Spór zbiorowy DPS w Częstochowie. Będzie strajk?

PS
Pracownicy DPS w Częstochowie protestowali już w 2010 r.
Pracownicy DPS w Częstochowie protestowali już w 2010 r.
Udostępnij:
W Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza 2 rozpoczął się spór zbiorowy. Pracownicy żądają wypłacenia uzgodnionych podwyżek wynagrodzeń zasadniczych w wysokości 250 zł od 1 października br.

Negocjacje płacowe z dyrekcją DPS-su trwały od marca, a ich wypłata może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu przez władze miasta Częstochowy jako właściciela placówki. Do końca września Prezydent Częstochowy nie podjął decyzji w tej sprawie, a zatem Dyrekcja placówki nie może naliczać wyższych wynagrodzeń.

We wtorek 10 października o godz. 15.00 pracownicy wybierają się do Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 oczekując wyjaśnień w tej sprawie.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia z Miastem w połowie października br. w Domu Pomocy odbędzie się referendum strajkowe. Jeśli pracownicy opowiedzą się za protestem, będzie strajk.

To już kolejny protest pracowników DPS przy Kontkiewicza w Częstochowie. Poprzedni miał miejsce siedem lat temu.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Tomasz Ziółkowski napisał pismo do prezydenta Częstochowy

W związku z brakiem decyzji w sprawie zmiany planu finansowego Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie ul. Kontkiewicza 2 umożliwiającego dokonanie, uzgodnionych z pracodawcą podwyżek płac zasadniczych o kwotę 250 zł od dnia 1 października 20017r., zwracamy się do Pana Prezydenta o bardzo pilne spotkanie celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Z ostrożności procesowej informujemy, że negocjacje wzrostu wynagrodzeń dokonane zostały zgodnie z treścią art 15 ust. 2, 3, 4, 5 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników Domu Pomocy Społecznej, na które to Pan, jako Prezydent Miasta Częstochowy wyraził zgodę. Zgodnie z zapisami tego dokumentu negocjacje płacowe mogą odbywać się w ramach posiadanych środków finansowych na dany rok w danej jednostce. Obecna sytuacja finansowa Domu Pomocy pozwala na dokonanie uzgodnionych podwyżek, a regulacje wynagrodzeń nie wymagają dodatkowych środków z budżetu miasta. Możliwość taka potwierdzona została pisemnym stanowiskiem skarbnika Miasta Częstochowy przedstawionym przez zastępcę Prezydenta Miasta, Pana Ryszarda Stefaniaka na spotkaniu w dniu 13 kwietnia 2017r. Nadmienić należy, iż do wstępnych ustaleń w sprawie wypłacenia podwyżek płac w kwocie 250 zł od 1 października 2017r. doszło na spotkaniu z Pańskim zastępcą w dniu 15 września 2017r.

Nieuzasadnionym zatem jest brak decyzji z Pańskiej strony w sprawie zmiany planu finansowego Domu Pomocy Społecznej w zakresie zwiększenia funduszu przeznaczonego na wynagrodzenia pracowników. Istotnym jest, iż trwające od marca br. rozmowy prowadzone były z inicjatywy pracowników i toczyły się w rzeczowym charakterze w duchu dialogu społecznego, dlatego też traktujemy obecny stan rzeczy jako prowokację z Pańskiej strony oraz brak dobrej woli celem poprawy sytuacji finansowej pracowników DPS-su, którzy na co dzień wykonają ciężką i odpowiedzialną pracę.

W związku z powyższym, jako związek zawodowy reprezentujący pracowników podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu procedury określonej w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie wykluczając decyzji o ogłoszeniu strajku oraz prowadzeniu akcji protestacyjnych.

Mając powyższe na uwadze oczekujemy spotkania w dniu 10 października 2017r. godzina 15.00 w Urzędzie Miasta Częstochowy ul. Śląska 11/13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie