Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z awatarem konika morskiego w czwartek 6 i sobotę 8.12 w Katowicach. To akcja WWF Polska, towarzysząca szczytowi klimatycznemu ONZ

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Spotkanie z awatarem konika morskiego odbędzie się 6 i 8 grudnia w Katowicach w ramach COP24.
Spotkanie z awatarem konika morskiego odbędzie się 6 i 8 grudnia w Katowicach w ramach COP24. Mat. prasowe
Dwa spotkania z animowaną, trójwymiarową postacią mieszkańca ginącej rafy koralowej - konikiem morskim odbędą się w Katowicach. Pierwsze z nich już w czwartek 6.12 wieczorem. Kolejne - w sobotę 8.12. Wydarzenie organizuje WWF Polska.

W Katowicach w dniach 2-14 grudnia 2018 r. trwa COP 24 - szczyt klimatyczny ONZ. W jego ramach odbywają się ciekawe wydarzenia towarzyszące, na które wstęp jest wolny i nie wymagane jest posiadanie akredytacji. Jednym z nich są dwa spotkania z animowaną, trójwymiarową postacią mieszkańca ginącej rafy koralowej - konikiem morskim. Organizuje je organizacja ekologiczna WWF Polska.

Awatar konika morskiego pomoże odpowiedzieć na ważne pytania:
Jak wpłyną na życie mieszkańców naszego regionu zmiany klimatyczne?
Jaka przyszłość czeka naszą planetę?
Czy każdy z nas może podjąć się działań ograniczających negatywne skutki działalności człowieka?

Spotkania z awatarem konika morskiego:

  1. Czwartek, 6 grudnia 2018 r. w Climate Hub Rondo Ziętka od godziny 19.30
  2. W rolę eksperta (głos konika) wcieli się Marcin Popkiewicz autor książek (m.in. Świat na Rozdrożu) i licznych artykułów dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii.
  3. Sobota, 8 grudnia w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego (al. Korfantego 3) od godziny 18:30
  4. W rolę eksperta (głos konika) wcieli się Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF Polska, wieloletnia dziennikarka telewizyjna i radiowa, od wielu lat angażująca się w akcje obrony praw zwierząt i ekologię.

Wydarzenia będą okazją do rozmowy o przyszłości naszej planety, zmianach klimatu, a także o możliwych scenariuszach i rozwiązaniach.

Spotkania będą miały charakter dialogu: uczestnicy spotkania będą zadawać pytania, na które odpowiedzi udzieli ekspert WWF.

Wstęp na oba spotkania jest wolny, liczba miejsc jest jednak ograniczona.

Koniki morskie, czyli pławikoniki, to zbiorcza nazwa kilkudziesięciu gatunków ryb morskich z rodziny igliczniowatych. Wiele gatunków z tego rodzaju jest zagrożonych wymarciem - informuje Wikipedia. Są często kupowane na prezenty lub hodowane w akwariach. Największe zapotrzebowanie istnieje w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej i koreańskiej (przypisuje im się właściwości lecznicze w chorobach układu oddechowego oraz impotencji). W medycynie starożytnej i średniowiecznej wysuszone i sproszkowane koniki morskie były używane jako lekarstwo na kolki w brzuchu.

Pławikoniki sprzedawane są także jako kulinarne osobliwości. Szacunkowo rocznie nielegalnie sprzedawanych jest około 20 milionów pławikoników; popyt na suszone pławikoniki największy jest w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie. W jednym z badań wśród suszonych pławikoników z 23 sklepów na Tajwanie zidentyfikowano przedstawicieli 8 gatunków. Jeden z nich, pławikonik przylądkowy (Hippocampus capensis), uznawany jest przez IUCN za gatunek zagrożony wyginięciem (EN, Endangered), pozostałe 7 za narażone (VU, Vulnerable).

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo