MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Katowicom działkę obok Doliny Trzech Stawów

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowice przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę znajdującą się w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów. To obszar o powierzchni prawie 1,5 ha, na którym znajduje się asfaltowy parking i tereny zielone.
Katowice przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę znajdującą się w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów. To obszar o powierzchni prawie 1,5 ha, na którym znajduje się asfaltowy parking i tereny zielone. UM Katowice / D. Czapla
Katowice przejęły od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę znajdującą się w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów. To obszar o powierzchni prawie 1,5 ha, na którym znajduje się asfaltowy parking i tereny zielone. Nieruchomość w formie użyczenia na czas nieokreślony zostanie przekazana do utrzymania Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach. Jak zapowiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic, teren nie zmieni swojej funkcji.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała Katowicom działkę obok Doliny Trzech Stawów

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przekazała Katowicom teren o łącznej powierzchni blisko 1,5 ha, z czego 0,6 ha stanowi asfaltowy parking.

- Mieszkańcy Katowic i okolic bardzo cenią sobie Dolinę Trzech Stawów, jako miejsce zielone, sprzyjające rekreacji i spędzaniu czasu wolnego na powietrzu. Przejęcie tego terenu jest ważne, pozwoli nam na tym obszarze działać kompleksowo, choć zaznaczam, że nie zmieni on swojego przeznaczenia. Przejęcie terenu pozwoli nam prowadzić na tym obszarze spójne działania związane z bieżącą pielęgnacją, czy też w razie potrzeby inwestycje związane z rewitalizacją – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice pozyskały teren nieodpłatnie w drodze darowizny z przeznaczeniem na cele związane z realizacją zadań własnych, które w szczególności obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej oraz kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

- Od lat staramy się wspierać efektywne i racjonalne zagospodarowanie majątku po zlikwidowanych kopalniach. To jeden z podstawowych obszarów naszej działalności i statutowy obowiązek, który z sukcesem realizujemy. W szczególności współpraca ta dotyczy gmin górniczych. To z jednej strony wspieranie lokalnej kultury i pielęgnowanie wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, a z drugiej współpraca z samorządami na rzecz rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego – mówi Radosław Wojtas, wiceprezes zarządu ds. ekonomiki i finansów SRK S.A.

Nieruchomość w formie użyczenia na czas nieokreślony zostanie przekazana do utrzymania Zakładowi Zieleni Miejskiej w Katowicach.

To kolejna działka SRK, która została przekazana miastu

W połowie kwietnia Katowice przejęły od SRK na drodze darowizny tereny przy ul. Szopienickiej. Na przejętej przez miasto działce znajduje się kilka zabudowań. To między innymi budynki: stolarni, warsztatów mechanicznych, łaźni i cechowni, maszyny wyciągowej, budynek po drugiej stronie ulicy Szopienickiej nazywany „łaźnią łańcuszkową" oraz kładka nad drogą łącząca łaźnię z cechownią nazywaną „przewiązką". Przejęcie działek to kolejny krok zmierzający do powstania Hubu Gamingowo-Technologicznego. Projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni i budowę nowego zaplecza. Wszystko to będzie składało się na Dzielnicę Nowych Technologii, która ma przyciągnąć do Katowic specjalistów związanych z e-sportem i branżą IT.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni