Spowiedź wielkanocna przed świętami. Kiedy się spowiadać w konfesjonale i zakrystii? Jak to robić? Spowiedź na telefon i online nieważna

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Kolejka do spowiedzi wielkanocnej przed pandemią Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Spowiedź wielkanocna ma szczególne znaczenie, ponieważ Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święta. Po roku pandemii powraca pytanie, czy przed świętami wielkanocnymi 2021 spowiedź będzie tradycyjna, w konfesjonale czy też zastąpi ją akt żalu doskonałego? Konferencja Episkopatu Polski rekomenduje tradycyjną formę spowiedzi. Pewne jest to, że spowiedź na telefon i online jest nieważna.

Dlaczego spowiedź wielkanocna jest tak ważna dla katolików? Jedno z przykazań kościelnych mówi o tym, że katolik ma obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania chociaż raz w roku. Inne z kolei obliguje ludzi wierzących do przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku, właśnie w Wielkanoc. Dlatego też nie jest tajemnicą, że to przed świętami wielkanocnymi, w Wielkim Tygodniu, w kościołach, przed konfesjonałami, ustawiały się najdłuższe kolejki do spowiedzi.

Pięć przykazań kościelnych:

  1. W niedzielę i inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych.
  2. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów.
  3. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą.
  4. W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.
  5. Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła.

Spowiedź wielkanocna 2021: konfesjonał, zakrystia, salka katechetyczna

Najwłaściwszym miejscem do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania jest konfesjonał, ale z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, od kilku miesięcy - zgodnie z zaleceniami Episkopatu i poszczególnych biskupów - księża mogą udzielać go poza nim:

  • w kościele,
  • kaplicy,
  • zakrystii,
  • salce katechetycznej,
  • biurze parafialnym.

Ważne, aby miejsce to było godne, pozwalało na zachowanie prywatności (aby utrzymana została zasada tajemnicy spowiedzi) i zasad bezpieczeństwa, czyli przede wszystkim dystansu.

Czym jest akt żalu doskonałego?

W Kościele istnieje coś takiego jak akt żalu doskonałego. I właśnie w ten sposób znakomita większość ludzi wierzących spowiadała się przed Wielkanocą 2020. Czy w tym roku będzie podobnie? Konferencja Episkopatu Polski rekomenduje tradycyjną formę spowiedzi i zachęca do udziału w mszach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. To o tyle zdumiewające, że twardy lockdown jest coraz bliżej.

Wiadomo już także, że od 20 marca obowiązuje kolejny lockdown kraju (potrwa do 9 kwietnia), jednak kościoły na Wielkanoc 2021 nie zostaną zamknięte. Potwierdził to minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej 17 marca. Świątynie pozostaną więc dla wiernych otwarte. Szef resortu zdrowia jasno stwierdził, że nie wyobraża sobie zamykania kościołów na święta.

Przypomnijmy, że akt żalu doskonałego jest wpisany w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 916, który wskazuje, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

W żalu doskonałym nie chodzi o emocje, to jest wyznanie: tak, zbłądziłem, zrobiłem inaczej niż naucza Kościół, do którego należę, odcinam się od grzechu

Czym jest akt żalu doskonałego wyjaśniał w rozmowie z DZ o. Maciej Biskup, dominikanin. - Jest okazją do nauczenia się stawania przed Bogiem w całkowitej szczerości, bez ukrywania się pod formułką. Można otworzyć swoje serce, stanąć w prawdzie o sobie, skonfrontować się ze sobą - mówił w wywiadzie dla DZ w kwietniu 2020 roku. - W żalu doskonałym nie chodzi o emocje, to jest wyznanie: tak, zbłądziłem, zrobiłem inaczej niż naucza Kościół, do którego należę, odcinam się od grzechu. Żal doskonały oznacza, że mam świadomość grzechu i tego grzechu żałuję. Nie znaczy, że nie wrócę do grzechu, bo tego nikt z nas nie może - po najlepszej nawet spowiedzi - powiedzieć: już nie zgrzeszę. Byłaby to pycha - podkreślał o. Maciej Biskup OP.

Spowiedź wielkanocna 2021: grzech lekki a grzech ciężki

To, co jest ważne w akcie żalu doskonałego: jeśli ktoś nosi w sobie grzech ciężki, to musi się przyznać wewnętrznie, że jeśli tylko będzie okazja do spowiedzi sakramentalnej, to ten grzech ciężki w spowiedzi wypowie. Natomiast grzechy lekkie, powszechne gładzi każdy rachunek sumienia, np. taki wieczorny czy spowiedź powszechna na początku mszy świętej.

20 marca Episkopat wydał oświadczenie, w którym zachęca wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii i korzystali z sakramentu pokuty i pojednania w tradycyjnej formie. Biskupi podkreślają, że okres Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych na "radosną celebrację Świąt Wielkanocnych", jest bardzo ważny.

- Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty. Polecając wszystkich Rodaków szczególnemu wstawiennictwu i opiece św. Józefa, udzielają Polakom w kraju i za granicą pasterskiego błogosławieństwa - czytamy w komunikacie z 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Jednak mądrzy księża już teraz przypominają o akcie żalu doskonałego jako formie spowiadania się, ponieważ jest ona przewidziana w prawie kościelnym. W dobie pandemii akt żalu doskonałego to bezpieczna forma spowiadania się, zwłaszcza że przed świętami wielkanocnymi zawsze są kolejki do konfesjonałów, w największych parafiach wijące się na kilkanaście metrów, albo przez całą długość kościelnych naw. I choć w wielu kościołach przy wejściach są płyny do dezynfekcji rąk, same konfesjonały są dezynfekowane, a kraty w nich zabezpieczane folią, to łatwo się domyślić, w takich kolejkach trudno o zachowanie dystansu społecznego.

Co ważne, nie można spowiadać się telefonicznie albo online, czyli przez środki komunikacji elektronicznej jak telefon czy komunikator internetowy. Episkopat przypomina, że spowiedź na odległość jest nieważna.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Bodnar nie może pełnić funkcji RPO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie