Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o spalarnię w Metropolii. GZM odpowiada wojewodzie. Sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Spór o spalarnię w Metropolii. GZM odpowiada wojewodzie. Sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym
Spór o spalarnię w Metropolii. GZM odpowiada wojewodzie. Sprawa prawdopodobnie znajdzie finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym Pixabay
Zanim kiedykolwiek ruszy budowa spalarni odpadów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jej władze będą musiały najpierw udowodnić legalność przeprowadzenia tej inwestycji przed sądem. We wtorek, 1 lipca GZM potwierdziła, że reakcją na weto wojewody będzie odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyjaśnienie tego sporu na pewno opóźni powstanie spalarni o kilka lat.

Pod koniec maja zgromadzenie metropolii zdecydowało o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia, której głównym zadaniem ma być budowa i uruchomienie instalacji termicznego przetwarzania odpadów w jednym z miast. Spalarnia jeszcze przed powstaniem GZM była jednym ze strategicznych celów samorządowej współpracy w obrębie Metropolii. Ale wojewoda Jarosław Wieczorek uważa, że ta nie ma ustawowych kompetencji, by tę inwestycję realizować.

Zdaniem nadzoru prawnego wojewody, Metropolia nie może samodzielnie powołać tej spółki, ponieważ do ustawy, na podstawie której działa, nie jest wpisane wprost, że jej zadaniem jest „przygotowanie procesu inwestycyjnego zmierzającego do budowy i uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów”, a zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zadaniem własnym gmin. Przed tygodniem nadzór prawny poinformował Metropolię o wszczęciu postępowania unieważniającego uchwałę powołującą spółkę Czysta Energia.

Zdaniem władz Metropolii na rozwój społeczno-gospodarczy, który wpisany jest do ustawy o GZM, należy patrzeć szerzej. Jednym z działań, które ma charakter ponadlokalny i może podnieść jakość życia, jest właśnie powstanie instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Metropolia liczy, że przedstawione przez nią stanowisko zostanie uwzględnione przez nadzór prawny. Jeśli rozstrzygnięcie będzie negatywne, wówczas o wyjaśnienie tych wątpliwości interpretacyjnych zwróci się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wcześniej pisaliśmy

- Choć ustawa metropolitalna nie wymienia wprost, że naszym zadaniem jest termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, to wpisuje się to w inne z naszych zadań, jakim jest rozwój społeczno-gospodarczy - mówi przewodniczący GZM, Kazimierz Karolczak. - Ustawa umożliwia nam również prowadzenie działalności gospodarczej, gdy na naszym obszarze występują niezaspokojone potrzeby w danym zakresie. W tej chwili tą jedną z najpilniejszych potrzeb jest doprowadzenie do powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów, której brakuje na naszym obszarze. Pozwoli ona na to, by zahamować w końcu drastyczny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych, co przekłada się w końcu bezpośrednio na wysokość rachunków mieszkańców.

W wyjaśnieniu przekazanym przez GZM do wojewody zaznaczono, że Metropolia została powołana, aby realizować zadania ponadlokalne, które w pewnym stopniu wpisują się w zadania gminne, niemniej jednak mają wymiar metropolitalny. „Bez wątpienia termiczne przekształcanie odpadów komunalnych ma taki charakter, a próba kwestionowania tego i powoływania się na mało precyzyjne zadania określone w ustawie o związku metropolitalnym w województwie śląskim jest niedopuszczalna.

Musisz to wiedzieć

Wszakże wolą ustawodawcy było wyposażenie związku metropolitalnego w na tyle szeroki zakres zadań, aby nie ograniczać sfery jego działań do konieczności poszukiwania konkretnych zadań metropolitalnych w ustawach szczególnych, które miałyby determinować w ocenie wojewody śląskiego czy dane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych GZM” – możemy przeczytać w wyjaśnieniu.

Karolczak przypomina również, że od listopada 2019 roku zgromadzenie GZM przyjęło dwie uchwały, w których doprecyzowano, że zadanie związane z przeprowadzaniem tej inwestycji należy traktować jako zadanie własne Metropoili. Chodzi o uchwałę intencyjną wyrażającą zgodę na podejmowanie przedsięwzięć związanych z budową spalarni oraz o aktualizację programu działań strategicznych.

Zobacz koniecznie

- Tym samym budzi zdziwienie, że w tamtym czasie wojewoda śląski, pomimo podjęcia tychże uchwał, nie kwestionował zadania w postaci termicznego przekształcania odpadów jako zadania własnego Metropolii. Obie uchwały zostały przyjęte przez nadzór prawny i obie obowiązują – zwraca uwagę. - Gdyby ustawę o związku metropolitalnym czytać wyłącznie literalnie bez szerszej interpretacji i bez uwzględnienia konieczności realizacji zadań ponadlokalnych, wówczas istnieje poważne ryzyko, że Metropolia zostałaby sprowadzona jedynie do zwykłego związku komunalnego, jakim był np. KZK GOP, a jej jedynymi zadaniami byłyby te związane z transportem. Takie podejście spowodowałoby, że potencjał, również finansowy, w jaki została wyposażona GZM, nie zostałby w całości wykorzystany.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera