Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór zbiorowy górników PGG o podwyżki. Negocjacje płacowe rozpoczęte. Minister Tchórzewski: Chcemy znaleźć płaszczyznę porozumienia

MCH
Minister Krzysztof Tchórzewski przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania zapewnił przedstawicieli mediów, że chce znaleźć płaszczyznę porozumienia między stroną społeczna a zarządem.
Minister Krzysztof Tchórzewski przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania zapewnił przedstawicieli mediów, że chce znaleźć płaszczyznę porozumienia między stroną społeczna a zarządem. Monika Chruścińska-Dragan
W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w poniedziałek, 26 marca, rozpoczęły się rozmowy płacowe. W spotkaniu uczestniczą minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele zarządu spółki oraz związkowcy. Ci ostatni domagają się dla górników, przypomnijmy, 10-proc. wzrostu płac.

Minister Tchórzewski będzie rozmawiał o negocjowanym w spółce układzie zbiorowym pracy.

Górnicy chcą 10 proc. podwyżki pensji. Pracownicy kopalni Marcel pragną odłączenia kopalni od PGG

W rozmowach pojawi się wątek prawie 10-procentowej podwyżki zarobków górników, której domagają się od kilku miesięcy związkowcy.

SPRAWDŹ
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK

W Polskiej Grupie Górniczej, przypomnijmy, trwa aktualnie spór zbiorowy. [a]; Z postulatem podwyższenia płac związki wystąpiły do zarządu w czwartek, 8 marca.

Podpisali się pod nim działacze dwunastu działających w PGG central związkowych. Domagali się wzrostu średniego wynagrodzenia o 10 proc. Niezrealizowanie postulatu do wtorku, 13 marca, poskutkowało rozpoczęciem procedury sporu zbiorowego w firmie.

W odpowiedzi zarząd PGG zaprosił związkowców do rozmów i zaplanował spotkanie właśnie na poniedziałek, 26 marca. Minister Krzysztof Tchórzewski przed rozpoczęciem spotkania zapewnił przedstawicieli mediów, że chce znaleźć płaszczyznę porozumienia między stroną społeczna a zarządem.

- Umówiliśmy się już prawie przed rokiem odnośnie wypracowania na koniec czerwca nowego układu zbiorowego pracy. Te rozmowy trwają, ale idą bardzo powoli - przyznał minister Tchórzewski. - Dlatego chcielibyśmy tutaj z ministrem Grzegorzem Tobiszowskim usłyszeć, jakie są stanowiska stron. Myślimy o tym, aby zabezpieczyć potrzeby strony społecznej, dobro pracowników, ale też o tym, aby Polska Grupa Górnicza mogła dalej się rozwijać - zaznaczył.

Za podniesieniem plac - zdaniem związkowców - przemawia co najmniej kilka argumentów. Przede wszystkim jednak związkowcy zwracają uwagę, że od około pięciu lat nie było podwyżek płac górników w kopalniach obecnie należących do PGG.

W ubiegłym roku górnictwo wypracowało 3,6 mld zł zysku netto.

- Kiedy trzeba było, to górnicy poświęcili część swego wynagrodzenia dla ratowania firmy. Dziś trzeba im to oddać - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Związkowcy z PGG zaznaczają, że zróżnicowanie zarobków pracowników w górniczych spółkach jest bardzo duże, a najniższe płace są właśnie w PGG.

Nastroje wśród górniczych załóg nie są najlepsze. Na Marcelu w Radlinie pracownicy wzięli nawet udział w referendum. Pytanie brzmiało: Czy jesteś za odłączeniem KWK ROW (red. kopalnie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy) za odłączeniem od PGG. Zdecydowana większość odpowiedziała tak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera