Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spore przywileje dla osób zaszczepionych na koronawirusa. Jest projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Jakie przywileje będą przysługiwać pacjentom, które poddadzą się szczepieniom przeciwko koronawirusowi?
Jakie przywileje będą przysługiwać pacjentom, które poddadzą się szczepieniom przeciwko koronawirusowi? Łukasz Gdak / Polska Press
Na stronie Kancelarii Premiera Rady Ministrów znalazło się projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W rozporządzeniu zawarto informacje dotyczące przywilejów i zwolnień dla osób, które poddadzą się szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Zaszczepieni unikną m.in. kwarantanny po kontakcie z chorym na COVID, a także będą miały ułatwiony dostęp do badań i służby zdrowia.

Kancelaria Premiera Rady Ministrów opublikowała na swojej stronie internetowej projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jakie przywileje dla osób zaszczepionych?

W rozporządzeniu zawarto informacje dotyczące przywilejów i zwolnień dla osób, które poddadzą się szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Jak wynika z projektu rozporządzenia, osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Zaszczepieni nie będą musieli również odbywać kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 albo po przekraczaniu granicy państwowej (nie tylko tej zewnętrznej w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).

ZOBACZ POROJEKT. KLIKNIJ

Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców - tj. osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje narodowa kwarantanna. Oznacza to m.in. ograniczenie działalności galerii handlowych, hoteli i stoków narciarskich, zamknięcie basenów i siłowni oraz zakaz przemieszczania się w sylwestra.Co oznacza w praktyce narodowa kwarantanna? Czym jest narodowa kwarantanna? Co wolno, a co jest zakazane? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu

Od dziś narodowa kwarantanna. Oto wszystkie obostrzenia od 28.12.2020

Trudno w tej chwili wyrokować, czy te przywileje zachęcą Polaków do udziału w szczepieniach. Niektórzy lekarze już wskazują, że zaproponowane zwolnienia mogą się okazać niewystarczające.

Co jeszcze w projekcie nowego rozporządzenia?

Projekt nowego rozporządzenia zawiera również zapisy dotyczące praktycznie całkowitego ograniczenia działalności hoteli, regulujące działalność sportową oraz wprowadzające konieczność przejścia kwarantanny po powrocie do Polski środkami transportu publicznego.

Warto podkreślić, że jest to jedynie projekt rozporządzenia. Możliwe są więc jeszcze zmiany.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera