Sportowy ranking województw 2023. Który region w Polsce jest najaktywniejszy?
Badanie MultiSport Index realizowane jest co roku od 2017 na zlecenie Benefit Systems i ma na celu zbadanie aktywności fizycznej i sportowej Polaków. Kluczowym wskaźnikiem jest przy tym pytanie o częstotliwość uprawianej aktywności.
Odpowiedzi różnią się w zależności od regionu. Gdyby wyłączyć z Mazowsza samą Warszawę, to właśnie stolica byłaby najaktywniejszym regionem Polski – aż trzech na czterech jej mieszkańców (78%) zadeklarowało, że ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Przy podziale na województwa najlepiej wypada jednak śląskie (71%), lubuskie (69%) i podlaskie (65%).
Na drugim końcu stawki jest województwo warmińsko-mazurskie – tam raz w tygodniu ćwiczy zaledwie co trzeci mieszkaniec (35 %), a niemal połowa (48%) deklaruje, że nie ćwiczy nigdy. Niechlubną listę zamyka też woj. łódzkie (41% ćwiczy raz w tygodniu, 37% nigdy) i lubelskie (kolejno 42 i 32%).
Wśród sportów zdecydowanie dominuje jazda na rowerze – w ciągu ostatnich trzech miesięcy średnio w skali kraju korzystał z niego co trzeci ankietowany (35%). Dwa kółka najpopularniejsze są przy tym w opolskim, gdzie jazdę na rowerze zadeklarowało rekordowe 73%, a najmniej popularne w śląskim (zaledwie 20%).
Dlaczego ćwiczymy?
Odpowiedzi na to pytanie także różnią się w zależności od regionu. W opolskim ćwiczy się przede wszystkim dla poprawy kondycji psychicznej (56%), w świętokrzyskim dla profilaktyki (46%), a na Podlasiu – aby poprawić wygląd i sylwetkę (46%).
Mało kto ćwiczy tak naprawdę dla rywalizacji, z powodu zaleceń lekarza czy aby spędzić czas z innymi – odsetek pozytywnych odpowiedzi w żadnym z województw nie przekroczył tu 10% (wyjątkiem jest lubelskie, gdzie dla towarzystwa ćwiczy aż co piąty ankietowany).
Najwięcej na aktywność skłonni są wydać mieszkańcy kujawsko-pomorskiego (26%). Dla wielu ćwiczących wsparciem są karty sportowe oferowane przez pracodawców. O tym, że karta MultiSport powinna należeć do podstawowych benefitów pracowniczych, przekonanych jest już dwóch na trzech Polaków (59%).
Ile trzeba ćwiczyć?
Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej i ekspertka Benefit Systems zwraca uwagę, że trening ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego:
Każdy trening poprawia ukrwienie i natlenienie mózgu, co pozwala lepiej kontrolować i skuteczniej wyciszać rozdrażnienie czy uczucie niepokoju. Równocześnie regularna aktywność fizyczna poprawia nastrój i pozytywne nastawienie wobec otaczającego nas świata i nieoczekiwanych zdarzeń.
Regularna aktywność fizyczna to istotny element profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wszyscy dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”. To określenie na ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie.
Nie przeocz
- Pusty zbiornik na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Co się dzieje? ZDJĘCIA, FILM
- Co robi porzucony kuter rybacki w głębi lasu na Śląsku? Zobaczcie ZDJĘCIA
- Przerażające odkrycie w pow. mikołowskim. Znaleziono poranione i wychudzone psy
- Rozbark w Bytomiu, czyli ciekawa architektura w cieniu ruiny. Zobacz FILM i ZDJĘCIA
Zobacz także
Krychowiak kończy z kadrą!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci