić ambicje i odwagę u obradujących w grudniu w Katowicach polityków. Udział w marszu zapowiedziało już kilkaset osób, a zainteresowanie rośnie.

  Szczegółowy plan społecznych wydarzeń z okazji COP24:
  • 4.12 g. 19-20 udział w 24 Hours of Reality: Protect Our Planet, Protect Ourselves
  • 5-6 grudnia 10.00 – 16.00 Zielone Laboratorium Idei, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
  • 7.12 Seminarium Pionierzy energetyki obywatelskiej Królestwo, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
  • 8.12 g. 12 COP24 – Marsz dla Klimatu - wystąpienie i prezentacja Zielonej Wizji Śląska
  • 8.12 Festiwal Filmów Klimatycznych w Kosmosie (9.12 wystąpienie Patryka Białasa – udział w dyskusji "Czy Śląsk jest skazany na węgiel?"
  • 10.12 godz. 10.00 oficjalne otwarcie wystawy o Wiecznej Zmarzlinie w Królestwie (trwa od 3 grudnia, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1)
  • 10.12 g. 13.00-17.00 Warsztaty: Transformacja węglowa w Polsce. Jak mogą wyglądać ścieżki transformacji zgodne z porozumieniem paryskim (,2 st.) osiągalne i społecznie sprawiedliwe? Główny Instytut Górnictwa
  • 11.12 godz. 10.00 konferencja Towards New Climate w Galerii Szyb Wilson 12.12 g. 9.00-12.00 Śniadanie tematyczne: Ścieżki przyszłości energetycznej i transformacja systemów energetycznych w perspektywie międzynarodowej


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego  COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ta oferta jest bez sensu.

  Jacek Niemiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powtarzają coś co już było, nic nowego. Pan Patryk się tylko lansuje. A szanowany DZIENNIK to wspiera. Dziwne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał