MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w obronie pamięci Jana Pawła II w Katowicach. Wierni zebrali się pod pomnikiem Papieża Polaka

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Spotkanie wiernych pod pomnikiem Jana Pawła II - modlili się w intencji papieża. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Spotkanie wiernych pod pomnikiem Jana Pawła II - modlili się w intencji papieża. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
W sobotę, 18 marca, w Katowicach odbyło się spotkanie wiernych manifestujących swoje przywiązanie do św. Jana Pawła II. Wierni zgromadzili się pod pomnikiem Papieża Polaka przy Archikatedrze Chrystusa Króla. - Papież powiedział „otwórzcie drzwi Chrystusowi”, jesteśmy tu, by otworzyć nasze serca, by się spotkać i pomodlić za naszego wielkiego rodaka – mówił podczas spotkania Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Wierni zgromadzili się pod pomnikiem św. Jana Pawła II w Katowicach

Polscy biskupi apelowali podczas obrad konferencji Episkopatu Polski o obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II.

- Wobec podejmowanych ostatnio (…) bezprecedensowych prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, biskupi apelują do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków – czytamy w komunikacie po obradach.

W tym celu spotkali się wierni pod pomnikiem papieża w Katowicach.

- Wyrażamy sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów – mówiła jedna z wiernych.

Dodała, że takimi metodami posługiwały się już służby komunistyczne, by zniszczyć autorytet papieża.

od 16 lat

- Niekwestionowana jest opinia, że wybór Polaka – Karola Wojtyły na papieża i następnie jego pontyfikat w znacznej mierze przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej oraz powrotu wolności i demokracji – dodała wierna.

Zgromadzeni w Katowicach modlili się w intencji Papieża Polaka i śpiewali pieśni religijne. Pod katowicką Archikatedrą grała również orkiestra górnicza.

Uchwała w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Sejm RP 9 marca 2023 r. przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

- Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę,
opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii – czytamy we wstępie uchwały.

W dalszej części dokumentu podkreśla się, że Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata.

- Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną – napisano w uchwale.

Kolejna część dokumentu jest wyrazem wdzięczności wobec obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II.

- Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Jana Pawła II dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej, składa wielkiemu rodakowi wyrazy uznania i wdzięczności – czytamy w tekście uchwały.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo