Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Allegro złamała prawo antymonopolowe? Trwa postępowanie UOKiK

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa postępowanie przeciwko Allegro
Trwa postępowanie przeciwko Allegro arc
Cy spółka Allegro złamała prawo antymonopolowe, faworyzując swój sklep internetowy w stosunku do innych sprzedawców? Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodajmy, że Allegro jest zdecydowanie najpopularniejszą w Polsce platformą zakupów internetowych.

Trwa postępowanie przeciwko Allegro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Allegro. Pracownicy UOKiK-u sprawa zainteresowali się po skargach sklepów internetów i własnych obserwacji. Przeszukano także siedzibę firmy Allegro, gdzie zdobyto materiał dowodowy, który dał podstawy do przedstawienia spółce zarzutów.

Postępowanie UOKiK ma rozstrzygnąć, czy spółka Allegro złamała prawo antymonopolowe, faworyzując swój sklep internetowy w stosunku do innych sprzedawców. Chodzi o faworyzowanie swojego sklepu internetowego kosztem innych sprzedawców na platformie sprzedaży. Oferty innych sklepów mogły być mniej widoczne w porównaniu z ofertą spółki Allegro.

- Skargi przedsiębiorców pokrywały się z obserwacjami urzędu. Dlatego wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające i przeszukaliśmy siedzibę Allegro. Analiza zebranego materiału wykazała, że mogło dojść do niedozwolonych działań. Postawiliśmy spółce zarzuty nadużywania pozycji dominującej- mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Praktyki ograniczające konkurencję

Allegro jest najpopularniejszą w Polsce platformą zakupów internetowych. Co miała robić spółka, co wzbudziło wątpliwości pracowników UOKiK-u? Spółka mogła wykorzystywać znajomość swojej platformy, by oferty Allegro lepiej pozycjonowały się w wynikach wyszukiwania według kryterium trafności. Po drugie, niektóre funkcje sprzedażowe lub promocyjne były dostępne tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro, a pozostali sprzedawcy nie mieli możliwości ich używania.

Przykład? Podpowiadanie wyszukiwanej frazy. Kiedy konsument wpisywał nazwę produktu w wyszukiwarce, otrzymywał automatyczną podpowiedź kierującą do Oficjalnego Sklepu Allegro. Właściciel platformy miał też możliwość wyłącznego korzystania ze specjalnych banerów promocyjnych, które zwiększały ruch jego własnych ofert na platformie.

- Własny sklep powinien mieć takie same warunki działania, jak każdy inny sprzedawca, działający na tej platformie - wyjaśnia Michała Holeksy, wiceprezesa UOKiK.

- Nie kwestionujemy faktu, że Allegro może prowadzić sklep na własnej platformie i konkurować tam z innymi podmiotami. Nie zabraniamy również tworzenia algorytmów sprzedażowych czy zbierania i gromadzenia informacji o zachowaniach konsumentów - dodaje wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Zastosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Ponadto, praktyka Allegro mogła mieć wpływ na handel między krajami Unii Europejskiej, dlatego UOKiK prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych.

Nowa platforma do walki z kartelami

Wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję to jeden z priorytetów UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił nawet specjalną stronę dla sygnalistów, która ma pomóc w walce z kartelami i innymi antykonkurencyjnymi postępowaniami. Każdy, kto będzie chciał zawiadomić urząd o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców, będzie mógł skorzystać ze strony internetowej https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/.

- Strona zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość zgłaszającego - zapewnia Anna Janowska z UOKiK.

Zgłoszenie jest proste i intuicyjne, wystarczy tylko wypełniać kolejne pola formularza. Platforma umożliwia dołączanie załączników, dlatego sygnalista może przekazać również dokumenty potwierdzające nieprawidłowości, np. zdjęcia czy skany. Pomoże to urzędowi w sprawniejszej ocenie informacji.

- Szczególnie zależy nam na informacjach od osób, które są wewnątrz firmy i mogą dostarczyć informacje, które nie są dostępne publicznie. Mam na myśli mejle, wewnętrzne notatki, informacje o spotkaniach między konkurentami. Takim osobom szczególnie może zależeć na anonimowości, ponieważ zgłoszenie może spowodować odwet ze strony pracodawcy. Dzięki naszej platformie nie będą musieli się tego obawiać, gdyż będą mieli zagwarantowaną anonimowość – mówi Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

System używany przez UOKiK wykorzystywany jest przez firmy w całej Europie oraz urzędy antymonopolowe ze Szwecji i Austrii. Zbliżone rozwiązania mają także niemiecki Bundeskartellamt i Komisja Europejska.

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera