Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Sądu Najwyższego ma priorytet w unijnym Trybunale

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Sąd Najwyższy wnioskuje, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej priorytetowo potraktował pytania prejudycjalne dotyczące zmian w ustawie forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Według nieoficjalnych informacji, Trybunał zajmie się pytaniami właśnie w przyspieszonym trybie.

- O godz. 14 kurier odebrał dokumenty, są one już w drodze do Luksemburga - przyznał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press w poniedziałek po południu Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Jak zaznaczył, sędziowie chcą, by Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się pytaniami w nadzwyczajnym, przyspieszonym trybie.

Formalnie decyzja w tej sprawie zostanie podjęta, gdy przesyłka dotrze do Luksemburga. Jednak jak podała „Rzeczpospolita” już wiadomo, że Trybunał nada pytaniom priorytet. „TSUE traktuje zarzuty wobec czystki w Sądzie Najwyższym na tyle poważnie, że rozpozna je w przyspieszonym trybie” - podkreślono, powołując się na kilka anonimowych źródeł.

Wyjątkowa procedura nie oznacza jednak ekspresowej odpowiedzi na pytania polskich sędziów, ponieważ przed unijnym postępowaniem Polska będzie miała jeszcze czas na zajęcie stanowiska, będą mogły do niego dołączyć inne państwa, a dopiero później swoje stanowisko przedłoży jeden z rzeczników generalnych Trybunału, po czym odbędzie się rozprawa. W praktyce wyrok może zapaść dopiero za kilka miesięcy.

Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sąd Najwyższy zawiesił trzy przepisy ustawy o SN. - Ta decyzja powinna spowodować, że zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach nie będą podejmować czynności w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia - wyjaśnił przed kilkoma dniami rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym 3 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia - w tym pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf przekonuje jednak, że wciąż pełni swoją funkcję.

Niewykluczone, że Trybunał zajmie się jeszcze reformą wymiaru sprawiedliwości na wniosek Komisji Europejskiej, która wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie stanem praworządności w Polsce.

W ubiegłym tygodniu do zarzutów KE odniosło się w imieniu Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Polska podkreśliła, że zgodnie z traktatami UE organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją wyłączną państw członkowskich. Z tego względu określenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się Komisja. Polska wskazała również, że obniżenie wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły i nie wpływa na sytuację prawną jednostek i ich prawa do sprawiedliwego procesu” - podano w komunikacie MSZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprawa Sądu Najwyższego ma priorytet w unijnym Trybunale - Portal i.pl