MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie na szlaku zabytków techniki w Czeladzi. Odnowiona cechownia byłej kopalni Saturn robi duże wrażenie

Piotr Sobierajski
23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynkiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynkiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
To był bardzo udany dzień. 23-osobowa grupa członków ze Stowarzyszeń: „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wybrała się do Czeladzi, by zobaczyć, jak zmieniają się w tym mieście pogórnicze budynki.

Spotkanie edukacyjne „Szlakiem, zabytków techniki”, połączone ze zwiedzaniem zrewitalizowanych obiektów po byłej Kopalni „Saturn” w Czeladzi, okazało się bardzo owocne. Narratorem i przewodnikiem całego spotkania był osobiście Zbigniew Szaleniec – burmistrz Czeladzi.

- My, uczestnicy spotkania jesteśmy pod dużym wrażeniem tego w jak przemyślany sposób stare obiekty techniki górniczej odzyskały w Czeladzi „nowe życie”. Jednocześnie składamy wyrazy podziękowania dla pana burmistrza za przygotowanie i umożliwienie odbycia jakże cennego, wspólnego spotkania – podkreślają goście z Dąbrowy Górniczej.

Na terenie byłej kopalni Saturn w Czeladzi faktycznie jest co oglądać i podziwiać, bo ogromna część pogórniczych obiektów została już odnowiona i teraz służy z powodzeniem lokalnej społeczności. Są wśród nich m.in. budynek byłych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, a od lat na wystawy, recitale, warsztaty zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Najnowsza metamorfoza, która na wszystkich robi teraz ogromne wrażenie, to zmodernizowana i przebudowana była cechownia. Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w zrewitalizowanym obiekcie znajdzie swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka, która obsługiwała będzie całe Zarzecze. Mieścić się będzie w dobudowanym obiekcie, który ma wygląd czarnej, ogromnej bryły.

Część głównej bryły budynku przygotowana została do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Po raz pierwszy odnowione wnętrza cechowni będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającej się Industriady, a więc 17 czerwca.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni