Spotkanie na szlaku zabytków techniki w Czeladzi. Odnowiona cechownia byłej kopalni Saturn robi duże wrażenie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynkiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynkiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
To był bardzo udany dzień. 23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynki.

Spotkanie edukacyjne „Szlakiem, zabytków techniki”, połączone ze zwiedzaniem zrewitalizowanych obiektów po byłej Kopalni „Saturn” w Czeladzi, okazało się bardzo owocne. Narratorem i przewodnikiem całego spotkania był osobiście Zbigniew Szaleniec – burmistrz Czeladzi.

- My, uczestnicy spotkania jesteśmy pod dużym wrażeniem tego w jak przemyślany sposób stare obiekty techniki górniczej odzyskały w Czeladzi „nowe życie”. Jednocześnie składamy wyrazy podziękowania dla pana burmistrza za przygotowanie i umożliwienie odbycia jakże cennego, wspólnego spotkania – podkreślają goście z Dąbrowy Górniczej.

Na terenie byłej kopalni Saturn w Czeladzi faktycznie jest co oglądać i podziwiać, bo ogromna część pogórniczych obiektów została już odnowiona i teraz służy z powodzeniem lokalnej społeczności. Są wśród nich m.in. budynek byłych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, a od lat na wystawy, recitale, warsztaty zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Najnowsza metamorfoza, która na wszystkich robi teraz ogromne wrażenie, to zmodernizowana i przebudowana była cechownia. Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w zrewitalizowanym obiekcie znajdzie swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka, która obsługiwała będzie całe Zarzecze. Mieścić się będzie w dobudowanym obiekcie, który ma wygląd czarnej, ogromnej bryły.

Część głównej bryły budynku przygotowana została do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Po raz pierwszy odnowione wnętrza cechowni będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającej się Industriady, a więc 17 czerwca.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie