Sportowy ranking województw 2023. Śląsk na podium. Wysoko oceniono również lubuskie i podlaskie

OPRAC.:
Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Sprawdź wyniki sportowego rankingu województw 2023. Jak wypadł Śląsk?
Sprawdź wyniki sportowego rankingu województw 2023. Jak wypadł Śląsk? Pixabay
Najbardziej wysportowane województwa to śląskie, lubuskie i podlaskie – wynika z raportu MultiSport Index 2023, przygotowanego przez Benefit Systems. Najmniej ćwiczą za to mieszkańcy warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i lubelskiego. Króluje jazda na rowerze, bieganie oraz treningi w klubach fitness i na siłowniach.

Sportowy ranking województw 2023. Który region w Polsce jest najaktywniejszy?

Badanie MultiSport Index realizowane jest co roku od 2017 na zlecenie Benefit Systems i ma na celu zbadanie aktywności fizycznej i sportowej Polaków. Kluczowym wskaźnikiem jest przy tym pytanie o częstotliwość uprawianej aktywności.

Odpowiedzi różnią się w zależności od regionu. Gdyby wyłączyć z Mazowsza samą Warszawę, to właśnie stolica byłaby najaktywniejszym regionem Polski – aż trzech na czterech jej mieszkańców (78%) zadeklarowało, że ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Przy podziale na województwa najlepiej wypada jednak śląskie (71%), lubuskie (69%) i podlaskie (65%).

Na drugim końcu stawki jest województwo warmińsko-mazurskie – tam raz w tygodniu ćwiczy zaledwie co trzeci mieszkaniec (35 %), a niemal połowa (48%) deklaruje, że nie ćwiczy nigdy. Niechlubną listę zamyka też woj. łódzkie (41% ćwiczy raz w tygodniu, 37% nigdy) i lubelskie (kolejno 42 i 32%).

Wśród sportów zdecydowanie dominuje jazda na rowerze – w ciągu ostatnich trzech miesięcy średnio w skali kraju korzystał z niego co trzeci ankietowany (35%). Dwa kółka najpopularniejsze są przy tym w opolskim, gdzie jazdę na rowerze zadeklarowało rekordowe 73%, a najmniej popularne w śląskim (zaledwie 20%).

Dlaczego ćwiczymy?

Odpowiedzi na to pytanie także różnią się w zależności od regionu. W opolskim ćwiczy się przede wszystkim dla poprawy kondycji psychicznej (56%), w świętokrzyskim dla profilaktyki (46%), a na Podlasiu – aby poprawić wygląd i sylwetkę (46%).

Mało kto ćwiczy tak naprawdę dla rywalizacji, z powodu zaleceń lekarza czy aby spędzić czas z innymi – odsetek pozytywnych odpowiedzi w żadnym z województw nie przekroczył tu 10% (wyjątkiem jest lubelskie, gdzie dla towarzystwa ćwiczy aż co piąty ankietowany).

Najwięcej na aktywność skłonni są wydać mieszkańcy kujawsko-pomorskiego (26%). Dla wielu ćwiczących wsparciem są karty sportowe oferowane przez pracodawców. O tym, że karta MultiSport powinna należeć do podstawowych benefitów pracowniczych, przekonanych jest już dwóch na trzech Polaków (59%).

Ile trzeba ćwiczyć?

Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej i ekspertka Benefit Systems zwraca uwagę, że trening ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego:

Każdy trening poprawia ukrwienie i natlenienie mózgu, co pozwala lepiej kontrolować i skuteczniej wyciszać rozdrażnienie czy uczucie niepokoju. Równocześnie regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i pozytywne nastawienie wobec otaczającego nas świata i nieoczekiwanych zdarzeń.

Regularna aktywność fizyczna to istotny element profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wszyscy dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. To określenie na ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie.

Nie przeocz

Zobacz także

Krychowiak kończy z kadrą!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie